Підрозділи лікарні:

Друга лікарня отримала вищу акредитаційну категорію

Чернігівська міська лікарня №2 отримала вищу акредитаційну категорію, про що свідчить сертифікат від 3 квітня цього року. На сьогодні ЧМЛ №2 – перша з лікарень Чернігова, що отримала такий високий статус.
За словами заступника головного лікаря з медичної роботи Валерія Якуніна, робота над проектом розпочалася у грудні минулого року. Акредитації передувала велика й копітка робота всього колективу лікарні.
Рішення про відповідність медичного закладу вищій категорії приймала акредитаційна комісія Управління охорони здоров’я Чернігівської обласної державної адміністрації. Рішення затвердило МОЗ України.
Критерії акредитації обумовлені Міністерством охорони здоров’я. Під час роботи в лікарні акредитаційної комісії було проінспектовано роботу закладу за різними напрямками: від організації роботи лікарні в цілому, контролю якості, кадрового забезпечення закладу, діяльності відділень аж до санітарно-епідеміологічного благополуччя, метрологічного забезпечення тощо.
Неодмінною умовою отримання вищої категорії є відповідність медичного закладу ДСТУ ISO 9001:2015 «Системи управління якістю. Вимоги ISO 9001:2015, IDT». Нагадаємо: Чернігівська міська лікарня №2 отримала сертифікат 12 грудня 2018 року.
‒ Отримання вищої акредитаційної категорії свідчить про престиж лікувального закладу, у якому здійснюється вищий рівень надання медичних допомоги, котра відповідає всім стандартам, гарантується якість надання медичних послуг тощо, – прокоментував Валерій Якунін

 

Більш ніж 100 пацієнтів пройшли навчання в новоствореній «Школі здоров’я»

Четвертого квітня – напередодні Всесвітнього дня здоров’я – у поліклініці Чернігівської міської лікарні №2 стартувала «Школа здоров’я». Перше заняття провели лікарі відділення первинної допомоги.
 Охорона здоров’я пацієнтів, поширення серед населення знань щодо профілактики, ранньої діагностики та можливостей сучасного лікування захворювань в умовах Чернігівської міської лікарні №2 – пріоритетний напрямок діяльності новоствореної школи. Проект зібрав  більше 100 пацієнтів. Темами для занять стали гіпертонічна хвороба, передракові захворювання та цукровий діабет. Слухацька аудиторія мала можливість стати учасниками тематичних лекторіїв, поспілкуватися з лікарями, пройти безкоштовне обстеження на вміст цукру у крові та отримати корисні фахові поради й рекомендації.  Серед викладачів – завідувач амбулаторії Оксана Кальдяєва, лікарі семейні Ірина Зозуля, Олена Прохорова і лікар-терапевт дільничний Наталія Сусло.
 Як зазначила заступник головного лікаря з поліклінічної роботи Інна Сорокіна, багато пацієнтів, на жаль, мають хронічні захворювання. Тож завдання лікарів – навчити, як жити з тим чи іншим захворюванням, знати про його можливі ускладнення, зорієнтувати у пріоритетах харчування, ведення фізичної активності. Застосовані знання дозволять пацієнтам покращити своє життя.
Заняття у школі планують проводити раз на три місяці.

 

4 квітня стартує «Школа здоров’я» для пацієнтів

О 12.00 4 квітня 2019 року в поліклініці Чернігівської міської лікарні №2 для пацієнтів свої двері відкриє «Школа здоров’я». До Всесвітнього дня здоров’я, якій відзначається щороку 7 квітня, відділення первинної медичної допомоги поліклініки проводить перше заняття. У пацієнтів в межах заходу буде можливість поспілкуватися з лікарями, прослухати цікаві доповіді, поставити запитання та отримати на них фахові відповіді. «Школа здоров’я» спрямована на активну просвітницьку діяльність, поширення серед населення знань щодо профілактики, ранньої діагностики та можливостей лікування захворювань. Діалог із пацієнтом є прямим обов’язком медичних працівників, тим більш – лікарів сімейних.
Маршрутизатор пацієнта
1. «Гіпертонічна хвороба: вимоги до прийому ліків, дієтотерапія, фізична активність» – доповідь із презентацією лікаря сімейного Зозулі І. В., конференц-зал, ІІ поверх, над реєстратурою.
2. «Гіпертонічна хвороба, її ускладнення, перша допомога» – доповідь із презентацією лікаря-терапевта дільничного Сусло Н. В. – кабінет №31, ІІ поверх, над реєстратурою.
3. «Передракові захворювання шкіри» – доповідь із презентацією лікаря сімейного Прохорової О. О. – кабінет №35, ІІ поверх, над реєстратурою.
4. «Цукровий діабет ІІ типу: дієтотерапія, траволікування» – заняття завідувачки амбулаторією Кальдяєвої О. М. – хол поліклініки, І поверх.
-------------------------------------------------------------------------------------

 

У Другій лікарні вирішено питання з КТ-діагностикою

У Чернігівській міській лікарні №2 обслуговується майже 75 тисяч пацієнтів. Успішне лікування хвороби можливо тільки в разі своєчасного встановлення пацієнтові точного діагнозу. Для цього застосовуються різноманітні діагностичні інструменти, включно з найточнiшим методом – комп’ютерною томографією (КТ). Відтепер така можливість у пацієнтів є! Цього тижня на базі міської лікарні №2 відкрився кабінет (№209) комп’ютерної томографії. Комп’ютерний томограф – це найсучасніший у місті та області 64-зрізовий апарат. Устаткування – запозичене, воно не є власністю лікарні, бо своїми силами вона не в змозі придбати таке дороговартісне обладнання. Томограф інстальовано, відкалібровано та запущено в роботу.
− КаТе дає змогу на значно вищому якісному рівні виконувати обстеження. Крім того, цей апарат може здійснити обстеження з подвійним контрастуванням усіх частин тіла людини, – зазначив головний лікар Чернігівської міської лікарні №2 Володимир Фаль.
Пропускна здатність КТ досить висока – до 15 осіб у зміну. Планується, що томограф буде працювати у дві зміни, а за потреби – цілодобово. Тож він повністю задовольнить потреби лікарні. Наразі кабінет працює з 9.00 до 19.00, в суботу і неділю – за домовленістю. У кабінеті працюють два лікарі та два лаборанти, які мають великий досвід роботи і постійно вдосконалюють свої навички.
Як розповіла адміністратор кабінету комп’ютерної томографії Оксана Березинець, комп’ютерний томограф розрахований на обслуговування пацієнтів вагою до 200 кг. Для тих пацієнтів, хто не дуже комфортно почувається в закритому просторі, проводиться психологічний тренінг. Під час дослідження існує постійний зв’язок між пацієнтом та лікарем за допомогою відео- та аудіосистем. Направлятимуть на обстеження всі лікарі – як сімейні, так і вузькі спеціалісти.
Довідково: Комп’ютерна томографія – це неінвазивний метод дослідження людського організму, заснований на формуванні та комп’ютерній обробці безлічі рентгенівських знімків («зрізів»).

Як вітали жінок зі святом у другій міській лікарні

Напередодні жіночого дня  8 Березня чоловічий колектив Чернігівської міської лікарні №2 щиро вітав cвоїх представниць прекрасної половини людства зі святом. Як зазначив головний лікар медичного закладу, заслужений лікар України, лауреат Державної премії Володимир Фаль, щоб там не говорили опоненти й критикани жіночого свята, воно має бути! Він  щиро подякував жінкам  за благородну та нелегку працю, за вміння та натхнення, за терпіння та терпимість, за самовідданість та самопожертву! У своєму привітанні Володимир Фаль зокрема зазначив, що жінки заслужили подяку і вдячність − немає місії благороднішої, ніж повертати хворому радість одужання і життя.
Найкращі представниці лікарні під час урочистої частини були відзначені за сумлінну працю й чуйне ставлення до хворих грамотами та грошовими преміями, їм були вручені квіти. Про це було зазначено у Святковому Березневому Наказі, котрий озвучив заступник головного лікаря з хірургічної роботи Едуард Рибачук.  
Чоловіки  побажали жінкам залишатись завжди молодими, бадьорими, вірними своїм мріям. І неодмінно бути здоровими, успішними і щасливими!
Яскравим акцентом святкового заходу прозвучали вірші, власноруч написані та продекламовані завідувачем відділення гн. хірургії Владиславом Аландаренком. Нікого не залишив без  настрою фольк-гурт «КАЛИТА», який виконав віночок українських народних пісень.

Глаукома полює за твоїми очима! Обстежуйся!

Березень, 6 число – Всесвітній день боротьби з глаукомою. Цей день започаткований 2008 року за ініціативи Всесвітньої асоціації товариств глаукоми – WGA і Всесвітньої асоціації пацієнтів з глаукомою – WGPA. Як акцентує увагу лікар-офтальмолог, завідувач офтальмологічного відділення Чернігівської міської лікарні №2 Світлана Стратілат, захворювання, що розпочинаються непомітно, без симптомів – особливо підступні. Це стосується й глаукоми.
Підступність глаукоми
Глаукома – це хронічне прогресуюче захворювання, що уражає зоровий нерв і характеризується змінами в полі зору. У ряді випадків хвороба супроводжується періодичним або стійким підвищенням очного тиску. Хвороба за пізнього виявлення та без адекватного лікування призводить до неминучої сліпоти. Глаукома є однією із основних причин слабозорості та сліпоти у світі. Існують десятки форм захворювання, найбільш поширеною серед населення є первинна відкритокутова глаукома.
− При глаукомі зоровий нерв гине. Відбувається це непомітно й безболісно для людини. Вона не помічає, що поле зору в неї поступово звужується. Спочатку вона перестає бачити те, що знаходиться ліворуч і праворуч, а згодом страждає і центральний зір. У якийсь момент настає повна сліпота, – розповідає фахівець.
 
