Підрозділи лікарні:

Застуда в міжсезоння: поради лікаря

Найпоширеніші захворювання міжсезоння – це грип, гострі респіраторні вірусні захворювання та застуда. Ця трійця у весняно-осінній період викликає нездужання майже в 90% населення – від легких до важких проявів з ускладненнями. Чим же застуда відрізняється від вірусних захворювань, які її прояви та засоби лікування і профілактики, дізнаємось від лікаря-пульмонолога Чернігівської міської лікарні №2 Світлани Боклаг.

Верхні дихальні шляхи та взагалі вся дихальна система – це ворота для всіх інфекцій. Бо ж усі ураження відбуваються крізь слизову оболонку, яка контактує з повітрям, де циркулюють віруси та інші збудники. Великий ризик захворіти виникає саме в міжсезонний період. Адже більшість із нас морально ще не налаштована на сезонну зміну, різкий перехід до холодної погоди з теплої застає нас зненацька, ми не завжди можемо зорієнтуватися, як треба одягатися, інколи переохолоджуємось, сидячи під кондиціонерами.

...

− Світлано Петрівно, ознаки грипу та застуди бувають дуже схожими. Що спільного у цих захворювань, чим відрізняється грип від ГРВІ та як навчитися їх розрізняти?

 • Одна з перших і основних відмінностей застуда і грип викликаються різними вірусами (вірус грипу, вірус парагрипозної інфекції, аденовірусні інфекції, риновірусні інфекції тощо). Грип виникає різко і завжди гостро. Як правило, людина може назвати навіть час, коли захворіла. А ГРВІ проявляється поступово, посилюючись із кожним днем. Застуда характеризується незначним підвищенням температури тіла (рідко вище 38,5°С). Різкий підйом температури протягом декількох годин до 39-40°С і збереження її впродовж трьохчотирьох днів притаманне грипу. Грип викликає ломоту у всьому тілі, озноб, пітливість, сильний головний біль, різь в очах і світлобоязнь. При ГРВІ також присутня розбитість, але без яскраво вираженого болю. Застуда часто супроводжується сильним нежитем. При грипі його, як правило, не буває. При грипі нерідко виникає болісний кашель і біль за грудиною по ходу трахеї на другу добу хвороби. При застуді ж кашель помірний. Для грипу характерне виникнення епідемій, що охоплюють значну частину населення. Ця хвороба протікає важче, частіше дає ускладнення і може навіть закінчитися летальним наслідком.
 • А кого в першу чергу уражає інфекція?
 • У першу чергу дихальна система уражається в людей, які мають знижений імунітет, хронічні захворювання, зокрема хронічний бронхіт, астму. Досить часто при застуді виникають й ускладнення. Серед них – загострення хронічних бронхітів, бронхіальні астми, хронічні обструктивні захворювання легенів тощо. Якщо пацієнти із хронічними захворюваннями ліки приймають регулярно, то загострення якщо і трапляється, то протікає не так гостро. Якщо ж не дотримуються призначень лікаря, то в пацієнтів може виникнути ряд симптомів, які призведуть до госпіталізації.

− А що сигналізує про крайню потребу звернення до лікаря?

 • Є так звані «червоні прапорці», які сигналізують про необхідність звернутися до лікаря. Якщо температура тримається вище 39 градусів і вона не спадає, спостерігаються судоми, задуха, ціаноз шкіри – треба викликати швидку допомогу або своїм ходом добиратися до лікарні. Відмовлятися від госпіталізації в цьому випадку вкрай небажано.
 • Як би лікарі не спонукали до професійного лікування, завжди є ті, хто сам собі призначає ліки. Що б Ви порекомендували робити? 
 • Самостійне лікування при застуді обмежується прийманням льодяників для горла, крапель у ніс та рясного теплого пиття. Більше ніяких ліків самостійно приймати я б не рекомендувала. Взагалі призначати будь-які медикаменти – це прерогатива лікаря. І ні в якому разі не пацієнта! Бо всі ліки, які надходять в організм, мають як позитивну дію, так і побічні негативні ефекти.
 • Як Ви ставитесь до вислову «Застуда, якщо її лікувати, минає за тиждень, а якщо не лікувати – за сім днів»?

− Існує так званий патогенез хвороби – механізм розвитку хвороби та її проявів. Механізм налаштований на певний час ы скоротити його неможливо. Проте якщо людина відчуває дискомфорт, то чому б і не прийняти ліки, які покращать її стан? Прийняття жарознижувальних препаратів цілком виправдано тоді, коли обставини вимагають вкрай бути здоровим.

 • Чи варто завчасно приймати якісь імуномодулятори, щоби підвищити рівень захисту власного імунітету?
 • Підвищувати рівень захисту власного імунітету не потрібно жодними імуномодуляторами! Люди, котрі не отримують гормональну терапію, не мають онкологічних захворювань, мають цілком нормальний імунітет, який сам може впоратися із захворюванням. Тож якщо людина захворює на гостру респіраторно-вірусну інфекцію, їй достатньо пройти курс симптоматичного лікування, вона не потребує якихось допоміжних препаратів. Якщо ж ви будете приймати імуномодулятори самостійно – цим ви тільки нашкодите своєму організму. Також слід зауважити, що при температурі до 38 градусів організм мобілізується, він на свій захист викидає інтерферони. І коли при цьому людина приймає жарознижувальні, вона лише уповільнює процес одужання.
 • Як тоді у природний спосіб підвищити імунітет?
 • Сприяють підвищенню імунітету вживання свіжих ягід, фруктів, овочів. Якщо є можливість вживати їх цілий рік це вірний шлях до міцного імунітету. Спротив організму інфекції буде більш вираженим, аніж при вживанні консервованих. З приводу таблетованих вітамінів – їх я б теж рекомендувала вживати лише за призначенням лікаря. Повноцінне здорове харчування, фізична активність, свіже повітря, позитивний настрій стимулюють вироблення нормального імунітету.
 • Є деякі люди, хто панікує й починає вживати антибіотики під час застуди. Чи це виправдано?
 • Антибіотики категорично забороняється приймати без призначення лікаря. Антибіотик ще ніколи не знижував температуру – його завданням є боротьба з бактерією. Антибіотик не вбиває вірус, не здійснює профілактику ускладнень. Досить часто стикаємось із ситуацією, коли люди самостійно призначають собі антибіотик, і вже потім, коли виникає дійсна необхідність лікування бактеріального захворювання, лікар вимушений давати антибіотик другого ряду, який буде вже більш «важкою артилерією». Тож наголошую: не треба бути в цьому плані самостійним!

– Як же убезпечити себе від міжсезонних захворювань?

