Підрозділи лікарні:

Приватбанк подарував Другій лікарні високотехнологічний ШВЛ

Колектив КНП «Чернігівська міська лікарня №2» на чолі з головним лікарем Володимиром Фалем щиро дякує за високотехнологічний апарат ШВЛ колективу Чернігівського регіонального управління Приватбанку , який очолює Ася Бойко.
Благодійний фонд ПриватБанку "Допомагати просто" постачає медобладнання, яке допомагає лікарям подолати коронавірус, у всі регіони країни в рамках програми “Дихай! Разом проти коронавірусу”.
Все обладнання, яке передається лікарям,- надсучасне та відповідає рекомендованому табелю МОЗ для боротьби з COVID-19.
Апарат штучної вентиляції легень – це питання життя і смерті для людей із важкою формою Covid -19, зазначають у лікарні.
COVID-19 вражає переважно нижні дихальні шляхи (близько 20% людей). Вірус проникає глибоко в легені. При цьому стан хворого швидко стає критичним і найважчих пацієнтів необхідно терміново помістити у відділення інтенсивної терапії та увімкнути до апаратів штучної вентиляції легень (ШВЛ).
Своєчасне підключення до апарату ШВЛ максимально збільшує шанси вижити. Якщо людину, яка перестала дихати, не під'єднати до апарату ШВЛ, до внутрішніх органів не поступає кисень. Незабаром після цього перестає битися серце, припиняється кровопостачання і протягом декількох хвилин пацієнт може піти з життя.
Принцип, за яким працюють апарати ШВЛ, називається вентиляцією з позитивним тиском. Вони закачують насичене киснем повітря в легені. Звучить просто, але насправді це дуже складний процес. Сучасні апарати ШВЛ мають безліч різних режимів вентиляції легень, які використовуються в залежності від конкретної ситуації.
Глобальні оцінки свідчать про те, що близько 5% пацієнтів із Соvid-19 потребують інтенсивної терапії із залученням апаратів штучної вентиляції легень.

У ЧЕРНІГОВІ ВПЕРШЕ ЗРОБИЛИ КОМБІНОВАНУ ОПЕРАЦІЮ НА СЕРЦІ Й ЛЕГЕНЯХ. СЕРЕД ХІРУРГІВ – ІГОР ВЕНГЕР

Вперше в Чернігові хірурги провели комбіновану операцію пацієнту на серці й легенях заразом. У чоловіка спочатку стався інфаркт, він потребував шунтування коронарних артерій. Під час обстеження в нього виявили ще і злоякісну пухлину в легенях. Пацієнт потрапив у замкнене коло: онкологи не наважувалися оперувати його через інфаркт, кардіологи – через онкологію. Вихід був один – оперувати одночасно, через один розріз, – щоб мінімізувати травмування пацієнта.
Операцію провели у перших числах травня кардіохірурги Чернігівської міської лікарні №2 та торакальні хірурги Чернігівської обласної лікарні.
Пацієнтом став 54-річний мешканець Бахмача. У квітні в нього трапився гострий інфаркт міокарда. Під час обстеження виявили повне закорковування коронарних артерій, що і спричинило проведення складної операції – як-то аортокоронарного шунтування. Невідкладного оперативного втручання потребувала і злоякісна пухлина, яку водночас було виявлено в пацієнта.
Тож лікарі Чернігівщини вперше наважилися на таку складну комбіновану операцію – відразу на двох різних органах.
Оперативне втручання здійснили 1 травня на базі кардіохірургічного відділення Другої міської лікарні.

Спочатку працювала бригада кардіохірургів.
"Шунтування коронарних артерій і резекцію долі правої легені ми зробили одномиттєво. Світовий досвід проведення таких операцій є. Тож ми теж вирішили піти направцьованим шляхом", – прокоментував Ігор Венгер, завідувач кардіохірургічного відділення Чернігівської міської лікарні №2.
Робота кардіохірургів тривала близько трьох годин.

Потім до роботи стала бригада торакальних хірургів Чернігівської обласної лікарні.
Додаткових розрізів не робили.
"Трохи було незвично з точки зору архітектоніки, розташування коренів легені, проте технічно це все можна виконати", – розповідає Олег Лузан, завідувач відділення торакальної хірургії Чернігівської обласної лікарні.
Загалом операція тривала близько п’яти годин і пройшла без ускладнень.
Лікарі зазначають, що втрата цієї частини легені суттєво не вплине на спосіб життя чоловіка. Для хворого така комбінована операція – завжди виграшна.