Фактори ризику
Чинники ризику, що впливають на виникнення та прогресування глаукоми, поділяють на загальні та місцеві.
До перших належать вік – старше за 60–65 років, несприятлива спадковість, цукровий діабет, артеріальна гіпотонія та гіпертензія, гіпотиреоз.
Місцеві фактори включають зміни в оці, викликані міопією, гіперметропією, дистрофією райдужки, вродженими аномаліями розвитку на фоні зрілої катаракти, посттравматичних та післяопераційних змін.
Існує низка симптомів, на які потрібно звертати увагу:
·       райдужні кола при погляді на джерело світла;
·       періодичний туман перед очима;
·       тиснучий біль в оці;
·       погіршення орієнтації в темряві.
За таких симптомів потрібно зразу звертатися до фахівця.
Як лікувати
Метою лікування глаукоми насамперед є припинення або сповільнення її прогресування для максимального збереження зорових функцій, констатує лікар-офтальмолог Світлана Стратілат. Дуже важливо для збереження зору як вчасно виявити патологію, так і якісно контролювати за станом зорового нерву та змінами в полі зору. Для цього є необхідне найновітнє обладнання. У Центрі мікрохірургії ока Чернігівської міської лікарні №2 є сучасна апаратура, що дає змогу на високому рівні контролювати зміни в зоровому нерві та вимірювати товщину шару нервових волокон.
– Якщо людина вчасно звернулася до лікаря і хвороба виявлена на ранній стадії, то зір буде збережено,– наголошує лікар-офтальмолог.
Розпочинають лікування найчастіше з медикаментозного. За відсутності або недостатньому ефекті переходять до лазерних операцій. За браком стабілізації глаукомного процесу показане хірургічне втручання. Мікрохірургічні методи лікування – це фільтруючі операції, спрямовані на створення штучного відтоку внутрішньоочної рідини. Після хірургічного втручання глаукома залишається, тому в подальшому, якщо підвищується очний тиск, виконуються повторні операції.
Слід памятати, що глаукома – це хронічне захворювання, яке потребує постійного контролю та спостереження лікаря. Запорукою успішного лікування є суворе дотримування призначень та рекомендацій лікаря-офтальмолога щодо лікування (місцевого, загального), режиму праці, способу життя тощо. Хворий не повинен самостійно змінювати режим, кратність прийому ліків. Усі хворі на глаукому потребують довічного контролю за очним тиском, станом зорового нерву та полем зору. Пацієнти кожні три місяці повинні проходити повне офтальмологічне обстеження, за необхідності – частіше. Дуже важливо дотримуватися здорового способу життя: не палити та відмовитися від алкоголю, раціонально харчуватися, надавати переваги овочам та фруктам, частіше бувати на свіжому повітрі, більше рухатися, уникати нервових перевантажень, слідкувати за зоровими навантаженнями, особливо при роботі за комп’ютером.
 Невтішні тенденції
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), на планеті нараховується 12,5 мільйони людей осліплих внаслідок глаукоми. В Україні ж глаукома займає 2-е місце серед причин первинної інвалідності. На території, що обслуговує поліклінічне відділення Чернігівської міської лікарні №2, мешкає приблизно 1000 хворих на глаукому. Щорічний приріст хворих складає близько 100 нових випадків. Глаукома останнім часом має тенденцію до поширення та значно помолодшала. Якщо раніше хворобу виявляли, починаючи з 50–55 років, то зараз зустрічаються випадки, коли хворіють 35-річні. Усім людям у віці старше 40 років необхідно регулярно відвідувати офтальмолога та вимірювати очний тиск. Якщо ж є фактори ризику, то потрібно обстежуватися, починаючи з 35-річного віку.
Будьте здорові! Бережіть свій зір змолоду!

 

Друга лікарня підвела підсумки року та окреслила плани на майбутнє

Під час медичної ради, яка відбулася 14 лютого, колектив Чернігівської міської лікарні №2 підвів підсумки роботи минулого року та окреслив подальші кроки щодо вдосконалення спеціалізованої медичної допомоги на 2019-й. Як зазначив у своєму слові головний лікар Чернігівської міської лікарні №2, заслужений лікар України, лауреат Державної премії Володимир Фаль, для лікарні минулий рік став роком проведення реформ. Довелося реорганізувати заклад із бюджетної установи в комунальне некомерційне підприємство. Заклади такого формату мають право укладати договори з Національною службою здоров’я України та отримувати через неї пряме фінансування за надані послуги з Державного бюджету.
Другим потужним кроком стало реформування первинної ланки надання медико-санітарної допомоги, яку, попри існуючі попередні теорії щодо відокремлення «первинки» від спеціалізованої медичної допомоги і створення Центрів первинної медико-санітарної допомоги, зберегти у складі КНП «Чернігівська міська лікарня №2» таки вдалося.
Було зазначено, що реформування збільшило фінансування медичного закладу. Це надало можливість укомплектувати кабінети сімейних лікарів, забезпечити фахівців первинної ланки необхідною оргтехнікою, суттєво збільшити заробітну плату лікарів первинної ланки, а отже – мотивувати лікаря виконувати свою роботу більш якісно. Втім поки що судити про якість роботи первинної ланки зарано – сьогодні її можна оцінювати поки що за кількістю підписаних декларацій між пацієнтом та сімейним лікарем. Проте загальна картина оплати праці медиків залишає бажати кращого. Адже її рівень значно поступається зарплаті лікарів країн Європи. На сьогодні рівень заробітної плати медиків Чернігівської міської лікарні №2 відповідає загальноукраїнським показникам і складає $200−250 для лікарів та $100−150 – для медичних сестер.
Серед питань, не вирішених у процесі, запропонованому МОЗ України, залишається невизначеність із тим, хто має сплачувати за решту досліджень, які не увійшли до безоплатного гарантованого пакету медичних послуг первинної допомоги від держави. Виходить, що це лягає тягарем на плечі самого пацієнта. Особливо це питання стане болісним для тих пацієнтів, які на 1 липня 2019 р. не укладуть декларацію зі своїм сімейним лікарем.
Досить вагомою залишається проблема кадрового потенціалу не тільки для другої міської лікарні, а й у цілому для медичної галузі. Лікарі та медсестри реалізують себе у приватному бізнесі, виїздять за кордон, становляться заручниками тіньового працевлаштування. Якщо ситуація з лікарями у Чернігівській міській лікарні №2 більш-менш стабільна, то потреба у сестрах медичних молодших на сьогодні існує.
До уваги медичної аудиторії аналітичні доповіді роботи своїх підрозділів також представили: заступник головного лікаря з медичної частини Валерій Якунін, заступник головного лікаря з хірургічної роботи Едуард Рибачук, заступник головного лікаря з експертизи тимчасової непрацездатності Наталія Фурс, заступник головного лікаря з поліклінічної роботи Інна Сорокіна, завідувач травматологічного відділення Сергій Кушнір та завідувач новоствореного кардіохірургічного відділення Ігор Венгер (основні тези кожної з доповідей будуть викладені окремо – слідкуйте за нашими новинами).
Також був поданий аналіз видатків Чернігівської міської лікарні №2. Зокрема зазначено, вони склалися:
▪ із заробітної плати, що є 100% субвенцією держави;
▪ із комунальних послуг, що на 97% сплачено коштом місцевого бюджету, решту сплачено власними надходженнями;
▪ із закупівлі пального та матеріалів, що відбулася на 23% із місцевого бюджету, решта – власним коштом;
▪ із медикаментів – 45% коштом місцевого бюджету, решта – власними коштами.
Загалом учасники медичної ради дійшли висновку, що, попри більшість вдалих напрацюваннях, є й недоліки, усунення яких значно покращить роботу. Зокрема під час заходу було наголошено на тому, що перебуваючи в непростих економічних можливостях і в умовах конкуренції, яка є реалією та вимогою часу, медичний заклад має мобілізувати всі сили для того, щоби надати пацієнтові максимально якісну послугу й задовольнити його потреби на всіх етапах лікування.

Важливу складову позитивних змін колектив вбачає у вирішенні низки потужних завдань на 2019 рік. Вони полягають у завершенні процесу реформування медико-санітарної допомоги, де пріоритетними акцентами є підвищення якості, покращення доступності, зменшення коефіцієнту госпіталізації. Наступним дієвим кроком має стати проведення підготовчої роботи з реформування спеціалізованої допомоги – як амбулаторної, так і стаціонарної. 2019 рік стане роком розвитку та впровадження новітніх технологій у кардіохірургії, у сфері допомоги хворим із гострим інфарктом міокарду і гострим коронарним синдромом, у лапароскопічній хірургії, удосконалення діагностичної бази.

 

330 осіб звернулося за медичною допомогою через негоду

Тільки за минулий тиждень до травмпункту Чернігівської міської лікарні №2 звернулося більше 330 осіб, із них 30 госпіталізовано.
За інформацією завідувача травматологічного відділення Сергія Кушніра, такого завантаження у травмпункті та травматологічному відділенні не було за всі 26 років існування медичного закладу.
− Жодного року не було так, щоби відділення працювало з таким перевантаженням – 88 осіб лікуються у відділенні, яке розраховано на 60 ліжок! Такого не було, щоб за тиждень провели 28 планових оперативних втручань. Усім пацієнтам надана кваліфікована медична допомога, – коментує Сергій Кушнір.
Як додав лікар-травматолог Ігор Хандога, який був черговим у травмпункті 24 січня, у середньому щодня звертається близько 60 осіб, з яких майже дві третини – це ті, хто травмований на вулиці. В основному, це травми верхніх та нижніх кінцівок, травми грудної клітки, голови.
Аби не потрапити на лікарняне ліжко, наголошують лікарі, треба уважніше дивитися під ноги, при падінні групуватися та носити спеціальне зимове взуття з протекторами.