– Вживання пігулок не є профілактикою захворювань. Профілактика – це коли людина має 8-годинний сон. Коли вона нормально спить, її імунна система готова боротися. Інфекція боїться протягу! Тож людина не повинна знаходитись у закритому приміщенні, воно повинне бути провітреним. У будівлях необхідно робити вологе прибирання підлоги, підвіконь, ручок дверей тощо. При підвищеному інфекційному фоні треба частіше мити руки з милом, промивати сольовими розчинами слизові носа. На вулиці ходити в масках не потрібно. Там можливість підхопити інфекцію значно знижена, бо повітря постійно циркулює. Під час підвищення інфекційного порогу люди не повинні відвідувати місця масового скупчення. Якщо хвора людина прийшла із кашлем та нежитем у поліклініку або ж будь-яке інше приміщення, вона повинна одягати маску. Тому що під час кашлю, чхання разом зі слиною вилітає і збудник інфекції, який заражує тих, хто знаходиться поруч. Маскового режиму повинен дотримуватись вдома й інфікований член родини. А люди, котрі мешкають із ним разом, повинні промивати слизову носа, мити руки. Якщо є можливість, то потрібно ізолювати інфікованого члена родини.

Дуже б попросила матусь, які приходять до поліклініки з маленькими дітьми з надією якнайшвидше потрапити до лікаря, не робити цього. Тому що вони сприяють підхопленню своїми дітьми інфекції, що є вкрай небезпечним для дитячого організму. І будьте здорові!

Статистика:

Людина у віці від 18 років переносить за рік від двох до чотирьох застудних захворювань.

ОРТОПЕДИЧНЕ ВІДДІЛЕННЯ ОНОВИЛИ

У відділенні ортопедії та центрі ендопротезування Чернігівської міської лікарні №2 завершили ремонтні роботи. Як прокоментував завідувач відділення, заслужений лікар України Володимир Фриз, ремонт відбувся коштом міського бюджету та за власні кошти лікарні. Під час будівельних робіт замінена сантехніка, облаштовані душові кабіни, на стіни покладена плитка, на підлогу – новий лінолеум.
Останній раз відділення оновлювалося близько 10 років тому.
Ортопедичне відділення та центр ендопротезування розраховані на 30 ліжок.
Головні напрямки функціонування медичного підрозділу:
 • ендопротезування,
 • реконструктивні операції,
 • артроскопічні операції й оперативні втручання на хребті.

 

У Другій лікарні виконують черезстравохідну ехокардіографію

У Чернігівській міській лікарні №2 виконують черезстравохідну ехокардіографію. Це – діагностична процедура. Впровадження методу дало можливість підняти рівень діагностики та відповідно покращити ефективність лікування кардіологічних хворих, оскільки звичайна трансторакальна ехокардіографія має ряд обмежень. За місяць роботи нової апаратури здійснено сім обстежень.
Як прокоментував завідувач кардіохірургічного відділення Ігор Венгер, раніше пацієнтів, яким потрібен був саме такий метод діагностики, спрямовували до столичних лікарень.
– Наразі в медичному закладі з’явилося нове обладнання, наші спеціалісти пройшли стажування, що підтверджено відповідними сертифікатами, – все це дозволяє повноцінно та якісно здійснювати черезтравохідну ехокардіографію. На сьогодні Чернігівська міська лікарня №2 – единий медичний заклад в області, в умовах якого виконується такий вид діагностичного дослідження, – акцентував увагу І. Венгер.
Як пояснила лікар-кардіолог, лікар з функціональної діагностики Вікторія Максимова, даний метод візуалізації допомагає отримати відповіді на важливу низку питань та прийняти рішення про тактику лікування виявленої патології. – Процедура здійснюється за принципом фіброгастроскопії. Оскільки анатомічно стравохід розташований близько від серця, фахівець з ехокардіографії може краще розглянути його структури, – розповідає В. Максимова.
У рутинній практиці найчастіше процедура проводиться для категорії хворих із порушенням ритму по типу фібриляції передсердь: у них є ризик виникнення емболічних ускладнень (інсульти, емболії артерій верхніх та нижніх кінцівок) на фоні утворення у вушці лівого передсердя тромботичних мас (дану анатомічну структуру можна візуалізувати лише за допомогою черезстравохідної ехокардіографії).
Покази до проведення процедури черезстравохідної ЕХОКГ:
1.Пошук джерела емболії:
− тромби камер серця;
− вегетації;
−ураження клапанів-кальциноз, міксоматозна дегенерація, ураження клапанних протезів;
− атероматоз дуги аорти, ускладнений тромбозом;
− внутрішньосерцеве шунтування крові;
− пухлини.
2. Оцінка тяжкості та механізму ураження нативного клапанного апарата.
3. Оцінка функції клапанних протезів (клапанна та параклапанна регургітація, тромбоз та вегетації).
4. Інфекційний ендокардит (діагностика вегетацій розміром, меншим за 5 мм; контроль за ускладненнями – перфорація стулок клапанів, абсцес).
5. Діагностика вроджених вад серця (дефект міжпередсердної перетинки, дефект міжшлуночкової перетинки, відкрите овальне вікно, аномальний дренаж легеневих вен).
6. Діагностика дисекцій та атером аорти.
7. Пухлини.
8. Ургентне обстеження хворих (ускладнення інфаркту міокарда, легенева емболія).
9. Інтраопераційна візуалізація серця та судин (виявлення ішемії під час оперативного втручання, хірургія клапанів, оклюзія дефекту міжпередсердної перетинки, електрофізіологічні втручання).
10. Недостатнє еховікно або якість зображення при трансторакальному доступі.
-----------------------------------------------------------------------------------
Де: Чернігівська міська лікарня №2, 9 поверх, кабінет УЗД
Коли: діагностику здійснюють з 8.00 до 16.00, з понеділка по п’ятницю.

Як: приймають пацієнтів за попереднім записом та за направленням сімейного лікаря або ж лікаря – кардіолога. Тел. (093) 92495

Сімейні лікарі звітуватимуть про щеплення дітей

Надавати звітність щодо щеплень дітей відтепер входить і в обов’язок сімейного лікаря, якщо батьки дитини уклали з ним декларацію на обслуговування. Звітність здійснюється в електронному вигляді, що дає можливість отримати інформацію будь-якої миті. Водночас електронний формат дозволяє вести облік вакцин, термін їхньої придатності та відслідковувати графік введення вакцин, затверджений у національному Календарі щеплень.
Щодо Чернігівської міської лікарні №2, то ситуація з вакцинацією тримається під постійним контролем. Сімейні лікарі постійно інформуються на профільних тренінгах та семінарах щодо рекомендацій та вимог звітності організації з контролю та моніторингу вакцинації.
Як прокоментувала лікар-інфекціоніст Оксана Баластрик, у медичному закладі обслуговуються діти віком від 6 років.
У шестирічному віці діти мають отримати три вакцини: 1-ша – від кору, паротиту та краснухи; 2-га – від дифтерії, правця; 3-тя – від поліомiєліту. У 14 років – від поліомієліту. У 16 років – від дифтерії та правця. Верифікація розрахунку потреби в медичних та імунологічних препаратах відбувається на національному рівні.
– Для медичних закладів, які раніше працювали лише виключно із дорослим населенням, – це новий крок, проте складнощів у такому різновиді звітності не виникає. Часу це займає зовсім небагато. Відтепер, зателефонувавши до свого сімейного лікаря, батьки мають отримати всю вичерпну інформацію щодо щеплень своєї дитини. Інформація тримається в умовах суворої конфіденційності: електронний ключ до входу в базу даних має виключно сімейний лікар, з яким укладено декларацію щодо обслуговування дитини, – акцентувала увагу Оксана Баластрик.