1500 ПРОБІРОК ТА ЗОНДІВ ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ ПЛР-ТЕСТІВ НА КОРОНАВІРУС ОТРИМАЛА ДРУГА ЛІКАРНЯ ВІД БЛАГОДІЙНИКІВ

У Чернігові щоденно здійснюється близько сотні заборів матеріалу для лабораторних досліджень на Сovіd-19. Отже, у рази збільшується й потреба в інструментарії для ПРЛ- діагностики.
Допомогти поповнити стратегічні запаси лікарень міста та області медичними засобами зголосилися підприємці об’єднання «Безпека медиків та мешканців регіону під час епідемії». Осередок місяць тому заснувала бізнес-спільнота міста Чернігова та області. Серед напрацювань – і 10 тисяч пробірок та зондів для проведення ПЛР-тестів, які представники об’єднання передали медичним установам Чернігівщини. Чернігівська міська лікарня №2, яка є базовою у боротьбі із COVID-19, отримала 1500 наборів.
Куратор Об’єднання Галина Синявська (аудиторії Чернігівщини вона більш відома як головний лікар Чернігівського обласного центру радіаційного захисту та оздоровлення населення) зазначила, що ті зусилля, які докладають небайдужі підприємці, мають величезне значення для подолання пандемії на Чернігівщини. Адже виявлення вірусу може запобігти подальшому розповсюдженню та зараженню великої кількості людей.
– До нашої організації долучилося вже багато підприємців. Мені приємно, що люди самі приходять і пропонують підставити плече нашим медикам. Раніше ми вже передавали різноманітні засоби індивідуального захисту для медзакладів міста та області, наразі передаємо зонди та пробірки, – звітувала куратор.
Головний лікар Чернігівської міської лікарні №2 Володимир Фаль щиро подякував представникам влади та соціально відповідальному бізнесу, які вже долучились і долучатимуться до благодійних проєктів.
– Колектив лікарні щиро дякує громаді, яка попри скрутну ситуацію не втрачає людяність, почуття милосердя й готова простягнути руку допомоги. Зі свого боку лікарі роблять все можливе, щоби протистояти пандемії коронавірусної інфекції. Лише консолідація дій здатна подолати це страшне захворювання, – зазначив очільник медичного закладу.
Щиро дякуємо:
• ТОВ «Лізоформ Медікал»
• ТОВ «Чернігівський хлібокомбінат №2»
• РА Gold Future
• ЧАО « Чернігівська швейна фабрика «Елегант»
• ТОВ «ВКФ «Диво»
• ПАРК ПРИРОДИ «БЕРЕМИЦЬКЕ»
• Архітектурна майстерня SOROOSH
• ПП «Інтер склад»
• ТОВ « Сівер-Мед»
• ПРАТ «Семенівське хлібоприймальне підприємство»
• НМРТ «Епіцентр»
Персонально – першому заступнику голови Комітету, голові підкомітету з питань технічного регулювання та стандартизації у сфері охорони здоров'я Комітету Верховної Ради України з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Валерію Дубілю та всім підприємцям, які доклали зусиль у боротьбі з пандемією коронавірусної інфекції.

ДРУГА ЛІКАРНЯ ОТРИМАЛА СУЧАСНИЙ ШВЛ ВІД КОМПАНІЇ АBINBEVEFES UKRAINE

Чернігівська міська лікарня №2 отримала новий апарат штучної вентиляції легенів (ШВЛ). Апарат встановлено в інфекційному  відділенні медичного закладу. Сучасний ШВЛ призначений задля штучної вентиляції легенів хворих на Covіd-19,  що перебувають у тяжкому і критичному станах.
Нове обладнання передала Благодійна організація «Благодійний фонд «Фундація СЕО КЛАБ», що разом із компанією АbinbevEfes Ukraine підтримує українських медиків, які борються з поширенням коронавірусу.
Головний лікар Чернігівської міської лікарні №2 Володимир Фаль щиро подякував за нове устаткування та зазначив на тому, що лікарі взяли до уваги досвід колег з інших країн та в умовах сьогодення діють на випередження. Адже новий вірус COVID-19 приводить до швидкого перенаповнення реанімаційних відділень у країнах, де фіксується пік епідемії. За таких умов кожен потенційний апарат і штучна вентиляція легенів у медичних установах – це врятоване життя.
Як зазначають в компанії AbinbevEfes Ukraine, коронавірус став для світу справжнім викликом. Зараз принцип команди «Об’єднати людей, щоб зробити світ кращим» – особливо актуальний, адже лише разом ми зможемо подолати це випробування. У такій складній сит

Для Другої міської лікарні закуплені нові ШВЛ

В умовах протидії пандемії коронавірусної інфекції  для міських лікарень Чернігова придбані ще три апарати ШВЛ. Таким чином, загальна кількість складає 37 у місті.

Як зауважив головний лікар Чернігівської міської лікарні №2 Володимир Фаль, новопридбане обладнання – німецького виробництва,  високої якості. Апарати вже встановлені й ефективно працюють  в умовах медичного закладу.

Технічно ШВЛ  такі, які викликають довіру в лікарів, зазначив начальник управління охорони здоров’я Чернігівської міської ради Владислав Кухар.

Апарати ШВЛ – не нові, проте пройшли технічний контроль і модернізовані  складниками німецького ж виробництва. Тоді як нові апарати штучної вентиляції легень  коштували б понад  двох мільйонів за одиницю. Обладнання сплачене коштом меценатських внесків, які надійшли на спеціальний благодійний рахунок другої міської лікарні. Мета цих коштів – виключно протидія Сovіd-19.