Володимир ФАЛЬ: Реанімувати медицину не потрібно – вона жива, нормально працює, дайте належне фінансування – медицина стане кращою!

У системі реформ, які відбуваються в нашій країні, змінюється підхід і до функціонування системи охорони здоров’я. Наразі питання про реформування цієї галузі набуло особливої гостроти та резонансу. Адже українська медицина за визначенням має змінюватись тільки на краще. І в жодному разі не повинен постраждати сам пацієнт. Тому як впливає реформа на сферу медицини в нашому місті, про фінансування та про результати роботи та подальші перспективи галузі охорони здоров’я в інтерв’ю розповів головний лікар Чернігівської міської лікарні №2, лауреат Державної премії, заслужений лікар України Володимир Фаль.

 

– Володимире Петровичу, новий рік – час підбивати підсумки, окреслювати перспективи. Яким був 2018-й для однієї з найбільших лікарень Чернігова? Що зроблено в інтересах здоровя чернігівців? Які плани на майбутнє?

Головний лікар КНП "ЧМЛ №2" ЧМР Фаль В.П.

– Минулий рік для нашої лікарні був більш-менш успішним. По-перше, стартувала реформа первинної медико-санітарної допомоги. Так звана «первинка» на сьогодні працює, на неї спрямовуються кошти з Національної служби здоров’я України. Перші результати обнадійливі – фінансування «первинки» покращилось, лікарі та медсестри мотивовані (їхні зарплати підвищились). Також ми приділяємо увагу розвитку вторинного рівня медичної допомоги. У медичному закладі динамічно опрацьовується такий напрямок як кардіохірургія. Руками наших кардіохірургів здійснено більше 300 операцій на відкритому серці. Досить продуктивно розвивається малоінвазивна кардіохірургія. Наші лікарі успішно лікують гострі інфаркти міокарду та гострі коронарні синдроми. Чернігівська міська лікарня №2 – єдиний в області заклад, який у цілодобовому режимі без вихідних надає цю допомогу. За минулий рік виконано майже 900 обстежень, які дозволяють проаналізувати стан судин серця. Тільки впродовж 2018-го виконано 386 стентувань. Прогресивно розвивається лапароскопічна хірургія. Такого різновиду оперативних втручань виконано майже 500. Більше 600 сягає число ендоскопічних операцій. Все це говорить, що медичний заклад має потужний потенціал та поступово розвивається на потребу пацієнта. У 2019 році ставимо для себе задачу – не втратити своїх позицій, що в умовах скромного державного фінансування завдання досить непросте. Незабаром у нашій лікарні відкриється окреме відділення кардіохірургії. Плануємо в межах майбутнього заходу провести науково-практичну конференцію. Є домовленість про співпрацю з Національним інститутом серцево-судинної хірургії ім. М. М. Амосова. Маємо за мету і в подальшому активно розвивати науково-практичну роботу. Спеціалісти, що приїздять до нас, мають величезний досвід, діляться своїми напрацюваннями, підвищують кваліфікацію наших фахівців, мотивують їх до фахового розвитку. І основний стратегічний напрямок – це удосконалення надання медичної допомоги нашим пацієнтам.

– Підходячи до теми сьогоденної ситуації в українській охороні здоров’я і до тих змін, які відбуваються, скажіть: яке Ваше загальне відчуття, думки щодо введеної медичної реформи?

– Хочу наголосити: системи охорони здоров’я в країні не існувало й не існує. Є система надання медичної допомоги. Сьогодні здебільшого медичну сферу лають: відкрито лунають заклики, що медицина погана, треба щось міняти. Особисто в мене одразу виникає логічне запитання: скажіть, у нас все так добре в інших сферах – правовому секторі, аграрному, економічному, освітньому?! Причому навкруги сурмлять, що на реформи в цих галузях постійно виділяється суттєве фінансування. Ми що – їздимо по гарних дорогах? Ні! Але на них виділяють щорічно мільярди і при цьому ні в кого не виникає думки ремонтувати дороги без грошей. На реформу поліції виділили величезні кошти і продовжуємо виділяти щорічно. Нас задовольняє рівень роботи поліції? Ні, він не найкращий від того, що демонструвала міліція!

Проте чомусь до медицини в державі підходи зовсім інші – беруться в галузі щось реформувати, не давши кошти. Складається враження, що медицина кожен раз повинна доводити свою спроможність. На мою думку, не така й погана на сьогодні медицина, як її виставляють. Ми надаємо значно краще медичне обслуговування, аніж воно має бути у відповідності до тих коштів, які на неї виділяє держава.

Покращити медицину просто: дайте належне фінансування – і медицина стане кращою! Люди, перш за все, незадоволені чим? Вони змушені своїм коштом оплачувати ліки, діагностичне обстеження. Сьогодні заговорили про те, що в Україні існує проблема з доступністю до медичної допомоги. Той, хто про це говорить сьогодні, глибоко помиляється. І чому – я поясню на прикладі. Нещодавно я прочитав книжку відомого британського нейрохірурга Генрі Томаша Марша, де він описує медичну систему Великобританії. Скажу чесно: я був вкрай здивований тим, що в такій розвиненій державі, де виділяються великі кошти на медицину, людям доводиться чекати на консультацію вузького спеціаліста місяць або ж два – і це вважається нормальною світовою практикою! І з урахуванням сучасних тенденцій у медичній галузі нам треба бути морально готовим до цього. Альтернативою буде лише приватний лікар.

Щодо реформування в медичній галузі, то воно назріло давно. Втім втілювати його треба правильно, послідовно, виваживши кожен крок. Якщо раніше до думки лікарів, які представляють регіональну медицину, дослухалися, то сьогодні нас лише ставлять перед фактом. Реформа йде так, як її бачать виключно медичні високопосадовці. Так, для реформування української медичної галузі за взірець взята модель Великобританії. Але ж при цьому повинно бути розуміння, що у Великобританії на одну людину державою виділяється 2400 доларів на рік. Якщо ж вірити вітчизняній статистиці, то в нашій державі на 42 мільйони населення припадає 86 млрд гривень – по 2000 гривень на людину ($70), що в десятки разів менше! Вибачте на слові, але це рівнозначно, що прийти із десяткою в кишені до ресторану й вимагати найкраще обслуговування – це я до того, що реформи повинні бути ще й ґрунтовно прораховані.

–У чому полягають пріоритети реформування саме в Чернігівській міській лікарні №2? З якими труднощами доводиться стикатися? Яким чином ви їх долаєте?

– «Первинка» поступово, але реформується. Втім є свої нюанси. МОЗ прописало, що безкоштовно виконується вісім досліджень. Одразу ж виникає питання: за який кошт робити решту аналізів, наприклад, той же розвернутий біохімічний аналіз, за що медичному закладу купувати ті реактиви?!

Йдемо далі: хто має заплатити за консультацію вузького спеціаліста?.. Отже, більше запитань, аніж відповідей! Виходить, що за це має сплатити власним коштом хворий, бо держава про це не попіклувалася.

На сьогодні найскладніша проблема – невизначеність: хто, окрім пацієнта, має платити за решту послуг? З екранів звучить, що все в нас буде безкоштовне, втім всі мовчать, хто буде сплачувати. Виходить, що розпіарені спікери і можновладці хороші, а погані ми, лікарі, тому що медзаклади не в змозі лікувати пацієнта лозунгами і змушені благати про благодійну допомогу. Чернігівська міська лікарня №2 тільки в тому році витратила на закупівлю реактивів для здійснення аналізів близько 2 млн гривень. Це добре, що ми свого часу не зробили Центри первинної медико-санітарної допомоги. Відтак у поліклінічному відділенні пацієнт може звернутися як до свого сімейного лікаря, так і до вузького фахівця. І головне – сьогодні це безкоштовно для пацієнта. Завтра ж, якщо пацієнт йде за власним бажанням, без направлення сімейного лікаря, стане питання про сплату.

–Якщо говорити з Вами не як із лікарем, а як із пересічним чернігівцем: які Ваші критерії щодо вибору пацієнтом свого сімейного лікаря?

– Наша родина, як і більшість людей Чернігова, підписала декларацію із сімейним лікарем. До речі, тим, хто це ще не зробив, наполегливо рекомендую прийняти для себе це важливе рішення. Мої критерії до будь-якої людини полягають у наступному: перш за все, це професіоналізм, по-друге, людина має бути чесною та порядною як перед собою, так і перед іншими. Як на мою думку, у лікаря ще має бути й комунікабельність. Людина – особливо лікар – повинна викликати симпатію. Подивився хворий на нього – і хворому на душі стало краще. Є високофахові лікарі, втім вміння деяких із них спілкуватися із пацієнтами залишає бажати кращого. Бува так, що лікар в операційній – бог, творить дива, рятує життя, а як доходить до спілкування з пацієнтом – краще б помовчав. І це проблема, над якою треба працювати.

– Чи вистачає на сьогодні кадрового потенціалу в лікарні? Які мотиваційні важелі існують у Чернігівській лікарні №2 для заохочення молодих фахівців?