 

Тромболізис – сучасний метод у лікуванні інсульту

У Чернігівській міській лікарні №2 вкотре акцентували увагу на інсульті – судинному захворюванні мозку. 28 серпня відбулася конференція неврологічного профілю, зокрема йшлося про одну із сучасних методик реперфузії при ішемічному інсульті – тромболітичну терапію, або тромболізис.

Захід зібрав лікарів-неврологів, сімейних лікарів та лікарів швидкої медичної допомоги, представників фармацевтичної галузі, активістів громадських організацій, спрямованих на попередження та подолання наслідків інсультів.

Як зазначила завідувачка неврологічним відділенням Чернігівської міської лікарні №2, лікар-невролог Ольга Федорова, судинні захворювання мозку посідають друге місце у структурі смертності від захворювань системи кровообігу після ішемічної хвороби серця. Сьогодні в Україні, зокрема на Чернігівщині, активно використовується методика тромболізису (внутрішньовенного введення препаратів, що розчиняють тромби). Це ефективний спосіб лікування інсульту, який дає швидке відновлення порушених неврологічних функцій. Одне «але»: терапевтичне «вікно», впродовж якого можна вдатися до тромболізису, становить всього три−чотири з половиною години, рахуючи від початку захворювання. Саме тому вкрай важливо не пропустити перші симптоми недуги.

Лікар наголосила на тому, що головним принципом у подоланні інсульту є цілодобова робота неврологічної, нейрохірургічної, лабораторно-діагностичної та рентгенологічної служб, наявність постійного зворотного зв’язку приймального відділення з бригадами швидкої допомоги, обов’язкове проведення комп’ютерної томографії і лабораторних досліджень у перші 20−40 хвилин. Усі ці фактори дозволяють забезпечити дотримання правил логістики гострого інсульту (швидке транспортування пацієнта у «час від дверей до голки», своєчасна діагностика з подальшою госпіталізацією, де за відсутності протипоказань можливе проведення тромболітичної терапії).

Як акцентувала увагу консультант світової спільноти Angels Марія Шевердіна, кожні 30 хвилин один пацієнт, якого можна було би врятувати, помирає через інсульт або стає довічним інвалідом через те, що його лікували в неналежному медичному закладі. Тож кожен учасник спільноти Angels має однакову мету: надати пацієнтам шанс на друге життя за допомогою оптимізації медичної допомоги при інсульті.

Консультант також звернула увагу присутніх на інтегровані моделі надання медичної допомоги при інсульті в розвинених країнах, народження стимуляційних інсультних центрів, які активно впроваджуються у світі, стратегії роботи на рівні країн, сучасні системи моніторингу якості, на можливості підвищення і вдосконалення кваліфікації та на програми, які надають лікарям можливість комплексно зберігати інформацію про найважливіші часові точки та дії.

Під час свого виступу менеджер зі зв’язків із фармацевтичною громадськістю у м. Київ Тетяна Урбанська відзначила, що на сьогоднішній день інсульт стрімко «молодіє», все більш охоплюючи категорію осіб працездатного віку. На сьогоднішній день тромболітична терапія дає помітне відновлення функцій організму. Пацієнт не тільки залишається в живих, але й повністю повертається до нормального здорового стану, що раніше було практично неможливим.

Такий метод лікування є ефективним при розвитку ішемічних інсультів. Відновлюється кровообіг в раніше уражених тромбами ділянках головного мозку, що також зберігає нормальну роботу його без найменших пошкоджень. Таким чином, інсульт вже не є вироком, і пацієнт після курсу лікування повертається до звичайного життя. Ефективність тромболізису залежить від певних факторів. Головне: вчасно почати лікування задля того, щоб уникнути незворотних наслідків. За допомогою необхідних ліків, які на сьогодні широко представлені на  фармацевтичному ринку, медики зможуть у найкоротші терміни допомогти пацієнтові відновитися.

Пильність понад усе!

Якщо вам здається, що нещастя сталося з кимось із ваших близьких, постарайтеся перевірити ваші найгірші припущення. Попросіть вашого родича посміхнутися, потім витягнути руки і потримати їх кілька секунд. І нарешті попросіть його сказати «тридцять три». Якщо принаймні з одним із завдань людина не впорається, негайно телефонуйте «103».

Пацієнта з аневризмою врятувала бригада досвідчених хірургів

В умовах Чернігівської міської лікарні №2 виконана одна з найскладних операцій. У пацієнта виникла аневризма (розширення просвіту аорти), локалізувалася вона в черевному відділі аорти з переходом на загальноздухвинну артерію.

Пацієнта турбував гострий біль у черевній порожнині, що й спричинило звернення до лікарні. Пацієнта рятувала бригада у складі досвідчених лікарів-хірургів та операційних сестер: лікар-хірург судинний, заступник головного лікаря з хірургічної роботи Едуард Рибачук, лікар-хірург судинний, завідувач центру кардіохірургії, судинної хірургії та малоінвазивної кардіології Микола Шульга,  лікар-хірург судинний В’ячеслав Рибачук, лікар-хірург судинний Андрій Нечипоренко, лікар-анестезіолог Дмитро Косуха, сестри операційні Катерина Вовнянко та Марія Лисенко.

«Пацієнтові 67 років. Йому під час операції виконана резекція аневризми, алопротезування (вшили штучний протез) аорти. Післяопераційний період протікає без ускладнень, пацієнт рухається самостійно, стан його задовільний», – розповідає Микола Шульга.

Як зазначають у медичному закладі, тогоріч таких операцій виконано шість. Пацієнти врятовані. Тож кадровий потенціал (а це 25−33-річний фаховий стаж хірургів вищої кваліфікаційної категорії!), наявність сучасного обладнання та інструментарію дозволяють виконувати оперативне втручання при широкому спектрі судинних патологій.

