Підрозділи лікарні:

АЛГОРИТМ ДІЙ ПРИ СМЕРТІ БЛИЗЬКОЇ ЛЮДИНИ

Смерть близької людини, незалежно від її віку та стану здоров’я, завжди стає несподіванкою. У такій ситуації багато губляться і не знають, що робити, а горе від втрати заважає взяти себе в руки. Тим не менш, залагодити всі формальності просто необхідно. Що робити, якщо померла близька людина: стандартна схема дій.

Насамперед необхідно викликати медиків для констатації смерті. Якщо людина померла вдома в денний час, необхідно зв`язатися з співробітниками патологоанатомічного відділення (телефон чергового 95-61-48) або з реєстратурою поліклініки (95-63-23). Якщо смерть наступила вночі, в вихідні та святкові дні або не вдома, викликають бригаду швидкої допомоги (103).

День тижня

Час та номера телефонів

8 00 – 16 00

16 00 – 18 00

18 00 – 8 00

пн

95-61-48

95-63-23

103

вт

95-61-48

95-63-23

103

ср

95-61-48

95-63-23

103

чт

95-61-48

95-63-23

103

пт

95-61-48

95-63-23

103

сб

95-61-48 (до 14 00) / 103 ( з 14 00)

103

103

нд/святкові дні

103

103

103

 

Також необхідно викликати співробітника поліції (102), який повинен буде оформити протокол огляду трупа. Якщо смерть настала не вдома, він оформить також направлення трупа на судово-медичний розтин.

Подальші дії залежать від того, де і в який час доби померла людина.

Якщо смерть настала вдома вдень,  після оформлення бланка констатації смерті і протоколу огляду трупа потрібно звернутися в поліклініку. З собою крім цих двох документів потрібно мати амбулаторну картку померлого (якщо вона є на руках), паспорт померлого і паспорт заявника, медичний поліс (за наявності).

На підставі цих документів у поліклініці оформлять медичне свідоцтво про смерть або приймуть рішення щодо направлення трупа на патологоанатомічний розтин у морг за місцем проживання. Якщо труп направили на патологоанатомічний розтин, слід викликати спеціалізовану машину зі служби перевезення трупів (00-34), а після доставляння тіла в морг звернутися туди з паспортами померлого і заявника, щоб оформити лікарське свідоцтво про смерть.

Якщо людина померла вночі, можуть перевезти тіло в морг відразу, тоді співробітники служби перевозки трупів заберуть разом з ним бланк констатації смерті і протокол огляду трупа.

Якщо тіло в морг не перевозили, вранці зверніться до поліклініку з усіма необхідними документами точно так само, як і у випадку, якщо людина померла днем.

Коли у вас на руках буде лікарське свідоцтво про смерть, необхідно звернутися в РАГС і отримати довідку про смерть (форма 33) та гербової свідоцтво про смерть. Після цього при необхідності можна організувати машину для перевезення тіла в морг за місцем проживання, якщо спочатку тіло було відправлено у морг за місцем смерті. Без гербового свідоцтва про смерть перевезення тіла до іншого морг здійснити не можна.

Як вчинити, якщо смерть настала в лікувальному закладі, громадському місці, за кордоном або була насильницькою? У цих випадках є свої особливості, які потрібно знати.

Якщо людина померла в лікувальному закладі - тіло зазвичай направляють в морг цієї установи. Працівник установи (медична сестра або лікар) сповіщає близьких і повідомляє, де можна отримати лікарське свідоцтво про смерть. Після цього у РАГС потрібно отримати гербової свідоцтво про смерть і форму 33 і звернутися в ритуально-похоронну службу. Тіло може залишатися в морзі лікувального закладу аж до похорону, але можна і організувати перевезення в інший морг.

При насильницької смерті тіло з місця події відправляють в судово-медичний морг. За фактом смерті буде проведена перевірка, в результаті якої буде чи не буде порушено кримінальну справу. Перевірку проводить міліція або прокуратура, вони ж видають дозвіл на поховання покійного. Після отримання дозволу на поховання та медичного свідоцтва про смерть ви можете отримати в РАГСі за місцем проживання довідку про смерть та гербової свідоцтво і зайнятися організацією похорону.

Якщо людина померла в громадському місці тіло покійного направлять з місця події в судово-медичний морг. Якщо у вас пропав родич або близька людина, потрібно дізнатися у міліції чи бюро нещасних випадків адреси судово-медичних моргів і під’їхати туди для впізнання тіла, після чого вам видадуть висновок про причини смерті.

Якщо смерть сталася за кордоном необхідно звернутися в найближче консульство країни, громадянство якої мав померлою. Там зареєструють факт смерті, допоможуть залагодити всі з місцевою владою, а також транспортують тіло покійного на батьківщину і виконають інші формальності. Витрати при цьому оплачують родичі покійного.