– Велика проблема кадрів існує не лише в медицині – вона на сьогодні характерна для всіх галузів української економіки. У тому році з лікарні звільнилося 10 лікарів – семеро з них виїхали за кордон, а троє лікарів пішли у приватну медицину. Це абсолютно різні категорії фахівців. Утім йдеться не лише про лікарів. Шукають кращої долі медичні сестри, муляри, люди інших професій. На жаль, той рівень зарплатні, який на сьогодні існує в державі для лікарів, аж ніяк не заоохочує фахівців йти у медичну сферу. Нещодавно вичитав у місцевій газеті, що комунальники міста отримують зарплату в 10000 гривень – це добре. Тоді чому ж наш лікар отримує мінімальну зарплату?! Середня зарплата лікарів у лікарні складає 6500 гривень. Залишається один мотиватор – як-то кажуть класичною фразою, «тиснемо на патріотизм»!

– Яка ситуація із забезпеченням лікарськими препаратами?

– Проблем із ліками сьогодні нема – ліки є! І якщо сьогодні чогось в аптеці немає, то завтра воно обов’язково буде. Більшість панікує: чому немає «Таміфлю»? Пояснення досить просте. Упаковка «Таміфлю» влітку коштувала за 500 гривень. Жоден аптекар не буде набирати дороговартісний препарат лише для того, щоб він лежав на складі. На сьогодні потреба виникла – вони його привезуть. Мушу зазначити, що суттєвим стримуючим важелєм є Національний перелік основних лікарських засобів, які можуть закуповуватись за державні кошти. Як приклад, із антибіотиків ми можемо, згідно переліку, закупити цефтріаксон, тоді як інші препарати, що є більш дієвішими для конкретного випадку, ми закупити вже права не маємо. От і виходить, що цей тягар знову лягає на плечі пацієнта.

– Якого обладнання наразі потребує Чернігівська міська лікарня №2? Чи вдається в умовах сьогоднішнього фінансування продовжувати запровадження в лікарні нових сучасних технологій?

– Існує великий перелік обладнання, якого ми потребуємо. На відміну від України, в таких розвинених країнах, як та ж Японія чи США, кожні п’ять років обладнання за причини морального старіння замінюється навіть попри те, що воно ще придатне до експлуатації. Безгрошів’я вітчизняної медичної галузі змушує в більшості випадків закуповувати апарати, які були у вжитку. Втім не все так погано: із нового обладнання ми придбали в минулому році нову стійку за бюджетні кошти, які нам виділила Чернігівська міська рада. Наразі опрацьовується питання із введенням в експлуатацію комп’ютерного томографа. Апарат буде найкращим в області – 64-зрізовий, що надасть можливість максимально ефективно обстежувати серце, мозок, інші органи. Проте апарат цей – приватний, коштує 200 мільйонів, яких у лікарні просто немає. Дякувати підприємцям – розуміючи потреби медицини, вони йдуть нам назустріч і вкладають свої кошти в потреби хворих. Всупереч скромному державному фінансуванню, медичний заклад все ж таки розвивається. Для ефективного функціонування новоствореного кардіохірургічного відділення вже закуплено необхідне обладнання: новий операційний стіл, світильники, контролюючу апаратуру, апарат штучного кровообігу тощо. Медичний заклад активно розвиває діагностичну базу. Нещодавно лікарня за власні зароблені кошти придбала біохімічний аналізатор, який має широкий спектр діагностичних можливостей.

–За тієї системи фінансування, яку пропонує НСЗУ, чи можна говорити про реальне збільшення забезпечення медичної галузі та про нівелювання системи благодійних внесків?

– На «первинці» про благодійну допомогу взагалі не йдеться. Законодавчо закріплений перелік безкоштовних послуг безоплатний і виконується. Ми придбали достатню кількість апаратів для проведення ЕКГ, тест-смужок для визначення цукру, гепатитів, СНІДу, реактиви для гемоаналізаторів, закупили достатню кількість вакутайнерів для забору крові тощо. Йдемо далі – аналізуємо реальне збільшення фінансування вітчизняної медичної галузі. Найбільшу суму в світі на фінансування медицини виділяє Норвегія. За даними 2017-го, на одного жителя цієї країни було виділено 7350 доларів на рік. Кошторис на медицину в США складає 4 трильйони доларів, це десь 7200 доларів на кожного пацієнта. На цей рік, якщо вірити статистиці, в Україні виділено 96 мільярдів гривень – по 80 доларів на українця. Так, це більше, ніж у попередньому році, на 10%. Проте ці відсотки – це лише покриття інфляції, на збільшення – жодної копійки! Отже, зрозуміло: поки не буде кардинального збільшення фінансування, жодна реформа не буде ефективною. Постає питання: яким чином можна збільшити кошторис медицини на надання медичної допомоги? Необхідна страхова медицина.

–Солідарне медичне страхування – фантом чи реальна перспектива розвитку медичної системи? Чому тоді в Україні по цей день немає страхової медицини?

–Збільшити кошторис медицини на надання медичної допомоги можливо за рахунок введення страхової медицини на рівні держави. Консолідоване страхування на рівні держави передбачає, що за медичне обслуговування платить кошти держава, вона ж покриває й лікування дітей, інвалідів, пенсіонерів тощо. Далі свій внесок робить кожен житель країни та роботодавець. Як приклад, у Німеччині роботодавець і людина сплачують по 7,4% від фонду заробітної плати. Разом це майже 15% – і це дуже гарний приріст! За рахунок цього лише в минулому році медицина Німеччини отримала 330 мільярдів євро. Чому тоді в Україні по цей день немає страхової медицини? А відповідь – на поверхні! У нас вже було розроблено та подано на розгляд майже 20 проектів про обов’язкове медичне страхування. Із них лише один дійшов до парламенту у 2003 році, де й був «благополучно похований». У нас у парламенті сидять люди, які знаходяться або ж на утриманні великого капіталу, або ж самі є крупними капіталістами – великими работодавцями та яким не пристало платити ще і страхові внески. Втім якщо в Україні запровадити страховий внесок у розмірі хоча б 4% – це збільшить фінансування вітчизняної медицини на 120–140 мільярдів гривень.

Якщо буде нормальне адекватне медичне страхування, то воно повинно стати основоположним для подальших реформ медицини. До речі, лікарняні каси як прообраз страхової медицини були створені вперше ще наприкінці XIX століття на півдні України – у Миколаївській та Херсонській областях!

  «Гроші ходитимуть за пацієнтом» − ця фраза все активніше звучить із вуст високопоставлених медичних посадовців. На Вашу думку, що це за гроші і чи відчують таке покращення пацієнти?

– Вважаю, для реалізації цієї теорії мають бути три умови. По-перше, повинні бути гроші, яких на сьогодні в Держбюджеті недостатньо. По-друге, пацієнти, які завжди були, є й будуть. По-третє, лікарі, до кого ці гроші підуть. Що ми реально маємо на сьогодні? На сьогодні в Україні стан із кадрами катастрофічний! Про оцінку праці можна взагалі мовчати. Молодий лікар отримує більш ніж скромну заробітну плату. Хіба 4–5 тисяч гривен – це гідна оцінка роботи лікаря – людини, яка дев’ять років провчилася й несе відповідальність за людське життя?! Коли гроші дійсно з’являться в державі, то й лікарня, що дійсно працює, буде їх отримувати. Лише отоді можна буде говорити, що гроші підуть за пацієнтом! А наразі те, що відбувається, – це більше схоже на перекладання із пустого в порожнє…

– У чому, на Ваш погляд, полягають три кити надання сьогоднішньої медичної допомоги?

– Сьогодні три кити наступні. Це – ентузіазм медпрацівників. Бо інакше я не можу пояснити дії тієї ж медсестрички, яка викладається біля хворого за мінімальну зарплатню. Підкреслюю, так працювати можуть лише святі ентузіасти! Наступне – ми ще живемо в ту епоху, коли медицина наслідує створене ще за минулих часів – до речі, далеко не самої гіршої системи медицини. Пам’ятаємо: у 1980 році ЮНЕСКО визнало первинну медицину того періоду часу кращою у світі. Третій кит – надія на краще майбутнє, на світло в кінці тунелю.

– В Україні планують ввести професійне ліцензування для лікарів? Чим воно буде відрізнятися від діючої системи атестації?

– На мою думку, воно взагалі нічим не відрізняється. Більш того, є певні досить спірні моменти. Сьогодні ліцензію отримує лікарня, вона вкладає кошти в підвищення фаховості лікаря, лікар, у свою чергу, щоби підтвердити свою кваліфікацію або ж підвищити свою категорію, проходить профільні курси. Коли ж ліцензію отримує лікар в індивідуальному порядку, він набуває права працювати на свій розсуд – як у державному медичному закладі, так і у приватному. Отже існує певне відчуття, що лікарі підуть по приватних клініках.

– Чи підставляє громада плече міській медицини? Якщо так, то хто ті меценати медичного закладу?

– Так, громада допомагає. Є певна кількість депутатів усіх рівнів, представники адміністрації, вдячні пацієнти, які опікуються проблемами закладу. Серед них є меценати, які нам постійно допомагають продуктами. Ось нещодавній випадок: чоловік лежав в палаті, із вікна дуло. Вилікувався – прийшов із пропозицією поміняти нам вікна. Втім хочу сказати: жебракувати та йти з простягнутою рукою – то не вихід для медичного закладу. Про належне фінансування має дбати держава.

– Традиційне запитання до лікаря: які Ви сповідуєте принципи, а можливо, у Вас є особистий рецепт здоровя? Який він?

– Рецепту здоров’я як такого немає. На західній Україні є такий вислів: «Смачно їсти, добре спати – Бог здоров’я мусить дати!» Досить часто пригадую Уїнстона Черчилля, який дожив до 92 років. Коли його запитали про його рецепт здоров’я, він відповів: там, де можна було сидіти, а не стояти – я сидів, там, де можна було лежати, а не сидіти – я лежав. Я не скажу, що лежати – це найкраще. Я би трохи трансформував цей стиль життя: людина повинна весь час рухатися. Це зовсім не означає, що потрібно влаштовувати броунівський рух – але в людини має бути якась мета, яка спонукає її до дії. Не втрачайте темпу життя! Ставте мету – і наближуйтесь до неї! Бережіть одне одного, не допускайте, щоби у ваших відносинах, у відносинах із вашими дітьми панував синдром недоуваги, не підміняйте батьківську увагу, любов, ласку грошима. Живіть на позитиві, у гармонії – і будьте здорові!