Як набиралися знань у Чернігівській «Школі здоров’я»

У Чернігові 9 липня відбувся другий сет медико-соціального проекту «Школа здоров’я», який стартував на базі поліклінічного відділення міської лікарні №2.
Захід зібрав майже сотню учасників. Цього разу у школі навчалися доглядати за лежачими хворими, скоректували свій раціон харчування на літо, вибудували чіткий алгоритм профілактики туберкульозу та дізналися про сучасні методи і можливості його лікування.
А ще виконали ряд фізичних вправ, які додають додають позитиву вранці і сприяють профілактиці багатьох захворювань опорно-рухового апарату.
Очолює «Школу здоров’я» заступник головного лікаря з поліклінічної роботи ЧМЛ №2 Інна Сорокіна.
Викладачами другого сета стали: лікар ЗПСМ Андрій Мохонько, лікар ЗПСМ Ніна Самойлова, лікар-терапевт дільничний Лілія Висоцька, лікар ЗПСМ Марина Вакулко. Незабутні позитивні моменти цієї зустрічі відображають фотографії.

Якби не лікарі, пацієнт залишився би без ноги

В умовах Чернігівської міської лікарні №2 здійснена складна гібридна операція. Її проведення дозволило зберегти людині нижню кінцівку. Гібридні хірургічні втручання – один із основних сучасних напрямків, що розвиваються в судинній хірургії XXI століття. Одномоментне поєднання реконструктивної хірургії (відкритої операції на артеріях) з ендоваскулярними (внутрішньосудинними, без розрізів) методиками доцільно в деяких складних випадках, а іноді є єдиним можливим способом оперування складних уражень.
Як зазначив завідувач відділення інтервенційної радіології (рентгено-хірургічний блок) та рентгенології – серцево-судинний, ендоваскулярний хірург відділення серцево-судинної хірургії Олександр Бараненко, до лікарні поступив пацієнт із розшаруванням (дисекцією) загальної здухвинної артерії. Вона знаходиться в області тазу, де аорта розділяється на дві судини, які йдуть у ноги. На фоні розшарування артерії в судині виник тромб, який перекрив кровотік у кінцівку. Виникла критична ішемія (тканеве голодування) нижньої кінцівки.
− Пацієнту за 60 років. Спочатку була виконана стандартна відкрита операція, під час якої було видалено тромб. Для подолання розшарування задіяний ендоваскулярний метод, сутність якого полягає в тому, що в артерію вставили стент. Лише комбінація цих двох втручань вирішила проблему – пацієнт залишився з нижньою кінцівкою, – розповідає Олександр Бараненко.
Склад бригади лікарів, що рятували пацієнта: лікар-хірург судинний Олександр Бараненко, асистував лікар-хірург судинний Іван Саввіді, лікар-анестезіолог Валентина Мельник, сестра медична-анестезист, рентгенолаборант Альвіна Цикал, сестри медичні операційні Ганна Василенко та Лариса Гринь. Післяопераційний догляд за пацієнтом здійснювали співробітники відділення серцево-судинної хірургії.
Прогноз для пацієнта цілком сприятливий. Він залишився з ногою. Без оперативного втручання йому, як мінімум, загрожувала б ампутація кінцівки. Операція пройшла успішно. На сьогодні пацієнт проходить період реабілітації вдома, ходить своїми ногами, соціально адаптований.

Травматологи другої лікарні врятували жінці ногу. Ходити буде!

.

Лікарі-травматологи Чернігівської міської лікарні №2 провели надскладну операцію та врятували жінці нижню кінцівку.
Як розповів про складний випадок лікар травматолог-ортопед Сергій Тітов, до травматологічного відділення нещодавно поступила 31-річна жінка. Вона постраждала внаслідок ДТП, потрапила під причіп вантажівки.
При огляді в пацієнтки виявлено осколкові переломи великої та малої гомілкових кісток, розрив м’язів та судин. Кінцівка трималася на м’язово-шкіряному лоскуті задньої поверхні. На медичній мові це називається «неповна травматична ампутація лівої гомілки на рівні верхньої третини».
Жінці здійснені противошокові заходи (знеболення, переливання крові, колоїдних розчинів тощо). Проведена зупинка кровотечі та ревізія рани. Під час операції м’язи зшили, кістку відновили шляхом накладення апарату зовнішньої фіксації та вшили рани.
− Пацієнтка швидко відновлюється. Буквально через день вона була переведена з реанімації до травматологічного відділення. Рана загоюється прогнозовано, без нагноєння. Жінка отримує профілактичну антибактеріальну терапію. Здійснена профілактика правця. Вона отримує судинні препарати для покращення мікроциркуляції та загоєння ран та антикоагулянти, – розповідає Сергій Тітов.
Стан пацієнтки залишається стабільним, гемоглобін піднявся до відповідних цифр, залишається незначне підвищення температури як реакція на таку серйозну травму. На рентген-контролі співставлення фрагментів кісток досягло задовільного стану, майже анатомічного. Апарат зовнішньої фіксації стабільний, виконує свою функцію. Проте він – як тимчасовий засіб.
У подальшому – коли пацієнтка у більшій ступені відновиться та в неї загоїться рана – їй буде запропоновано інтромедулярний остеосинтез. Це коли всередині кістки буде поставлено спеціальний штифт. Дана конструкція дозволить зростити місце переламу. Прогноз щодо зрощення перелому досить позитивний: ходити жінка буде самостійно.

 

Інсульт вразив майже 3 тисячі осіб на Чернігівщині

За даними Чернігівського обласного аналітично-інформаційного центру та здорового способу життя інсульт вразив 2792 особи. Дані поточного року.

...

Як прокоментувала завідувач неврологічного відділення Чернігівської міської лікарні №2 Ольга Федорова, інсульт – це гострий і невідкладний стан. Хвороба скошує людей більш похилого віку. Пізнє звернення за медичною допомогою та несвоєчасна профілактика призводить до того, що збільшується кількість пацієнтів, у яких виникає порушення мозкового кровообігу.

− Наслідки інсульту бувають непередбачувані. Тож при перших ознаках інсульту потрібно негайно звертатися за спеціалізованою допомогою. Її треба надавати якомога швидше, щоби зменшити кількість негативних наслідків, – зауважила фахівець.
Інсульт може викликати артеріальна гіпертензія (високий тиск). Сприяють виникненню цієї зловісної недуги серцеві захворювання, зокрема порушення серцевого ритму, цукровий діабет, нелади із жировим обміном. Фактором ризику виникнення інсульту може бути зловживання алкоголем, тютюнопаління, ожиріння, недостатнє вживання рідини під час спекотної погоди (адже вода сприяє розрідженню крові).
Специфічних обстежень щодо схильності до інсульту немає. Правильніше буде говорити про профілактику інсульту – як от корекція артеріального тиску (регулярний прийом гіпотензивних препаратів), прийом спеціальних препаратів при порушенні жирового обміну.
У 2017 році, наприклад, більш схильними до інсульту виявились чоловіки, у 2018-му – жінки. Прикрий факт, але інсульт помолодів.
За статистичними даними, 20% пацієнтів, які перенесли інсульт, повертаються до звичайного життя, 80% – потребують реабілітації. Серед пацієнтів, хто переніс інсульт, – третина працездатного віку.