Карантин: мер запевнив лікарів у готовності до співпраці

Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко 9 квітня зустрівся з колективом лікарів міської лікарні №2, яка увійшла до складу основних та резервних медичних закладів для прийняття хворих на коронавірус.
Як звітував очільник міста, захисних костюмів у нас закуплено більше тисячі одиниць. Ще понад півтисячі костюмів надійшло по лінії допомоги від Благодійного фонду П. Порошенка. Також мер наголосив на необхідності звузити коло спілкування, утримуватись від зібрань та запевнив лікарів, що вони можуть звертатися до нього з будь-якого проблемного питання.
– Захисних костюмів чернігівського виробництва ми закупили вже понад тисячу. І можемо закупати ще, якщо та те виникне потреба! Не вистачає апаратів ШВЛ, яких місто потребує ще з півтори десятки і які на сьогодні придбати ніде не можливо. Проблемною є й закупівля ліків, які зазначені в новоприйнятому протоколі МОЗ. Якщо допомогти ліками й обладнанням можливості нема, можна допомогти коштами, які можна перерахувати на спеціальний рахунок лікарні. Гроші будуть витрачатися на ті нагальні потреби, які виникатимуть для лікування хворих на коронавірусну інфекцію, – поінформував Владислав Атрошенко.
Також мер наголосив: місто вдячне всім благодійникам за будь-яку допомогу! Проте його звернення до лікарів сьогодні полягає в орієнтації меценатів на більш нагальні потреби. На благодійний рахунок протидії коронавірусній інфекції надійшло понад 6 млн грн, із яких закупили обладнання, низку матеріалів медичного призначення, бактерицидні лампи тощо. Також лікарями під час спілкування була озвучена пропозиція збільшити запас звичайних медикаментів, які будуть потрібні для хворих на COVID-19. Міський голова запевнив про готовність розв’язувати цю проблему негайно. За слова Владислава Атрошенка, за умови, якщо кількість хворих на коронавірусну інфекцію складатиме десятки й сотні, а не тисячі, то розрахункові потреби прямих витрат із міського бюджету на лікарні й підвищення зарплат лікарям становитимуть порядку 30 млн грн.
– У цих межах кошти ми знайдемо – прохання чітко це розуміти. Щось зупинимо, щось не будемо робити, щось пізніше профінансуємо,  але – знайдемо! – акцентував міський голова. Під час спілкування з колективом Владислав Атрошенко звернув увагу на те, що ще тиждень тому сам сприймав цю загрозу не настільки серйозно, як сьогодні. Навіть сподівався, що це нас якось омине. Проте динаміка настільки висока, кількість нових випадків росте в геометричній прогресії.
Тож Владислав Атрошенко зауважив на важливості інформування людей про необхідність залишалися вдома в пасхальні та поминальні дні: наразі кожен виграний нами день, – коли хвороби в місті ще немає, – на вагу золота. Адже лише один день активного спілкування може спричинити плачевні наслідки.
Обговорювалось і питання доцільності повної ізоляції міста. Міський голова зазначив, що це питання має вирішуватись на рівні області, комісією з розв’язання таких питань, до складу якої він також входить: «Будемо ще думати й радитися, чи дасть це ефект. Поряд Київ і Суми, де як раз є висхідні вогнища хвороби. Є випадки на Чернігівщині, до яких додалася Носівка. Тому не виключений і такий сценарій», – підкреслив мер.

 

Всесвітній день здоров’я − 2020 пройшов під гаслом «На підтримку медсестер і акушерок»

У Всесвітній день здоров’я, який традиційно припадає на 7 квітня, світова спільнота намагається наголосити на здоровому способі життя та прикувати увагу до тих, хто щодня стоїть на сторожі нашого здоров’я.
Всесвітній день здоров’я − 2020 пройшов під гаслом «На підтримку медсестер і акушерок» і присвячений життєво важливій ролі, яку ці медпрацівники відіграють у наданні якісних послуг охорони здоров'я та соціальної допомоги в непростих умовах, зокрема спричинених карантином.

Сьогодні ми спілкуємось із однією з представників цієї найгуманнішої у світі професії. Знайомтесь – Оксана Пустовойт, старша сестра медична кардіохірургічного відділення Чернігівської міської лікарні №2.

ПРО РОБОТУ

...

Пані Оксано, Ви не перший день у медицині, скільки років медичного стажу маєте за плечима?

– Я завжди хотіла бути медиком. Із самого дитинства. Тому й обрала саме цей шлях. Закінчила Чернігівський базовий медичний коледж за спеціальністю «Акушерська справа». До Чернігівської міської лікарні №2 прийшла працювати до операційного відділення медичною сестрою операційною. Так і розпочався мій трудовий шлях. Моя робота полягала в попередній підготовці операційної зали до оперативного втручання, перевірці необхідного обладнання, підтримки санітарно-гігієнічного режиму, зокрема дотримання правил асептики та антисептики. Коли відкрилося кардіохірургічне відділення, завідувачем якого є Ігор Венгер, то мені запропонувати стати старшою сестрою медичною. Відсьогодні мій медичний стаж складає 17 років.

...