У Чернігівській міській лікарні №2 підписано майже 50 тисяч декларацій із пацієнтами – це 70% від можливого — інтерв’ю з заступником головного лікаря з поліклінічної роботи Сорокіної І.В.

Сорокіна Інна Володимирівна

Медична реформа крокує швидкими темпами. Одним із пунктів масштабної трансформації медичної системи є вільний вибір свого сімейного лікаря та підписання з ним декларації на отримання медичної допомоги. Будь-яка новація – це завжди безліч пояснень. На найактуальніші питання відповідає заступник головного лікаря з поліклінічної роботи Чернігівської міської лікарні №2 Інна Сорокіна.

− Для тих, хто до сьогодні залишається необізнаним у питаннях реформи: про які рівні надання медичної допомоги йдеться?
− Медична допомога поділяється на три рівні – первинну, вторинну та третинну. Первинна медицина – це педіатр, сімейний лікар і лікар-терапевт. Вони вирішують питання в межах своєї компетенції. Диплом сімейного лікаря передбачає ведення пацієнта від народження і до закінчення його перебування на землі; більш активне лікування патології інших сфер людського організму (неускладненої неврологічної, офтальмологічної, ЛОР-патології та інших). Сімейні лікарі нашої поліклініки складають дві третини від загального числа лікарів первинної ланки надання медичної допомоги. Вимога держави полягає в тому, що для отримання безкоштовного пакету послуг пацієнт має підписати декларацію із власноруч обраним сімейним лікарем або ж терапевтом. Спеціалізована медична допомога другого рівня може бути амбулаторною або ж стаціонарною за направленням лікаря первинної ланки. Чернігівська міська лікарня №2 має як первинну, так і вторинну ланки. Крім того, реформа передбачає заклади для надання реабілітаційної та хоспісної допомоги.
Медзаклади третинного рівня – це обласні медичні заклади та заклади республіканського значення, які надають спеціалізовану допомогу.

− Скільки осіб підписали декларацію із сімейними лікарями?
− На цей час у поліклінічному відділенні Чернігівської міської лікарні №2 підписано майже 50 тисяч декларацій із пацієнтами, які мешкають як на території, що обслуговується Чернігівською міською лікарнею, так і за її межами. Це майже 70% від тієї кількості пацієнтів, які закріплені за медичним закладом. Наші пацієнти – люди, що живуть і працюють у місті, та ті, хто працює в Чернігові, але зареєстрований за його межами. Особливо взимку спостерігається багато людей, хто підписав декларацію щодо отримання медичної допомоги сам, а також заохотив до обслуговування в нашій поліклініці своїх батьків. Ми цілком розуміємо таке рішення і завжди йдемо назустріч. Майже 600 декларацій підписано сімейними лікарями з батьками підлітків.

– Дехто вважає, що ті, хто не підписав декларацію до 1 січня, потраплять у так званий «червоний список» і будуть змушені сплачувати за послуги?
− На сьогодні «червоних списків» як таких не існує. Ті, хто підписав декларацію, умовно знаходяться в «зеленому списку». Всі інші – а наразі йдеться про 25 тисяч пацієнтів – умовно знаходяться в «червоному». Панікувати не слід: на пацієнтів із «червоного списку» йде державне фінансування. Отже, медична допомога надається на тих умовах, які в нас існують на сьогодні. На жаль, наші люди досить неорганізовані. Багато хто схаменувся лише наприкінці року. Лише тільки 28 грудня відбулося підписання 300 декларацій! У передсвяткові дні на потребу пацієнтів було залучено більшу кількість реєстраторів для оформлення декларацій. Хочу наголосити, що підписати декларацію з лікарем можна впродовж шести наступних місяців – аж до 1 липня.

– Чи прив’язана медицина сьогодні до реєстрації місця проживання?
− Реєстрація пацієнта на сьогодні не є головною умовою. Пацієнт має абсолютно вільний вибір лікаря. Лікар із пацієнтом самостійно домовляються, як вони будуть вибудовувати алгоритм взаємодії.

− Що потрібно для заповнення декларації?
− Для оформлення декларації треба прийти до поліклініки із паспортом, ідентифікаційним кодом та мобільним телефоном. Щоб уникнути шахрайства, на номер мобільного телефону пацієнта при реєстрації буде приходити спеціальний код. Після чого договір роздруковується у двох примірниках. Пацієнт повинен буде підписати два примірники декларації: один залишиться в нього, а другий – у поліклініці.
Щодо іноземних громадян – вони повинні мати при собі медичну страховку на термін перебування в нашій країні. Наша держава, як і будь-яка інша, гарантує надання термінової медичної допомоги іноземному пацієнтові безкоштовно.
Амбулаторна ж допомога не є терміновою. Як правило, стани здоров’я пацієнтів не потребують невідкладних дій щодо порятунку життя людини. У 70% – це планова допомога при хронічних хворобах.
Втім ніхто нікому ще жодного разу не відмовив у наданні будь-якої медичної допомоги.

− Як змінити сімейного лікаря після дати N, якщо він, наприклад, не сподобався?
– Якщо в пацієнта із лікарем існують якісь розбіжності щодо наданої послуги, він має про це зазначити лікарю. Після цього слід визначитися з іншим лікарем і вже потім звернутися до медичних реєстраторів, які приймають у кабінеті №208 та конференц-залі поліклініки. Окрім цього, декларацію може оформити медична сестра новообраного вами лікаря. Жодних проблем щодо переукладання декларації не виникало. Ми поважаємо ваш вибір. Втім треба чітко усвідомлювати, що кількість пацієнтів, яких будь-то сімейний лікар або ж терапевт може обслуговувати, регламентована державою.

− Про яку кількість йде мова?
−Для сімейного лікаря – 1800 пацієнтів, для терапевта – 2000. На цей час 14 лікарів вже дійшли цієї межі.

– Які безоплатні послуги на сьогодні надає сімейний лікар?
− До списку входять послуги, які надають лікарі первинної медичної допомоги: вимірювання АТ, ваги, зросту; консультація зі здорового способу життя та інше… А також базові аналізи та дослідження. Із повним переліком можна ознайомитися як на сайті МОЗ України, так і в поліклінічному відділенні. Інформація викладена у формі легкозрозумілої інфографіки. Зокрема, безкоштовно можна зробити ЕКГ, загальний аналіз крові, сечі, перевірити рівень холестерину, глюкози у крові. Швидкі тести допоможуть виявити ВІЛ-інфекцію, вірусні гепатити, перевірити рівень тропініну в крові. Кожен із цих аналізів чи досліджень можна пройти у вашого лікаря або за його призначенням. До важкохворих прийде медична сестра та зробить забір крові або ЕКГ вдома.

− Як часто можна змінювати сімейного лікаря впродовж року?
− У будь-який момент пацієнт може змінити лікаря й підписати нову декларацію. Як приклад: скажімо, пацієнт – студент. Він може підписати декларацію на термін навчання – на 8 місяців – у будь-якій поліклініці міста. По закінченні терміну навчання студент може укласти нову декларацію з лікарем за місцем проживання в районі області. Повернувся навчатися до Чернігова – знову може укласти декларацію на обслуговування. На сьогодні є категорія пацієнтів, яка за певних причин змінила свого сімейного лікаря вже тричі.

− Як бути, якщо сімейний лікар піде у відпустку або з інших причин буде відсутній?
– На офіційному сайті Чернігівської міської лікарні №2, а також на сторінці медзакладу в соціальній мережі «Фейсбук» постійно оприлюднюється інформація щодо відсутності лікарів та тих, хто може їх замінити. Інформація оновлюється щоп’ятниці. Більш того, якщо лікар відсутній, пацієнтові пропонується два лікарі на вибір.

– На яких підставах лікар може відмовити пацієнтові? Чи були такі випадки?
− Якщо лікар рекомендує, а пацієнт не виконує призначень – це привід розірвати декларацію. На жаль, є такі пацієнти, котрі не хочуть виконувати рекомендації лікаря. Прикро, але є така категорія населення, яка взагалі не звертається за медичною допомогою. До лікарні вони попадають вже у вкрай важкому стані, коли це питання вже не в компетенції сімейного лікаря. На цю категорію ми вплинути не можемо. Тому вкотре закликаємо до свідомості таких людей.

− З якими проблемами ви стикаєтеся найчастіше при підписанні декларацій?
– У нас багато виникає проблемних ситуацій, коли пацієнти влітку підписували свої декларації в районах. При цьому вносили номер телефону фельдшера, комбінацію цифр телефону якого на сьогодні не в змозі пригадати. Переробити таку декларацію досить складно технічно, навіть попри те, що програми з урахуванням цих нюансів постійно вдосконалюються. “Завдяки” своїм же помилкам пацієнт змушений знову надавати пакет відсканованих документів. За зрозумілих причин укладання декларації відтерміновується в часі. Втім ми активно працюємо над подоланням цієї проблеми.

– Як обслуговуватимуться люди, які не уклали угоди навіть після 1 липня? Чи не будуть це оплачувані послуги?
– Без первинної медичної допомоги ніхто не залишиться. Пацієнт, який не задекларував свою потребу на медичне обслуговування, звертатиметься до чергового лікаря. Втім варто знати, що з 1 липня за кожен візит до чергового лікаря, можливо, доведеться заплатити. Наразі державою обраховуються розцінки.