...

Ознаки інсульту:
• інтенсивний головний біль;
• запаморочення;
• слабкість у руці або нозі (з одного боку);
• порушення мови;
• асиметрія обличчя.

При найменшій підозрі викликайте службу «103»!
Довідково:
Інсу́льт (від лат. insulto «скачу, стрибаю»; також «удар») − гостре порушення мозкового кровообігу (ГПМК), що спричинює ушкодження тканин мозку й розлади його функцій. До інсультів відносять:
– ішемічний інсульт (iнфаркт мозку);
– геморагічний інсульт (субарахноїдальний крововилив (САК) та внутрішньо мозковий крововилив).

 

Медсестра оперблока Юлія Чубенок увійшла у трійку найкращих професіоналів області

На базі Чернігівської обласної лікарні 23 травня відбувся обласний конкурс професійної майстерності «Кращий молодший спеціаліст із медичною освітою –- 2019». Захід зібрав понад три десятки найкращих медичних сестер області.
За результатами змагань двох турів призові місця вибороли:
І-ше місце – Альона Орлюк, сестра медична Чернігівської обласної лікарні;
ІІ-ге місце – Оксана Кареліна, сестра медична Ічнянської центральної районної лікарні;
ІІІ-тє місце – Юлія Чубенок, сестра медична Чернігівської міської лікарні №2.
Традиційний конкурс передбачав складання тестів, демонстрацію навичок надання першої долікарської медичної допомоги, набутих практичним досвідом. Більш того, медична сестра мала проявити й своє ораторське мистецтво – презентувати свою професію.
Як зазначили учасниці заходу, особливих складнощів у виконанні завдань не відчули. Всі конкурсантки продемонстрували гарні знання і навички у своїй професії. Адже це конкурс серед найкращих медичних сестер, котрі мають потужний досвід роботи.
Переможців конкурсу відзначили дипломами, цінними подарунками та грошовими преміями.

Друга лікарня прийняла естафету «Ліків від байдужості»

Чернігівська міська лікарня №2 прийняла естафету Всеукраїнської акції «Ліки від байдужості», яка є даниною пам’яті померлих від СНІДу та відбувається в межах Європейський тижня тестування на ВІЛ та гепатити B і С.
Як зазначила PR-менеджер Благодійна організація «Чернігівська Мережа» Катерина Соломко, яка передавала естафету другій міській лікарні, акція відбувалася в кожній із областей України. Всіх нас об’єднує ідея привернути увагу до проблеми.
Учасникам акції роздавали ліки від байдужості – символічні інструкції із сердечком: пам’ятку не бути байдужими до стану людей, які мають ВІЛ-інфекцію.
 – По-перше, не дискредитувати їх, не стагнувати. А по-друге, не бути байдужими до стану свого здоров’я та своїх близьких – вчасно проходити тестування на ВІЛ, – підкреслила активістка.
Як зазначила лікар-епідеміолог Чернігівської міської лікарні №2 Лариса Лугова, колектив закладу без вагань прийняв естафету всеукраїнського масштабного проекту «Ліки від байдужості», адже це − ще одна можливість привернути увагу спільноти до глобальної проблеми.
– Про проблему треба говорити, проблему ВІЛ/СНІДу треба вирішувати щоденно. Адже спостерігається не стільки байдужість суспільства, скільки байдужість деяких хворих. На жаль, деякі з них все ще сподіваються, що хвороба минеться сама собою, починають по декілька разів обстежуватись, не переймаючись тим, щоби терміново розпочати лікування, – підкреслила фахівець.
За останні два десятки років, додала Лариса Лугова, технології лікування просунулися вперед, з’явилися перспективи обстеження, лікування, реалізації себе в соціумі.
НА СЬОГОДНІ У ЧЕРНІГОВІ ПЕРЕБУВАЄ НА ОБЛІКУ 944 ВІЛ-ІНФІКОВАНИХ.
Як зробити тестування на ВІЛ
Необхідно звернутися до свого сімейного лікаря/терапевта дільничного за консультацією або ж безпосередньо до:
• Благодійної організації «Чернігівська мережа» (вул. Харківська, 8 – район «Масани»). Тут також можна безкоштовно отримати засоби чоловічої контрацепції бар’єрного типу;
• Чернігівського обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом (вул. І. Мазепи, 3);
• Чернігівського районного центру первинної медико-санітарної допомоги (вул. Шевченка, 114);
• Чернігівської районної лікарні (вул. Шевченка, 114);
Тестування проводять впродовж 15 хвилин. Людина отримує не лише результат, а й дотестове та післятестове консультування.

 

Як отримати ліки за програми «Доступні ліки» (покрокова інструкція)

 • Пацієнт записується та приходить на прийом до сімейного лікаря, терапевта або педіатра, з яким у нього підписана декларація. Важливо! Пацієнт має звернутися саме до свого лікаря. Якщо ви ще не підписали декларацію, це варто зробити. Без декларації скористатися програмою "Доступні ліки" буде неможливо.
 • Лікар проводить прийом і виписує рецепт.
  Під час виписування електронного рецепту лікар разом із пацієнтоммають перевірити, чи номер мобільного телефону, зазначений в декларації є актуальним і належить пацієнту.
 • Лікар повинен назвати вам код мобільного оператора та останні цифри номера.
 • Після перевірки номера телефону лікар виписує рецепт в електронній системі охорони здоров’я.
 • На мобільний телефон пацієнта приходить смс з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці. Зміст СМС: "Ваш рецепт : ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ".
 • Пацієнт йде у будь-яку зручну для нього аптеку, що бере участь у програмі "Доступні ліки". Називає працівнику аптеки номер рецепта.
 • Працівник пропонує пацієнту лікарські засоби, які є в цій аптеці і входять в програму "Доступні ліки".
 • Пацієнт обирає один із лікарських засобів і називає чотиризначний код підтвердження та отримує свої ліки. Якщо необхідного препарату немає, пацієнт може піти в іншу аптеку і отримати ліки там.

 

У Чернігові щороку обстежують на ВІЛ понад 5000 людей

На початок 2019-го в місті на обліку перебуває 944 ВІЛ-інфікованих. Приблизно така ж кількість хворих нараховувалася й торік. Раніше приріст інфікованих міг становити більше 100% на рік. Серед зазначеного числа ВІЛ-інфікованих 60 – діти, народжені ВІЛ-інфікованими матерями. Майже третина цієї малечі має підтверджений статус. У п’ятьох дітей – СНІД.

Як зазначила лікар-епідеміолог Чернігівської міської лікарні№2 Лариса Лугова, найпоширеніший шлях інфікування – статевий. Також вона акцентувала увагу на тому, що виявлена лише незначна частина ВІЛ-інфікованих осіб. При обстеженні населення на антитіла до ВІЛу щорічно виявляється до 1% позитивних результатів. І це лише ті особи, які активно звернулися для обстеження, або виявлені з різних причин.