– У чому полягає специфіка Вашої роботи в кардіохірургічному відділенні?
– Пацієнтам із захворюваннями та патологією серця потрібне більш прискіпливе обстеження. Досить нелегкий і післяопераційний період, який потребує підвищеної уваги. У кардіохірургічному відділенні ми намагаємося створити умови, наближені до тих, в яких пацієнт перебуває вдома: комфорт у палатах, збалансоване якісне харчування, квіти на підвіконнях… Така затишна атмосфера та позитивне ставлення колективу сприяють гарному настрою, який є запорукою одужання.
– Чим обов’язки старшої медичної сестри відрізняються від роботи звичайної медсестри?

...

– У нашій професії існує певна ієрархія. Молодші сестри підпорядковуються сестрі-господині. Середній медичній персонал – старшій медичні сестрі, ті – заступнику головного лікаря з медсестринства. Лікарі – завідувачу відділення, який підпорядковується головному лікарю. Робота відділення – це певний механізм. Щоб він працював злагоджено, потрібен контроль на кожній ланці. Контроль і більша відповідальність – у тому, напевно, і є відмінність.
– Що для Вас є найскладнішим у роботі?

– Труднощі бувають різні. Все залежить від випадку. Справлятися допомагає досвід роботи. Лікар – лікує, а медсестра виконує всі призначення лікаря. Догляд за хворими – він потребує неабиякого досвіду. Чим уважніше ти ставишся до пацієнта, тим швидше він іде на поправку. Проте я, напевно, хотіла би перефразувати питання і сказати про те, що є найприємнішим у моїй роботі. Це коли в пацієнта після виснажливої хвороби знову з’являється жага до життя й він усміхнений виписується додому.

ПРО КАРАНТИН

– Які зміни у Ваш робочий графік вніс карантин, якій введено через поширення коронавірусної інфекції в Україні?

– Взагалі-то правил асептики та антисептики ми дотримуємося щодня. Під час карантину ці заходи ми здійснюємо частіше. Відтепер від самого початку до закінчення робочого дня ми носимо засоби індивідуального захисту. Зокрема, співробітники нашого відділення носять респіратори. Планові операції в силу карантинних заходів припинені. Просимо пацієнтів із розумінням поставитися до ситуації й дочекатися кращих часів. Щодо екстренних випадків, то в цьому напрямку робота ведеться у звичайному режимі.

– Як Ви ставитеся до посилення карантинних заходів?
– Наразі дуже багато інформації щодо запобігання коронавірусній інфекції. У кардіохірургічному відділенні ми готуємо санбюлетені та проводимо профілактичні бесіди з пацієнтами, інформуємо їх про посилені міри захисту під час карантину. Ми всі знаємо, що цей вірус передається повітряно-крапельним та контактним шляхами. Тому вважаю, що карантинні заходи – необхідні. У такий спосіб можна перервати шлях розповсюдження інфекції та значно знизити кількість випадків захворювання. Менша кількість захворілих – менше навантаження на медичний заклад.

ПРО ХОБІ

– Сьогодні Всесвітній день здоров’я. Начувані, що Ви спортсменка й займаєтесь бігом. Як він впливає на Ваше здоров’я?
– Зазвичай після робочого дня я займаюся фітнесом. Люблю пробіжки. Біг впливає як на емоційний стан, так і на фізичний – допомагає нормалізувати вагу, корисний для тренування серця. Правда, карантин трохи вніс корективи. Зараз, коли внесені корективи у роботу громадського транспорту, я маю більше піших прогулянок.
– Чули, що у Вас є ще одне хобі – косметологія. Як вдається знайти час для всього?
– Наразі індустрія краси розвивається дуже стрімко. Жінки завжди прагнули залишатися доглянутими та молодими. Тож мені приємно безпосередньо брати в цьому участь. Лазерна косметологія – це досить новий і водночас прогресивний напрямок в естетичній косметології. Завдяки впровадженню інноваційних технологій, використанню лазерних апаратів стало можливим вирішення низки косметичних проблем, зокрема видалення небажаного волосся, здійснення нехірургічного омолодження як обличчя, так і тіла, лікування акне, постакне.

ПРО БЛАГОДІЙНІСТЬ

Відомо, що Ви особисто берете участь й у Благодійній ініціативі «Пробіг під каштанами», який відбувається в Києві?

– Це дійсно благодійний марафон. Кошти, зібрані в рамках проєкту, спрямовуються на придбання необхідного обладнання та матеріалів для Центру дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України. Тож всі учасники біжать заради порятунку дітей із вадами серця. Я та мої колеги з кардіохірургічного відділення беремо участь вже декілька років поспіль. Минулого року ми всім кардіохірургічним відділенням подолали дистанцію у п’ять кілометрів. Це було абсолютно не складно – адже головне не швидкість, головне – участь, людяність, щире серце. У нас створена своя команда. Вона має назву «Сіверщина». Нас – 20 учасників. Участь у марафоні вже є традицією для нас.
– Як Ви взагалі тренуєтесь, щоби подолати такі довгі дистанції?
– До карантину це була бігова доріжка. Моя тренерка на цей період зробила онлайн-тренування. Тому завжди можна знайти спосіб підтримувати себе у формі. Мої тренування відбуваються здебільшого увечері та у вихідні дні.