– Якою є оплата лікарів, які, скажімо, набрали найбільшу та найменшу кількість пацієнтів? Це суттєва різниця?
− За одну людину Національна служба здоров'я України (НСЗУ) передбачає 370 гривень на рік. При цьому терапевт повинен підписати декларації максимум з 2000 пацієнтами, сімейний лікар – з 1800. Тобто за базовим тарифом за 2000 пацієнтів передбачатиметься 740 тис. грн. Лікарня, у якій працює лікар первинки, з цієї суми вирахує податки, комунальні послуги, зарплату медсестри, санітарки, функціонування медичної інформаційної системи тощо. На ці гроші купують миючі деззасоби, оснащення, реактиви, препарати невідкладної допомоги, паливо для медичного транспорту тощо. Лікарю залишиться на зарплату до 19 тисяч гривень на місяць, сестрі медичній – біля 6-7 тисяч. Але підкреслюю: це за умови, що лікар має необхідну кількість пацієнтів. За пацієнтів, які хворіють частіше – діти й літні люди, НСЗУ перераховує більше. Існує постанова з коригуючими коефіцієнтами, які залежать від віку людини. Тому 370 гривень – це базовий тариф. Найбільший коефіцієнт встановлено за медобслуговування дітей у віці від нуля і до п'яти років – він дорівнює 4. Тобто НСЗУ направляє 1480 гривень на рік за кожну дитину, батьки якої підпишуть декларацію. Для дітей від шести і до 17 років коефіцієнт становить 2,2, або ж 814 грн. на рік. Пацієнти віком 40−64 роки − це 444 гривні на рік при коефіцієнті 1,2. За людей старших за 65 років – 740 грн. Для гірських регіонів додатково застосовуватиметься коефіцієнт 1,25. За пацієнтів, які не підпишуть декларацію з лікарем медзакладу, до якого вони були прикріплені до реформи, лікарня отримає 120 гривень на рік без коригувальних коефіцієнтів. Це тимчасова ставка, поки всі українці не підпишуть декларації. Україна перейде на нову систему фінансування медицини з 2020 року. Платитиме і контролюватиме якість медпослуг Національна служба охорони здоров'я.

– Вже відомо, що у 2019 році сімейний лікар матиме право підписати більше декларацій, аніж рекомендовано. Чи отримують сьогодні якісь преференції або ж, навпаки, існують стримуючі важелі від держави щодо тих лікарів, які вже набрали більшу за норму кількість пацієнтів?
− Дійсно, у 2019 році сімейні лікарі й терапевти зможуть набирати більше пацієнтів. Якщо кількість пацієнтів за деклараціями в лікаря первинної медичної допомоги перевищує рекомендований ліміт до 10%, обслуговування цих пацієнтів буде сплачено за тарифом 370 грн./рік на людину, без застосування вікових коефіцієнтів, про що ми говорили вище.
У нашій поліклініці існує дефіцит лікарів первинної ланки, який на сьогодні складає 30%. Щоби наші пацієнти не залишилися без медичної допомоги першого рівня, нам довелося мобілізувати всі можливості. Ми залучили до питання всіх вузьких фахівців, хто, окрім спеціалізації, має ще й терапевтичний фах. Додатково укладають декларації з пацієнтами кардіологи, пульмонологи, інші фахівці. Це актуально для людини похилого віку, яка отримує в одній особі і сімейного лікаря, і, наприклад, кардіолога. Втім навіть залучена категорія лікарів не покриє проблему кількості звернень. Тому для деяких пацієнтів виникне проблема в майбутньому. Прогнозовано в лютому ситуація буде напруженою: більшість лікарів вже набрали необхідну кількість пацієнтів, втім завжди знайдуться люди, які матимуть бажання звернутися саме до певного лікаря, а можливості потрапити будуть обмежені.

− Хто ці лікарі, що набрали найбільшу кількість пацієнтів у медичному закладі?
− У поліклініці нараховується вже чотирнадцять лікарів, які набрали свою норму. Є лікарі, які набрали більше пацієнтів і зробили це до жовтня. Це ті фахівці, які користуються авторитетом серед пацієнтів. Серед них – Красюк Ольга Іванівна, Юльчиєва Світлана Іванівна, Мохонько Андрій Володимирович. Набрала велику кількість пацієнтів Сусло Наталія Володимирівна, яка щойно вийшла з декретної відпустки. Люди чекали на неї. Добре себе зарекомендувала Левченко Олена Василівна, яка вже добирає встановлену межу. Основна частина лікарського складу теж активно вирішує питання.

– Як складаються відносини між сімейними лікарями, адже реформа спонукає до конкуренції?

− Дійсно, конкуренція між лікарями щодня зростає. І це нормальна практика. Якщо ти пропрацював більше 25 років, маєш величезний досвід, втім за останніх 9 місяців не набрав потрібну кількість пацієнт, то це багато про що свідчить… Вкрай радіємо за молодих перспективних сімейних лікарів, які, можливо, в силу своїх літ не мають великого досвіду, проте всією душею вболівають за свого пацієнта, розвиваються, постійно удосконалюють свої знання, користуються повагою пацієнтів.

− На Вашу думку, чи покращилось державне забезпечення лікарів?
− Вважаю, що покращилось. Тієї кількості коштів, яку отримала поліклініка за останній рік, в неї не було ніколи. А я в амбулаторній практиці майже 40 років, тож є з чим порівнювати. Лікарі з впровадженням медичної реформи почали нарешті отримувати гідну оплату своєї праці. Прикро визнавати, але реформа прийшла запізно. Ми втратили дуже багато часу. Молодь у державну медицину не йде. Молоді лікарі здебільшого залишаються в Києві, йдуть у приватні медичні заклади, фармацевтичні компанії, їдуть працювати за кордон. Підготувати фахівців Чернігівщина теж не може, адже в області відсутній медичний заклад. А отже область – особливо чернігівська первинка – відчуває дефіцит лікарів. Втім маємо надію, що ситуація поступово, але буде змінюватись лише на краще. Чим більше якісних сучасних послуг, кожна з яких буде мати свою вартість, буде надавати лікарня, тим більше грошей вона заробить. А отже можна говорити про нівелювання системи благодійних внесків, на яку змушені в умовах недостатнього державного фінансування йти медичні заклади.

– Як потрапити до лікаря вторинної ланки?
− Перспективно звернення до лікарів-спеціалістів, призначених сімейним лікарем, будуть оплачуватися Національною службою здоров'я України. Держава також оплачуватиме візити без направлення до гінеколога та психіатра. Фінансування вторинної і третинної ланки за новою моделлю розпочинається у 2019 році в Полтаві і буде вводитися поступово з 2020 року. Якщо пацієнт звертається до лікарів-спеціалістів за власним бажанням, він самостійно має сплатити за цей візит. Вже оприлюднені проекти наказів, де вводиться реформування вторинної ланки, там же прописані послуги й зазначена вартість, наприклад, ультразвукового дослідження, ендоскопічного дослідження, якщо не направляє сімейний лікар.

Через грип та ГРВІ в Чернігівській міській лікарні №2 ввели в дію додаткові обмежувальні заходи

Через значне зростання захворюваності на грип і ГРВІ та перевищення епідпорогу на 16,9% з 11 січня в Чернігові вводяться обмежувальні заходи. Стан санітарно-епідемічної ситуації в місті, рекомендації щодо профілактики захворювань обговорювали на сьогоднішньому засіданні міського оперативного штабу для координації дій щодо запобігання розповсюдженню захворювання на грип та ГРВІ на території міста.
Начальник управління охорони здоров’я міської ради Владислав Кухар повідомив, що за результатами наради з головними лікарями міських лікарень та відповідно до наказу управління охорони здоров’я міськради в місті проводитиметься цілий комплекс обмежувальних заходів. Перш за все, це обмеження вільного доступу до стаціонарних відділень лікарень для відвідувачів, деякі з них будуть перепрофільовані, де створюватимуться спеціальні палати для хворих тощо.

 

З НОВИМ РОКОМ!

Шановні пацієнти, дорогі колеги, вельмишановні спілчани!

Від щирого серця вітаємо вас із прийдешніми зимовими святами – Новим роком та Різдвом Христовим! Бажаємо вам у наступному році бути в оточенні виключно позитивних і доброзичливих людей, переживати тільки приємні емоції, радіти кожному прожитому дню, дарувати радість та посмішки оточуючим!