...

− Крім обстеження на антитіла до ВІЛу методом імуноферментного аналізу, нині є можливість обстеження швидкими тестами, що скорочує період очікування до хвилин. Усі обстеження на ВІЛ-інфекцію проводяться безкоштовно, у будь-якому медичному закладі міста. Зокрема у Чернігівській міській лікарні №2 щороку  здійснюється до 5000 обстежень, із них позитивних результатів припадає десь на 50 осіб, – поінформувала фахівець.

Чим раніше виявити ВІЛ – тим більше шансів на подовження тривалості життя. Наразі всім ВІЛ-інфікованим особам призначається антиретровірусна терапія, що покращує стан пацієнтів, якість життя, зменшує вірусне навантаження, відтак, ВІЛ-інфікований не зможе інфікувати інших.

Довідково

Всесвітній день пам’яті померлих від СНІДу – 19 травня. У Чернігові за останні 22 роки з моменту спостереження за захворюванням виявлені 2982 ВІЛ-інфікованих, з них пішли з життя вже 674 особи, від СНІДу – 305 осіб.

Друга лікарня підтримала національні традиції

День вишиванки в Україні цьогоріч припадає на 16 травня. Починаючи з 2006 року, це свято відзначається в третій четвер травня. Тоді ще, 13 років тому, його започаткували студенти Чернівецького національного університету.
День вишиванки – це своєрідне свято-флешмоб, коли українці у звичайний будній день одягають вишиванку на роботу, школу чи в дитсадочок. Національні традиції підтримав і колектив Чернігівської міської лікарні №2.
Як зазначають у медичному закладі, вишита сорочка – органічна складова життя та культури українців. Одягнувши вишиванки, медики показали свою єдність і солідарність з усім українським народом

 

Ольга ПЕКУР: «Найскладніше, коли не вдається врятувати чиєсь життя»

..

 Спільнота 12 травня вітає з професійним святом медичних сестер. День обрано не випадково – це дата народження англійської громадської діячки Флоренс Найтінгейл, яка організувала першу службу сестер милосердя під час Кримської війни. Милосердя до хворої людини не знає часу, воно не має меж, його неможливо виміряти в жодних одиницях. Це – світло, яке ллється із серця, вважають її послідовувачки. Сьогодні ми говоримо з однією з найкращих і досвідчених медичних сестер нашої сучасності – старшою медичною сестрою травматологічного відділення Чернігівської міської лікарні №2 Ольгою Пекур.

− Ольго Миколаївно, як давно Ви працюєте?

− Працюю вже 38 років поспіль. Після закінчення медичного училища в 1981 році розпочала свій професійний шлях у третьому педіатричному відділенні Чернігівської обласної дитячої лікарні, де про колег залишилися найтепліші спомини. Так склалася доля, що з 11 травня 1993 року працюю в Чернігівській міській лікарні №2 – теж у чудовому колективі.

− Скільки пацієнтів пройшло через ваші руки?

 Навіть й уявити важко. Напевно, це вже тисячі. Щодня у травматологічному відділенні лікуються близько 60 пацієнтів.

− Чи пам’ятаєте свого першого хворого?

 Так. І пам’ятаю дуже добре, бо цього фізично забути неможливо! Першими моїми пацієнтами були дітки з тяжкими формами бронхіальної астми та запальними процесами легень. Цього забути не можна ніколи, коли у дитини серед ночі виникає тяжкий напад астми, дитина задихається. Часу на роздуми не було – у нас були лічені секунди!  Тому до приходу лікаря починали самостійно надавати невідкладну медичну допомогу. Повірте, коли на твоїх очах напад стихає, дихання приходить до норми, серце починає битися знову в нормальному ритмі – це найбільша нагорода Господа за твою роботу!

− Що, на Вашу думку, найскладніше в роботі медичної сестри?

 Це коли не вдається врятувати чиєсь життя. А ще (і гірко про це говорити!), коли мимоволі стаєш свідком глибокого непорозуміння між хворими та їхніми рідними. Буду відвертою: працювати стало важче − на превеликий жаль, люди стають жорстокими, гублять людяність, проявляють агресію. Можливо, їх такими зробило життя, можливо, ще щось. Проте вкрай важко осмислити і пропустити крізь себе ситуацію, коли пацієнтами є люди похилого віку, про яких забувають відразу, як тільки за ними закриваються двері лікарні. Просто серце щемить, дивлячись на цих бабусь та дідусів. Вони ж увесь час чекають на своїх рідних та близьких їм людей – а ті все не приходять… Мабуть, соромляться своїх стареньких і хворих батьків. Під час своєї роботи ти стаєш не лише свідком, а й відповідальним  учасником багатьох доль. Складна професія, проте я ніколи не пошкодувала, що обрала саме її. Бути медичною сестрою – моє покликання.

− Якою має бути медична сестра?

...

 На мою думку, медсестра – це, перш за все, взірець порядності, людяності та чистоти. Медик – одна з найгуманніших професій на Землі і в той же час одна з найтяжчих. Таку професію може обрати лише по-справжньому добра, терпляча, відповідальна та чутлива до чужого горя людина. Медичні сестри уособлюють одну з найшляхетніших професій, адже оберігається найбільший дар Божий – людське життя! У надважкий час вони на цілодобовій сторожі людського життя. У цьому жертовному щоденному служінні вони часто не мають права на спокій, відпочинок, власні емоції, чи навіть  страх. І вдень і вночі вони поруч  – готові прийти на допомогу хворому. І мабуть, це не випадково, що важка місія медичної сестри здебільшого лягає на тендітні жіночі плечі. Бо саме жіноче чутливе серце, добрі руки та велике терпіння так необхідні у цій професії.

− При такому щільному графіку де знаходите час та сили для хобі? Подейкують, що у Вас не лише легка професійна рука, а і взагалі золоті руки майстрині, яка дуже гарно в’яже.

 Головне моє хобі – це моя родина, якій я вдячна за все – за розуміння, любов, підтримку, турботу. Я вдячна Богові, що вони в мене є, вони завжди поруч. Моя родина – моя гордість, моє життя. Тому відпочинок у родинному колі – то моє найбільше щастя! Як кожна турботлива матуся, намагаюсь їх зігріти теплом – і  не лише душевним, а й в’язаними речами, виготовленими власноруч. Я не можу просто так дивитися телевізор – обов’язково щось в’яжу. Створюю речі, потім їх дарую. Дуже люблю робити подарунки. І роблю це від чистої душі і від щирого серця. А захопилася в’язанням ще в юнацькі роки.

− У день професійного свята щоб Ви хотіли побажати своїм колегам?