ПРО ПОЗИТИВ

– У Всесвітній день здоров’я щоб Ви як медик, як спортсменка, як красива доглянута жінка порадили задля того, щоби бути здоровим?
– Перш за все, я б хотіла порадити людям любити себе. Потрібно правильно харчуватися, мати здоровий сон, а це 7−8 годин, пити достатню кількість води, займатися фізичними вправами, вести здоровий спосіб життя. А також треба зберігати психічне здоров’я. Будьте позитивні! Знайдіть у собі ті якості, за які вас можна любити й цінувати.

Друга лікарня отримала новий ШВЛ

...

...

Чисельний колектив Чернігівської міської лікарні №2 на чолі з головним лікарем, заслуженим лікарем України Володимиром Фалем щиро дякують Чернігівському міському голові Владиславу Атрошенку за суттєву підтримку щодо подолання пандемії коронавірусної інфекції, яка щоденно шириться Україною.
Спільними зусиллями міської влади, адміністрації міського управління охорони здоров’я та медичного закладу закуплені захисні костюми для лікарів, знайдені кошти на купівлю ліків та решти, що забезпечить можливість безперебійної роботи медиків протягом першого часу в боротьбі з коронавірусною інфекцією.
До розв'язання проблеми додалися представники бізнесу, громадські осередки, небайдужі чернігівці. Спільне горе об’єднало всіх нас і стало виміром людяності та небайдужості.
30 березня Чернігівська міська лікарня №2 вкотре це відчула, отримавши ще один новий апарат штучної вентиляції легень, який вкрай необхідний для лікування хворих із важкою стадією захворювання на COVID-19.
Нове обладнання – особистий подарунок Владислава Атрошенка. Вартість нового устаткування становить 430 тисяч гривень. Закуплено апарат штучної вентиляції легень за власні кошти мера.
Як зазначив начальник управління охорони здоров’я ЧМР Владислав Кухар, апарати штучної вентиляції легень відіграють важливу роль у порятунку тяжко хворих. Одне з ускладнень захворювання – неможливість самостійно дихати. Тож для забезпечення достатнього надходження кисню людину підключають до апарату ШВЛ.

Дякуємо всім і кожному - колектив Чернігівської міської лікарні №2

ДРУГА ЛІКАРНЯ ДЯКУЄМО ЗА АПАРАТ ШТУЧНОЇ ВЕНТИЛЯЦІЇ ЛЕГЕНЬ

Чисельний колектив Чернігівської міської лікарні №2 на чолі з головним лікарем, заслуженим лікарем України Володимиром Фалем висловлює щирі слова подяки колективам Торгово-розважального центру «Holliwood» та Гіпермаркету будівельних матеріалів "Вена" за надану підтримку в боротьбі з пандемією коронавірусної інфекції, яка з кожним днем розширює cвої масштаби та забирає людські життя.
Сучасний апарат штучної вентиляції легень, який ви подарували медичному закладу, – функціональне обладнання, яке дозволить значно підвищити рівень надання медичної допомоги і збільшить шанси на одужання хворих.
Ми звертаємось до всіх і до кожного: наразі ми маємо об’єднати всі свої зусилля – і свідомі громадяни, і професійні лікарі, і відповідальний бізнес, і благодійні фонди – задля того, щоб допомогти вирішити надскладну ситуацію, заручником якої став увесь світ.
Із вдячністю – колектив КНП «Чернігівська міська лікарня №2»

 

ПОДЯКА ВІД ЛІКАРІВ

Колектив Чернігівської міської лікарні №2 на чолі з головним лікарем, заслуженим лікарем України Володимиром Фалем висловлює щиру подяку голові Чернігівській міській раді Владиславу Атрошенку та депутатському корпусу за надану суттєву матеріальну підтримку.
Ми сердечно дякуємо за фінансову допомогу містянам та представникам бізнес-структур, чиє серце залишається небайдужим й які готові простягнути руку допомоги медичним закладам, де сьогодні – в умовах світової пандемії коронавірусної інфекції – лікарі намагаються зробити все можливе, щоб врятувати людські життя.
Ваші принципово правильні рішення дають оптимістичну надію як для пацієнтів, так і для лікарів.
Спільними оперативними зусиллями нам вдалося частково вирішити проблему із забезпеченням медичного закладу засобами індивідуального захисту, дезінфікуючими засобами, медикаментами, інструментарієм та медичним обладнанням сучасного зразка.
Сподіваємося й на подальшу співпрацю у вирішенні важливих питань соціальної сфери, спрямованих на збереження здоров’я нації та розвитку матеріально-технічної бази медичних установ.
Із вдячністю та повагою – колектив КНП «Чернігівська міська лікарня 

 

Друга лікарня просить об’єднати зусилля на протидію коронавірусу

//

Шановні громадяни!