Зичимо кожному з вас здоров’я, миру, успіхів і благополуччя! Нехай новий рік принесе щастя і зміни у кращу сторону!
З повагою – колектив КНП «Чернігівська міська лікарня №2» ЧМР

 

Відтепер кардіологічні пацієнти перебуватимуть у більш комфортних умовах

У відділенні інтервенційної кардіології та реперфузійної терапії Чернігівської міської лікарні №2 тривають будівельні роботи зі встановлення металопластикових енергозберігаючих вікон. На ремонт були спрямовані 348 тисяч гривен із Чернігівського місцевого бюджету. Планується встановити 16 вікон.
Як зазначив завідувач відділення Сергій Стратілат, відтепер пацієнти будуть лікуватися в більш комфортних умовах, що стало можливим завдяки спільним зусиллям медиків та влади міста

Переломи стегна у другій міській лікарні оперують за допомогою стержня PFNA

В умовах негоди пересування по вулиці, на жаль, для деяких із нас закінчується візитом до травмпункту. Переломи стегнової кістки – досить часті діагнози. Втім сучасні методики оперування дозволяють підняти постраждалого на ноги досить швидко.
В останні роки у травматологічному відділенні Чернігівської міської лікарні №2 успішно опанована методика оперування переломів стегнової кістки, зокрема переломів в її верхній третині із використанням стержня PFNA. Зазначена абревіатура – так званий проксимальний стегновий антиротаційний стержень. За статистикою, переломи  верхньої третини становлять близько 55% переломів стегнової кістки та складають 5−6% від всієї кількості переломів. Про це поінформував лікар-травматолог вищої категорії Сергій Тітов.
Методика операції передбачає фіксацію перелому стегнової кістки спеціальним стержнем (цвяхом), який вводиться  у  стегнову кістку через невеликий доступ. Подальші маніпуляції фіксації хірург-травматолог  здійснює за допомогою навігаційного обладнання та під контролем рентгенвідслідковуючої апаратури. Час операції не перевищує однієї години, – розповідає Сергій Олександрович.
У даної методики лікування багато позитивних моментів :
  • У післяопераційному періоді хворий вже на 1–3 добу сідає в ліжку та в залежності від віку та загального стану із 3-6 доби починає пересуватися на милицями (ходунках) із помірним навантаженням на оперовану кінцівку. Знижується термін перебування у стаціонарі. Тоді ж як при консервативному веденні передбачається ліжковий режим із перебуванням в стаціонарі та витягуванням кінцівки до 2–2,5 місяця.
  • Значно зменшується небезпека гіподинамічних  ускладнень, які характерні для довготривалого постільного режиму. Це – пневмонії, флеботромбози, декубітальні виразки (належні) тощо.
  • Малотравматичність та відносна швидкість оперативного втручання не передбачає застосування дорогих кровозамінників, гемостабілізаторів, тривалого наркозу. Хворі швидко відновлюються, не дивлячись на вік.
Лікар-травматолог Сергій Тітов зазначає, що методика операції  високотехнологічна. Операції проводиться лікарями із вищою кваліфікаційною категорією. За рік в умовах другої міської лікарні виконується близько 55-70 операцій із використанням стержня PFNA.  Результати, за спостереженнями, досить позитивні, у переважній більшості випадків відбувалося зрощення перелому із відновленням функції опори та ходьби.  Медична допомога доступна не лише для містян Чернігова, а і для жителів інших регіонів.

 

Святий Миколай завітав до другої міської лікарні

 
«Свято Миколая – для всіх і кожного!» Під таким гаслом пройш
ла акція милосердя, добра та щирості у стінах Чернігівської міської лікарні №2.  Цього дня колектив медичного закладу традиційно привітав діток із багатодітних та малозабезпечених родин співробітників. Свято об’єднало майже 30 дітлахів різного віку. Вони впродовж всього  року були чемними, слухняними, тож і не дивно, що Святий Миколай кожному з них приніс «миколайчика» та смачні святкові ласощі, де до кожної страви була додана дрібка людського тепла, щирості та здоров’я. Неймовірно казкову атмосферу створили аніматори.
Представники адміністрації закладу від імені всього колективу  привітали всіх учасників святкового зібрання зі святом Святого Миколая, побажали їм у цей день світлої надії душі й вірної удачі, казкових чудес і чарівних моментів, безсумнівного щастя на шляху і щирої любові.

 

Безкоштовне стентування здійснено 140 пацієнтам

За рівнем смертності від серцево-судинних захворювань Україна вже не один рік лідирує серед країн Європи. Щороку понад 40 тисяч українців страждають від інфаркту. Останні три роки в Україні діє урядова ініціатива надання безкоштовної допомоги – «Забезпечення лікування хворих з серцево-судинними та судинно-мозковими захворюваннями» при ургентних випадках настання гострого інфаркту міокарда. З цього приводу в країні була організована та активно розвивається мережа реперфузійних відділень, де безоплатно проводять коронарне стентування (відновлення кровотоку по артерії серця) при гострому інфаркті міокарда. Такі центри працюють у режимі 24/7/365.

На сьогодні Чернігівська міська лікарня №2 – єдиний заклад у місті, яке відповідає критеріям урядової програми щодо лікування пацієнтів із гострим інфарктом міокарда, котрі потребують невідкладної ангіографії/стентування, та перший заклад на Чернігівщині, який започаткував прогресивну методику лікування.

Як зазначив завідувач відділення  інтервенційної кардіології та реперфузійної терапії Сергій Стратілат, впродовж цього року  в медичному закладі коронарне стентування проведено 140 пацієнтам, що складає 70% від загального числа інфарктів. Кількість коронарних стентувань у пацієнтів з гострим інфарктом міокарда в Україні системно зростає. Якщо у 2015 році їх було лише 142 на 1 млн населення, то у 2017 році стало 220 на 1 млн.

Причиною інфаркту міокарда стає порушення кровообігу в коронарних артеріях – судинах, які живлять серце киснем. Через утворення тромбів або атеросклеротичних бляшок у цих судинах м’язи серця перестають отримувати насичену киснем кров, як наслідок – клітини м’яза  починають відмирати. Через це порушується робота одного з головних органів  тіла людини. Тож головне завдання кардіолога за таких обставин – відновити нормальний кровообіг у коронарних артеріях. Тобто позбутися тромбу чи атеросклеротичної бляшки. Новаційний спосіб відновити кровопостачання в зоні інфаркту – встановити в коронарну артерію стент. Коронарний стент – це металевий каркас трубчастої форми, який підтримує просвіт артерії заданої форми і розміру. Через невеликий прокол, який зазвичай робиться на нозі чи руці хворого, стент через судини вводять до заткненої тромбом чи бляшкою коронарної артерії. У потрібній ділянці стент розширюється та залишається в судині, зберігаючи просвіт достатнім для нормального кровообігу.

Встановити стент пацієнту з гострим інфарктом міокарда потрібно впродовж 12 годин, але найкраще зробити це протягом двох годин із того моменту, як людина з таким діагнозом звернулася до медпрацівників. Ця технологія є ефективною в усьому світі.

– Технологія стентування  досить дороговартістна. Сума стента сягає 35−40 тисяч гривень.  Втім на cьогодні в Україні існує програма повного бюджетного забезпечення так званих гострих інфарктів міокарду. Скорочено – ГІМ. Держава повністю забезпечує стентами та супутнім інструментарієм У нашому медичному закладі є шість бригад потужних фахівців, які повністю володіють цією методикою оперування та забезпечують цілодобове чергування. У лікарні є відділення з палатами інтенсивної терапії. Якщо пацієнт підпадає під цю програму бюджетного забезпечення, йому завжди це ставиться до відома. Як альтернативний спосіб лікування – оперування, яке більш травматичне, при ньому виникає більша вірогідність ускладнень. Остаточний вибір – завжди за пацієнтом, – розповідає Сергій Стратілат.

Після своєчасної та ефективної реперфузійної процедури пацієнт швидко й ефективно відновлюється, і в залежності від тяжкості стану, може бути виписаний через кілька днів і продовжити реабілітацію в амбулаторних умовах.

Стентування – це лише один з етапів лікування, надалі відбувається супутнє лікування. Стентування не спростовує повторного інфаркту.

Інфаркт значно помолодшав, зазначає лікар. За статистичними даними, наймолодшому пацієнтові другої міської, хто переніс гострий інфаркт міокарду, виповнилося 22 роки. Для жінок інфаркт більш характерний у віці за 50. Найчастіше схильні до інфаркту люди, які працюють з хімічними препаратами, працюють зварниками, будівельниками.

Як отримати безкоштовну допомогу

  • Пацієнт із симптомами гострого інфаркту міокарда (на медичній мові це звучить як найгостріша фаза ГІМ, котра називається «гострий коронарний синдром» (ГКС) з елевацією сегмента ST, тобто STEMI) може звернутися за допомогою за номером швидкої допомоги, зателефонувавши 103.
  • Якщо ГІМ підтвердився в перші години від початку симптомів, важливо надати допомогу протягом 12 годин (в деяких випадках – доба) від початку симптомів – чим раніше, тим краще. Для максимального ефекту від процедури й наступної ефективної реабілітації пацієнта повинні доставити в кардіоцентр протягом перших двох годин від першого контакту з медичним персоналом.
  • Далі команда інтервенційних кардіологів проводить стентування.

При появі таких симптомів гострого інфаркту міокарда – негайно телефонуйте 103!

Чернігівська міська лікарня №2 отримала сертифікат на систему управління якістю

Про це поінформував заступник головного лікаря з медичної частини Валерій Якунін. Вручення сертифікату відбулося 12 грудня 2018 року.  Документом засвідчується, що система управління якістю стосовно надання медичної практики, яку здійснює Чернігівська міська лікарня №2, відповідає гаранту якості – вимогам ДСТУ ISO 9001:2015 «Системи управління якістю. Вимоги ISO 9001:2015, IDT». Процедуру сертифікації здійснював орган із сертифікації систем управління ДП «Тернопільстандартметрологія», сертифікат виданий ДП «Тернопільський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації».

Система управління  якістю за вимогами стандарту ISO 9001 –фактично це «скелет» системи менеджменту Чернігівської міської лікарня №2. Стандарти вимагають якісно надавати медичні послуги, якісно організовувати надання лікарської допомоги і мають забезпечувати передбачуваний та стабільний рівень лікування. З погляду стандартів серії ISO 9001 якісною вважається така послуга, яка задовольняє як специфіковані (прописані), так і ймовірні (не прописані) очікування клієнта.

Якунін В.М.

−Найголовніше в цьому – це виконання технологічних процесів і методик, які відповідають європейським стандартам, що впроваджує Україна. Чітке виконання вимог стандартів надає якісний кінцевий продукт. Більш того, неодмінною вимогою МОЗ для отримання вищої категорії, що є мотивацією для медичного закладу,  при акредитації є наявність сертифіката ISO 9001:2015. Процесу отримання сертифікату передувала майже піврічна копітка праця колективу. У медичному закладі відбувся комплексний аналіз всіх функціональних та технологічних процесів у відповідності до нормативних документів, – зазначив Валерій Якунін.