 По-перше, хочу привітати всіх своїх колег, особливо колектив травматологічного відділення, де я працюю, з Міжнародним днем медичної сестри. Прийміть мої щирі вітання та безмежну вдячність за ваші чуйні серця! Нехай усе добре, зроблене з душею та натхненням, повертається до вас сторицею! Нехай кожна мить життя радує своєю неповторністю! Миру, здоров’я, добра та любові вам та вашим родинам! І нехай клятва Гіппократа ніколи не буде обтяжливим обов’язком, а лише приємною місією! Нехай береже вас Господь! Зі святом вас!

Інтервенційні хірурги опанували європейській досвід

На базі відділень інтервенційної кардіології та інтервенційної радіології Чернігівської міської лікарні №2 10−11травня відбувся міжнародного рівня майстер-клас, присвячений виконанню ендоваскулярних реканалізацій хронічних оклюзій коронарних артерій. У перекладі з медичної мови йшлося про малотравматичне втручання на серці пацієнтів, хворих на стенокардію.
Стенокарді́я (застаріле грудна жаба) − захворювання, симптомами якого є напади раптового болю в грудях внаслідок недостатності кровопостачання міокарду.
Досвідом ділився керівник Різької клініки серця та судин (Латвія) Артіс Калніньш, один із провідних інтервенційних кардіологів Європи. Аудиторію учасників, які переймали напрацювання, склали інтервенційні кардіологи Запоріжжя, Києва, Полтави, Чернігова.
Руки досвідчених хірургів рятували життя пацієнтів зі складними випадками захворювання у віковій категорії від 42 до 76 років. Оперативні втручання здійснювалися в режимі онлайн-трансляції з операційних. Тривали операції від трьох до шести годин. Такого роду хірургічні втручання усувають симптоми стенокардії, виключають ризики повторного інфаркту, значно покращують прогноз пацієнта.
Як зазначив завідувач відділення інтервенційної радіології (рентгено-хірургічний блок) та рентгенології – серцево-судинний, ендоваскулярний хірург відділення серцево-судинної хірургії Чернігівської міської лікарні №2 Олександр Бараненко, майстер-клас такого масштабу – дебютний проект, який відбувся за ініціативи київських колег та був підтриманий адміністрацією та інтервенційними кардіологами нашого медичного закладу.
− Наші інтервенційні кардіологи вже виконують подібні операції. Під час майстер-класу ми мали обмін досвідом із досвідченими колегами. Адже технології виконання розвиваються, вимагають постійного професійного росту, – підкреслив хірург.

 

Професія – милосердя

.

12 травня − Всесвітній день медичної сестри. Професійний день відзначають із 1971 року за ініціативи Міжнародної ради медсестер. Свято приурочили до дня народження англійської сестри милосердя Флоренс Найтінгейл, яка під час Кримської війни організувала в Туреччині догляд за пораненими солдатами. В Україні це професійне свято відзначають з 1997 року. Час спливає. Які ж вони, сучасні сестри милосердя, і чи гідно несуть це почесне звання? Про це ми запитали у Світлани Леоненко, заступника головного лікаря з медсестринства Чернігівської міської лікарні №2.

– Світлано Анатолієвно, де взяло витоки Ваше бажання, а згодом і рішення стати медичним працівником?

– Стати медичною сестрою – це, напевно, мрія з дитинства. Як і багато хто з дівчат, я бавилася в лікарню: «лікувала» ляльок, рідню, робила їм уколи, вислуховувала серце, виміряла тиск, перев’язувала рани. Вигляду крові і ран я не боялася ніколи. З кожним роком підростала я, а разом зі мною і мрія присвятити себе професії, яка дозволяє рятувати людині життя. По закінченню школи вступила до Чернігівського медичного училища, яке закінчила з червоним дипломом. Свій професійний шлях розпочала медичною сестрою по догляду за хворими в неврологічному відділенні. Потім була переведена старшою медсестрою урологічного відділення. Із 2008 року працювала головною медичною сестрою, а у 2014 році закінчила Тернопільський національний медичний університет ім. І.Я. Горбачевського (Інститут медсестринства), після чого переведена на посаду заступника головного лікаря з медсестринства КНП «Чернігівська міська лікарня №2».

– Якщо говорити про сучасний портрет медичної сестри, то який він сьогодні?

– Існує думка, що робота медичної сестри – доля тих, у кого не хватило ані сили, ані часу, ані коштів, щоби продовжити медичну освіту після медичного училища та отримати диплом лікаря. Мовляв, повсякденні обов’язки цих фахівців дуже прості. Здавалося, ну що там складного: роздавати пігулки, прописані лікарем, вимірювати температуру, тиск, робити ін’єкції... Вважаю, що це дуже поверхнева думка про професію медичної сестри. Працюючи багато років поспіль, я можу сказати, що цей кусок хліба – важкий. Сучасний рівень розвитку сестринської справи потребує від медичної сестри вміння самостійно оцінювати стан хворого, вести правильний нагляд за ним, приймати відповідальні рішення, які знаходяться в її компетенції, надавати першу допомогу на догоспітальному етапі. Медичні сестри своєю працею щоденно рятують тисячі людських життів, отже, не мають права на професійну помилку. Найменша неточність може призвести до непоправних наслідків. Хоча медична сестра самостійно й не лікує хворого, а лише виконує призначення лікаря, її роль в одужанні пацієнта надвелика. Перебуваючи весь час біля хворого, вона фіксує всі зміни, що відбуваються в його стані, вона повинна вміти заспокоїти та полегшити його страждання. Позитивний результат всього процесу лікування залежить не лише від правильно проведеної операції, а більшою мірою й від догляду за хворим у післяопераційному періоді. Тож жоден лікувальний процес неможливо завершити без участі медичної сестри, її професійного догляду.

.

– Щоби відповідати високій планці сьогодення, потрібно постійно вдосконалювати свої навички. Як підвищують свій професійний рівень медсестри другої міської лікарні?

– У нашій лікарні з моменту відкриття було обрано Раду медичних сестер, до складу якої входять висококваліфіковані медичні сестри медичного закладу. Рада медичних сестер здійснює керівництво роботою середнього та молодшого медичного персоналу (проводить профільні конференції, готує середній медичний персонал до атестації, рекомендує медичну літературу, здійснює постійне анкетування серед пацієнтів, яке дозволяє оцінити  рівень надання допомоги медичними сестрами). Кожні п’ять років медичні сестри проходять курси удосконалення на базі Чернігівського базового медичного коледжу. Велика робота з підвищення кваліфікації проводиться як на загальнолікарняному рівні, так й у відділеннях.

– Щоби зберегти соціальний статус медичного працівника та довіру в очах пацієнтів, доводиться докладати багато зусиль. А чи маєте Ви, Світлано Анатолієвно, професійне кредо?