В усьому світі шириться пандемія захворювання, викликаного коронавірусом СOVID -19. Короновірус не оминув й Україну. В епідеміології будь-якого інфекційного захворювання існує 3 чинники: збудник – шляхи передачі – організм людини (найчастіше ослаблений).
Реально ми можемо впливати лише на шляхи передачі та на лікування хворого. Щоб зупинити епідемію, необхідні значні кошти. Отже, звертаємось до небайдужих!!!
У КНП «Чернігівська міська лікарня №2» не вистачає коштів, щоби в повному обсязі убезпечити як пацієнтів, так і медичний персонал від страшного захворювання.
Коштів не вистачає на:
 • Медикаменти та лікування хворих
Якщо в когось є можливість допомогти лікарні – просимо перераховувати  кошти на
Рахунок для зарахування коштів для боротьби з коронавірусною інфекцією:
Отримувач: Комунальне некомерційне підприємство «Чернігівська міська лікарня №2» Чернігівської міської ради
Розрахунковий рахунок: UA663535860000026008051433026
В АТ КБ «Приватбанк»
Код ЄДРПОУ 14233274
Звіт про прозоре використання коштів буде регулярно оприлюднюватись на сайті медичного закладу http://www.hospital2.org.ua/та на інформаційних сторінках у мережі Fасеbook, як-то: «Чернігівська міська лікарня2», «Друга лікарня», «Чернігів-Друга лікарня».
З вдячністю  – адміністрація медзакладу

 

Як медики навчалися протистояти короновірусу

На базі КНП «Чернігівська міська лікарні №2» ЧМР 4 березня для медиків відбулося навчання з локалізації вогнища короновірусної інфекції. Участь у навчанні, організованому Управлінням охорони здоров’я ОДА та ДУ «Чернігівський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» взяли:
обласна оперативна група ДУ «Чернігівський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України»,
обласна спеціалізована евакобригада КНП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ЧМР,
медперсонал госпітальної бази (інфекційне відділення КНП «Чернігівська міська лікарні №2» ЧМР) та інші.
Директор ДУ «Чернігівський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» Микола Донець представив легенду, згідно якої до сімейного лікаря КНП «Чернігівська міська лікарня №2» ЧМР звернувся хворий С.І.П. із ознаками ГРВІ та утрудненим диханням. Сімейний лікар в ході з’ясування епіданамнезу встановив, що хворий повернувся з Італії, де перебував у службовому відрядженні. При поверненні в аеропорту Бориспіль була проведена термометрія та опитування. С.І.П. почувався добре, ознак хвороби не виявлено. З аеропорту повертався на власному автомобілі. Проживає один у власному помешканні. Сімейним лікарем була викликана карета швидкої медичної допомоги для госпіталізації.
Далі слухачам були детально роз’яснені етапи дій у разі підозри випадку короновірусу. Артем Ярошенко, в.о. директора ДУ «Чернігівський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України», розповів про схему інформування та технології співпраці, обсяги протиепідемічних заходів та роботи у вогнищі.
Алгоритм дій фахівців спеціалізованої бригади при евакуації хворого з підозрою на короновірусну інфекцію представив директор КНП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Ігор Даниленко та доповів про готовність служби до роботи при виявленні хворого з підозрою на COVID-2019.
Лікар-дезінфекціоніст Василь Єрмолко розповів про вимоги заключної дезінфекції автомобіля, у якому перевозився хворий, та домашнього вогнища.
Завідувач інфекційного відділення міської лікарні №2 Світлана Ворона доповіла про готовність госпітальної бази лікарні для госпіталізації та детально зупинилася на наданні медичної допомоги хворим із підозрою на короновірусну інфекцію, клінічному обстеженні контактних осіб.
Наприкінці були ще раз відпрацьовані навички з використання захисного одягу та його подальшої утилізації.
Начальник Управління охорони здоров’я Петро Гармаш зазначив, що наразі система охорони здоров'я переведена в режим найвищої готовності. Крім навчань, комунікація буде проводитися постійно, адже COVID-2019 – новий вірус, який активно вивчають і рекомендації щодо нього, методів захисту, лікування коригуються та змінюються.
За інформацією пресслужби Управління охорони здоров'я Чернігівської ОДА

 

На Масляну в Другій лікарні традиційно частують Оздоровчими млинцями

.

Масляна є одним з найстаріших свят слов'янських народів. Справжня забава, яка зберегла свої традиції в наші дні з язичницької культури.
Це смачне й неймовірно ситне свято триває цілий тиждень, який передує настанню Великого посту.
Сьогодні Масляна є одним із церковних свят і називається ще М'ясопусним або Сирним тижнем.
Перед майбутнім постом у масляний тиждень панував достаток найрізноманітніших смаколиків, головними з яких традиційно були млинці та вареники, до чого схиляються українські етнографи. Готували страви на масляному тижні щодня, а особливо, починаючи з четверга.
У Чернігівській міській лікарні №2 свято шанують традиції і вже котрий рік поспіль пригощають млинцями пацієнтів.
У медустанові вважають, що в кожної людини має бути свято. У важкі дні хвороби людина особливо потребує уваги, підтримки, людяності. І такі моменти позитиву роблять час перебування в лікарні світлішим.
Як поділилася дієтсестра Другої лікарні Ольга Приходько, кухарі вже з 4 ранку стали до роботи. Спекли 350 порцій дріжджових млинців.
Працювали у три пари рук. Млинці з повидлом подадуть на обід. Вони вийшли смачні, просякнуті душевною теплотою, любов'ю та мають оздоровчу й цілющу силу.