Сертифікат ISO − один із найважливіших документів для успішної компанії, який підтверджує відповідність системи менеджменту якості міжнародним стандартам. Якщо сертифікація згідно вимогам ISO 9001 не пройдена, компанія не має права приймати участь у галузевих тендерах, виконувати державні замовлення, а також вступати в організацію галузевого саморегулювання.

У сучасних ринкових умовах сертифікат ISO 9001 − своєрідна перепустка компанії в міжнародне бізнес-співтовариство, він вважається у світі добрим діловим смаком і свого роду візитівкою якості. Адже отримання сертифікату ІSО 9001 дає значні переваги: як гарант якості і стабільності, він створює позитивний вплив на формування громадської думки про становище медичного закладу на ринку послуг, і як наслідок – підвищує конкурентоспроможність закладу.

 

Лікарі-інфекціоністи наголошують на важливості вакцинації від грипу

За даними ДУ «Чернігівський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України», епідемічна ситуація щодо захворюваності на грип та ГРВІ як в Україні, так і в області відповідає середньорічному рівню для даної пори року. За 46 тижнів поточного року в області захворіло 4594 особи, з них 3239 дітей, рівень захворюваності нижче епідпорогу на 61,6%. Госпіталізовано 89 осіб, із них 73 дітей (82%). По Чернігову захворіла 2181 особа, з них дітей − 1715, рівень захворюваності нижче епідемічного порогу на 39,3%. Матеріал від хворих на грип та ГРВІ у вірусологічну лабораторію не надходив.

Щоб захистити себе від захворювання на грип, рекомендуємо зробити вакцинацію. В аптеках, за попереднім замовленням, можна придбати вакцину «ДжісіФлю» (виробництва Кореї) та вакцину «Ваксігрип» (виробництва Франції).

Вакциновано проти грипу 1820 осіб, в т.ч. 712 дітей. Ситуація знаходиться на контролі ДУ «Чернігівський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України».

За словами  лікаря-інфекціоніста 1-ї категорії КНП «Чернігівська міська лікарня №2» ЧМР Оксани Баластрик, наразі більша частина населення звертається в другу міську  лікарню із симптомами ГРВІ. Випадків клінічного підтвердження діагнозу «грип» нема. Цьогоріч передбачається циркуляція штамів чотирьох видів. Першу хвилю захворюваності на грип, говорить лікар-інфекціоніст, слід очікувати з настанням холодів. Найбільш ефективною профілактикою називає вакцинацію. Наразі в області вакцинувалося 1559 осіб.

За офіційною статистикою, минулого року в Україні вакцинувалося 0,5% населення, що свідчить про досить низьку культуру вакцинації.  Тоді як у США за той же період  – 40%.

Щоби захиститися від грипу, говорить Оксана Баластрик, окрім здорового сну, здорового раціону, слід дотримуватись особистої гігієни. За даними ВОЗ, захворюваність на ГРВІ та грип на 70−80% передається через брудні руки. Хоча й повітряно-крапельний шлях має місце бути.

Хірурги-урологи оперують доброякісну гіперплазію простати без розрізу

Взимку поточного року Чернігівська міська лікарня №2 придбала сучасний біполярний резектоскоп – апарат, за допомогою якого виконується трансуретральна резекція  доброякісної гіперплазії простати. Поява такої новації  стала можливою завдяки спільним зусиллям місцевої влади, адміністрації медзакладу та лікарів-урологів. Вартість апарату склала 2 230 755,30 грн. Кошти – з міського бюджету Чернігова. На сьогодні Чернігівська міська лікарня №2 – єдиний заклад в області, який має біполярний резектоскоп. За дев’ять місяців поточного періоду прооперовано близько 140 пацієнтів.

Як розповів завідувач урологічного  відділення Чернігівської міської лікарні №2 Олег Співак, ТУР, або ж трансуретральна резекція  доброякісної гіперплазії простати – це ендоскопічна операція, спрямована на видалення збільшеної тканини простати та нормалізацію сечовипускання. Проводиться без розрізу в надлобковій ділянці через сечовивідний канал (через уретру).  На сьогодні ця методика є золотим стандартом у лікуванні пацієнтів із доброякісною гіперплазією простати. Гіперплазія – розростання в об’ємі передміхурової залози, яке стискає сечовивідний канал, і в кінцевому випадку може призвести до гострої затримки сечовипускання.

Потреба у впровадженні новітньої методики вкрай нагальна, наголошує лікар-уролог. Аденома, або ж за сучасною класифікацією гіперплазія передміхурової залози – це біч сьогодняшнього дня. Вона розвивається, як правило, у чоловіків, кому за 50. Захворювання – результат гормональної перебудови чоловічого організму, коли знижується вироблення статевих гормонів. Чим старше чоловік – тим частіше зустрічається аденома простати. Частота захворювання прямо пропорційна вікові пацієнта. Загальне число щорічних звернень в урологічне відділення лікарні з приводу аденоми простати складає близько 200–250.

На думку Олега Співака, із впровадженням в Україні новітньої оперативної методики лікування гіперплазій – біполярної трансуретральної резекції – в урологів значно збільшилися можливості в електрохірургічному лікуванні захворювань простати. У другій міській лікарні оперувати новим методом розпочали в лютому цього року. Операції виконані вдало: пацієнти повернулися до звичайного ритму життя вже на четвертий–п’ятий день після оперативного втручання.

Монополярні технології, які передували біполярним, на Чернігівщині були запроваджені вперше в урологічному відділенні другої міської лікарні ще в 2005 році. Втім вони мали свої недоліки: дозволяли  оперувати передміхурову залозу не більш як 80 см кубічних в об’ємі. Радикальна ж відмінність біполярного електричного впливу від монополярного в тому, що струм не проходить крізь тіло хворого, а обмежується відстанню між електродами. Таким чином, струм не здійснює вплив на організм людини,  що дозволяє розширити діапазон пацієнтів для оперативного втручання із суміжною патологією, наприклад, коли в людини вживлений електрокардіостимулятор. Крім цього, виконання біполярної ТУР – практично безкровне, у післяопераційному періоді значно зменшується можливість ускладнень. Зазначена методика можлива для використання у хворих будь-якого віку з тяжкою супутньою патологією.

Втручання біполярним резектоскопом здійснюється через сечовивідний канал. Тривалість оперативного втручання залежить від об’єму передміхурової залози – від 15 хвилин до двох годин. Більш того, хірург не обмежений у часі, тоді як при використанні монополяру часові межі складають не більше півтори години, бо в іншому випадку зростає вирогідність ускладнень. Біполярним резектоскопом  оперують також пухлини сечового міхура у представників обох статей та  пацієнтів із раком простати (у цьому випадку операції виконуються з метою відновлення природного сечовипускання).

В урологічному відділенні працюють чотири лікарі-урологи, які володіють методикою проведення таких операцій.

Як альтернативний метод, існує відкрите оперативне лікування. Воно досить травматичне, як правило, важче переноситься хворими. При застосуванні такої методики різко підвищується ризик розвитку післяопераційних ускладнень, а післяопераційний період триває значно довше: 10–12 днів – у стаціонарі та 1–1,5 міс. –амбулаторно.

– Нещодавно за допомогою біполярного  апарата  проліковано пацієнта, у якого, за даними УЗ-дослідження, об’єм передміхурової залози склав 215 кубічних сантиметрів. Фактично залоза була розміром із добрий чоловічий кулак. Вже на п’ятий день пацієнт повернувся до звичного ритму життя. Чоловікові –  78 років. Впровадження біполярної технології – це значний крок уперед. Адже до появи такого апарату пацієнтів із розміром передміхурової залози понад 100 кубічних сантиметрів ми були змушені оперувати відкритим способом – тобто робити розріз. Для пацієнта – це травматично, є більша вірогідність виникнення післяопераційних ускладнень. Завдяки біполярній ТУР ми забули, що таке відкрита операція! – розповідає про цей випадок Олег Співак.

Кардіохірурги провели надскладну операцію і врятували життя пацієнту

В умовах Чернігівської міської лікарні №2 лікарі-кардіохірурги 3 грудня виконали чергову симультанну операцію. Симультанне – це хірургічне втручання у хворого одночасно на різних органах. Операція пройшла успішно. Завдяки ще й тому, що кардіологи вчасно виявили цього хворого і направили до стаціонару.

За інформацією лікаря-хірурга серцево-судинного відділення серцево-судинної хірургії Ігоря Венгера, який виконував оперативне втручання, у даного пацієнта було виявлено комбіноване ураження судин шиї та судин серця, що є наслідком атеросклерозу.

Ішемічна хвороба серця, стенокардія, інфаркт міокарда, інсульт – наслідок одного й того ж процесу – атеросклеротичного ураження стінок кровоносних судин. Коли ж це судини голови, то є ризик виникнення ішемічного інсульту. У випадку враження  судин серця – є загроза інфаркту міокарду. Пацієнтові під час оперативного втручання було виконано каротидну ендартеректомію (видалено атеросклеротичну бляшку із сонної артерії через маленький розріз на шиї та шунтування трьох коронарних артерій).

У Чернігівській міській лікарні №2 зазначають: своєчасне звернення до медичного закладу  допомагає попередити такі грізні ускладнення атеросклерозу як інсульт та  інфаркт.

За дев’ять місяців поточного року в медичний заклад поступив 201 хворий з ішемічним інсультом та 195 осіб – з інфарктом. У 2017 році число звернень склало, відповідно, 263 та 226 осіб.