– Дійсно, робота важка. Адже заступник головного лікаря з медсестринства  медичного закладу повинен бути стратегом і тактиком, організатором і контролером в одній особі, забезпечуючи ефективність роботи всього колективу середнього медичного персоналу. Сестринська справа – головна опора практичної медицини. Доглядати за хворими часом буває важче, ніж встановити діагноз або прооперувати. Ми робимо все можливе. Особисто я вважаю, що ставитись до пацієнта треба так, я ти хотів би, щоби ставилися до тебе! Це – головний принцип у моїй роботі. Про це я нагадую і своїм колегам. Думаю, що в будь-якій ситуації треба залишатися, перш за все, порядною людиною і керуватися людськими настановами. У наше складне сьогодення вкрай важливо не втратити людяність, що особливо важливо для представника медичної сфери, де людський фактор є пріоритетним.

–Що Ви можете сказати про медсестринський колектив лікарні?

– Колектив – дуже великий та дружній, у ньому лише середнього та молодшого медперсоналу налічується більш ніж 800 осіб. Показником нашої роботи є багаточисельні позитивні відгуки про наше ставлення до пацієнтів і нашу участь в їхньому одужанні.

– Допомагати хворим людям – величезна відповідальність. Про що б ви хотіли попередити тих, хто збирається опанувати професію медичної сестри. Чи потрібні якісь особливі якості людині?

– Вважаю, що лише світлі та добрі душею люди у змозі допомогти людині впоратися з важкою недугою. Доброта, чуйність, милосердя, співчуття, поєднані з професіоналізмом, досвідом, навичками, – напевно, найголовніші риси медичної сестри. Приходячи на роботу, медичні сестри повинні залишити за порогом усі свої проблеми, особисті турботи. Відносно хворих не повинно бути образ, антипатій. Не можна бути медичною сестрою без постійної готовності прийти на допомогу!

– Якою, на Вашу думку, є універсальна корисна порада дійсним та потенційним споживачам медичних послуг?

– Головна порада – це мати величезне бажання бути здоровим. Адже здоров’я – одна з найголовніших цінностей у житті людини. Якщо в людини нема здоров’я – будь то фізичне або, що не менш важливо, здоров’я душевне, – то говорити про високу якість життя і гармонії не доводиться. На жаль, у нашому суспільстві прийнято замислюватися про своє здоров’я тоді, коли воно вже неабияк похитнулося. Лише тоді, коли тіло або душевний стан не дозволяє людині повноцінно жити, виявляючи ті чи інші проблеми, – тоді людина починає замислюватися про те, що треба, мабуть, щось робити. Однак набагато легше займатися профілактикою, ніж лікуванням. Тож розпочніть шлях до оздоровлення вже сьогодні! Крім того, хочу наголосити пацієнтам: медичні працівники – ваші партнери в боротьбі з недугою і успіх лікування залежить від ваших взаємовідносин.

– Щоб Ви хотіли побажати з нагоди професійного свята?

– Користуючись нагодою, хочу привітати всіх медичних сестер із професійним святом та висловити найтепліші слова вдячності представникам найгуманнішої у світі професії, тим, хто, не жаліючи зусиль і часу, приймає на себе важкий тягар людського болю і страждань, оберігає найцінніше, що є в людини, – її життя. Адже здоров’я нації є базовою умовою нормального розвитку країни, її благополуччя. Прийміть побажання міцного здоров’я і добробуту вам, вашим рідним і близьким! Нехай здійсняться всі ваші задуми, а віра й оптимізм завжди залишаються з вами!

 

Друга лікарня вшанувала пам’ять загиблих у Другій світовій війні

8-9 травня – дні, які символізують перемогу над нацизмом у Другій світовій війні.
Колектив Чернігівської міської лікарні №2 низько схиляє голови та вшановує тих, хто під час німецько-радянської війни своїм життям проклав дорогу до перемоги та поклав край нацистського злочину проти людства.
У межах урочистостей представники адміністрації медичного закладу здійснили покладання вінків на братську могилу, яка знаходиться в урочищі «Яловщина» на території закритого міського кладовища, та вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання.
В урочищі захоронено близько 7500 мирних жителів єврейської національності, яких фашисти ростріляли в ярах Чернігівської Швейцарії в період з 1941 по 1943 роки (район 11-ї школи-ліцею і колишнього Юридичного технікуму).
Як зазначив головний лікар Чернігівської міської лікарні №2 Володимир Фаль, у ці дні ми віддаємо шану всім тим, хто у жорстокій битві виборював нашу свободу, хто захищав рідну українську землю від нацизму. Війна – це наш біль, війна – це наша гірка пам’ять, яка повинна передаватися з покоління в покоління, щоби це страшне лихо більше ніколи не повторилося.
– Наш земний уклін усім, хто пережив роки окупації та пекло концтаборів, хто піднімав з руїн і відроджував рідний край. Нехай зігріває нас всіх незгасне світло перемоги над нацизмом, додає сил та наснаги для добрих справ в ім’я щасливого майбутнього нашої країни! Час невладний над щирою вдячністю людських сердець, і скільки б не минуло років, пам’ять про величний подвиг воїнів-захисників житиме!
Хай мир і злагода панують на нашій землі! Вічна пам’ять загиблим, низький уклін живим! – промовив Володимир Фаль.

 

Друга лікарня отримала вищу акредитаційну категорію

Чернігівська міська лікарня №2 отримала вищу акредитаційну категорію, про що свідчить сертифікат від 3 квітня цього року. На сьогодні ЧМЛ №2 – перша з лікарень Чернігова, що отримала такий високий статус.
За словами заступника головного лікаря з медичної роботи Валерія Якуніна, робота над проектом розпочалася у грудні минулого року. Акредитації передувала велика й копітка робота всього колективу лікарні.
Рішення про відповідність медичного закладу вищій категорії приймала акредитаційна комісія Управління охорони здоров’я Чернігівської обласної державної адміністрації. Рішення затвердило МОЗ України.
Критерії акредитації обумовлені Міністерством охорони здоров’я. Під час роботи в лікарні акредитаційної комісії було проінспектовано роботу закладу за різними напрямками: від організації роботи лікарні в цілому, контролю якості, кадрового забезпечення закладу, діяльності відділень аж до санітарно-епідеміологічного благополуччя, метрологічного забезпечення тощо.
Неодмінною умовою отримання вищої категорії є відповідність медичного закладу ДСТУ ISO 9001:2015 «Системи управління якістю. Вимоги ISO 9001:2015, IDT». Нагадаємо: Чернігівська міська лікарня №2 отримала сертифікат 12 грудня 2018 року.
‒ Отримання вищої акредитаційної категорії свідчить про престиж лікувального закладу, у якому здійснюється вищий рівень надання медичних допомоги, котра відповідає всім стандартам, гарантується якість надання медичних послуг тощо, – прокоментував Валерій Якунін