.

Рецепт Оздоровчих млинців (на 1 порцію):

 • Борошно пшеничне вищого сорту – 70 г
 • Дріжджі – 3 г
 • Молоко сухе – 6 г
 • Цукор 8 г
 • Олія – 5 г
 • По дрібці здоров’я, любові, цілющої сили та людського тепла.

Смачного – і будьте здорові!

«Школа здоров’я» відкрила свої двері вп’яте

У Чернігівській міській лікарні No2 18 лютого всім охочим розповіли про те, як вберегтися від сезонних респіраторних інфекцій, виміряли артеріальний тиск, рівень цукру у крові та ознайомили із правилами здорового харчування взимку.

Школа здоров’я відкриває свої двері вже вп’яте й кожного разу збирає кілька десятків громадян, котрі мають бажання дізнатися про засади здорового способу життя.

Нагадуємо, що в межах медико-соціального проєкту, який вже майже рік функціонує на базі поліклінічного відділення Чернігівської міської лікарні №2, навчання пройшли більш ніж півтисячі слухачів.

Цього разу у Школі викладали: лікар загальної практики сімейної медицини Олена Кисла, лікар-терапевт дільничний Лілія Висоцька та лікар загальної практики сімейної медицини Ольга Красюк.

Як зазначили лікарі, медико-соціальна акція спрямована, у першу чергу, на профілактику захворювань. Такі заходи як «Школа здоров’я» дозволяють більш широко й на великий загал розповісти про основні аспекти профілактики того чи іншого захворювання. Думку лікарів підтримала і слухачка «Школи здоров’я», чернігівка Євдокія В., яка зазначила:

«Я не вперше приходжу до цієї лікарні, щоб отримати необхідні для мене поради і пройти обстеження. От, наприклад, сьогодні я виміряла рівень глюкози у крові й з’ясувала, що він у мене дещо підвищений. Поспілкувавшись із лікарем, я дізналась, які харчові продукти мені слід уживати та чого уникати, аби рівень цукру нормалізувався».

Оскільки в місті підвищений рівень захворюваності на сезонні простудні захворювання, то основний акцент було зроблено саме на профілактику грипу та на заходи, які дозволяють запобігти його ускладненням. Людям роз’яснили відмінність симптоматики грипу від інших респіраторних вірусних інфекцій, наголосили на методах індивідуальної профілактики хвороби.

Всі присутні у «Школі здоров’я» змогли отримати вичерпну інформацію з тих питань, що їх цікавили, а також побажали, щоб такі заходи було продовжено.

У КАРДІОХІРУРГІЧНОМУ ВІДДІЛЕННІ ОПЕРУЮТЬ ВСЮ СЕРЦЕВУ ПАТОЛОГІЮ

Кардіохірургічне відділення КНП «Чернігівська міська лікарня №2» Чернігівської міської ради створене 7 лютого 2019 р. За рік функціонування підрозділу прооперовано 220 пацієнтів. Загальна кількість оперативних втручань значно більша, адже багатьом із пацієнтів виконано декілька операцій.

Відділення розраховане на 15 ліжок. На даний момент його роботу забезпечують 11 осіб: завідувач відділення, два лікарі-ординатори та вісім медичних сестер.

Завдяки адміністрації Чернігівської міської лікарні №2 було придбано апарат ультразвукової діагностики із черезстравохідним датчиком. Він дозволив виконувати операції на високому якісному рівні. Також було придбано торакоскопічну стійку з необхідним інструментарієм, який зробив можливим виконання операції на серці крізь  невеличкі розрізи.

На базі кардіохірургічного відділення Чернігівської міської лікарні №2 оперують всю серцеву патологію. Переважну більшість оперативних втручань складають операції з приводу шунтування коронарних артерій. Упродовж року виконано п’ять мініінвазивних операцій із протезування аортального клапана. Всі операції пройшли вдало, вони мають позитивно виражений косметичний ефект.

.

Відтак робота кардіохірургічного відділення дозволяє пацієнтам з Чернігівщини отримувати своєчасну оперативну спеціалізовану допомогу безпосередньо в Чернігові, адже раніше задля таких операцій їм необхідно було їхати до столиці чи в інші міста України.

У межах річниці  з дня створення кардіохірургічного відділення в КНП «Чернігівська міська лікарня №2» відбулася  науково-практична конференція «Актуальні питання кардіохірургії», під час якої розглянуто низку важливих питань цього сучасного напрямку оперативних втручань при серцевій патології.

Одним із пріоритетних завдань кардіохіругічного відділення у 2020 році стане вдосконалення мініінвазивної кардіохірургії.

Кардіохірург Ігор Венгер: більше двох сотень врятованих життів за рік

/

Сьомого лютого кардіохірургічне відділення Чернігівської міської лікарні №2 підсумувало рік свого існування. Напередодні знакової події ми зустрілися із завідувачем кардіохірургічного відділення Чернігівської міської лікарні №2, головним позаштатним кардіохірургом Управління охорони здоров’я Чернігівської обласної держадміністрації Ігорем ВЕНГЕРОМ.

Ігоре Васильовичу, минув рік. Скільком пацієнтам за цей час вдалося надати якісну медичну допомогу?

− Ми прооперували 220 пацієнтів. Насправді ж операцій значно більше, тому що багатьом було виконано їх декілька.

− Які оперативні втручання були переважаючими?

− Переважна більшість – це операції з приводу шунтування коронарних артерій. Таке втручання показане, наприклад, при ішемічній хворобі серця –  захворюванні, яке виникає внаслідок абсолютного або відносного порушення кровопостачання міокарду через ураження коронарних артерій серця. Коронарні судини – кровоносні судини, що безпосередньо живлять серцевий м’яз.

.

− На яку кількість ліжок розраховане кардіохірургічне відділення?

− Відділення розраховане на 15 ліжок. Проте кількість хворих і потреба в операціях значно більша.

− А скільки осіб забезпечують повноцінну роботу кардіохірургічного відділення? 

− На даний момент у складі відділення працюють три кардіохірурги: завідувач відділення та два лікарі-ординатори. Наразі в нас проходить інтернатуру молодий спеціаліст, який після закінчення ординатури і проходження спеціалізації теж буде працювати в нас. Хотів би відмітити ефективну та високофахову роботу сестринського медичного персоналу, які спільно з лікарями-кардіохірургами забезпечують злагоджену роботу кардіохірургічного відділення. У відділенні працює вісім медичних сестер.

− Яким обладнанням поповнилось кардіохірургічне відділення за цей рік? 

− Цей рік був для нас досить продуктивним. Завдяки допомозі адміністрації Чернігівської міської лікарні №2 було придбано досить дороговартісний апарат ультразвукової діагностики із черезстравохідним датчиком. Він дозволив виконувати операції на  високому якісному рівні. Також було придбано торакоскопічну стійку із необхідним інструментарієм, який надає можливість виконувати операції на серці крізь невеличкі розрізи. На 2020-й рік заплановано проходження лікарями відповідного стажування, що дозволить нам у подальшому надавати більш якісну й на високому рівні мініінвазивну кардіохірургічну допомогу. Хоча вже напрацювання є. За минулий рік було виконано п’ять мініінвазивних операцій із протезування аортального клапана. Всі операції пройшли вдало, вони мають позитивно виражений косметичний ефект.

Якою, на Вашу думку, була найскладніша операція?

− На базі нашого відділення в Чернігівській міській лікарні №2 оперують всю серцеву патологію. За винятком одиниць – як-от пересадки серця, яка потребує високоточного обладнання, ряду трансплантантуючих операцій, наприклад, операції Росса. Операції, які виконуються в умовах кардіохірургічного  відділення, – досить складні. Скажу, що такі операції виконуються не в кожному кардіоцентрі України. Серед наших напрацювань – операції Бенталла, Девіда, Якуба, при гіпертрофічній кардіоміопатії, де використовується процедура Морроу, складні реконструктивні операції на серці, які потребують не лише обладнання та навичок, а і злагодженої роботи всієї команди. Тому виділити із цього широкого переліку якусь одну – це було б не зовсім коректно. Досить технічно складна операція може пройти інколи так, що ти навіть відчуваєш професійне задоволення від того, що все пройшло так злагоджено. А іноді досить проста в технічному виконанні операція може бути вкрай виснажливою. Адже в першу чергу все залежить від стану пацієнта, в якому він поступив на операцію. Коли пацієнт надходить в термінальному стані, – коли всі життєві резерви майже вичерпані, – таким пацієнтам виконувати операції складно. У них досить важкий післяопераційний період. Щодо мене, то саме такі пацієнти найбільше й закарбовуються в моїй пам’яті.

− Які плани на майбутнє?

− Ми не стоїмо на місті. Ми постійно вдосконалюємо свої навички й опановуємо новітні методики надання кардіохірургічної допомоги, які існують у світі, і намагаємося всіляко їх започатковувати в нашому відділенні. Наші лікарі – постійні учасники профільних освітніх заходів. У прийдешньому році ми ставимо на меті вдосконалення мініінвазивної кардіохірургії.

− Що б Ви побажали читачеві?

− Бажаю, щоб люди не ставали пацієнтами. Для цього треба вести здоровий спосіб життя, не палити, не вживати безмірно алкоголь, жити в мирі із собою. Ці прості істини прописані в Біблії й не треба вигадувати чогось нового. Повірте, якщо дотримуватись цих рекомендацій, то кількість пацієнтів значно зменшиться. Проте, якщо так станеться, що доля піднесе вам випробування, то ми, лікарі, прикладемо максимум зусиль, щоби поставити таку людину на ноги. Будьте здорові!

.

У Другій лікарні працює найсучасніший апарат комп‘ютерної діагностики

..

Успішне лікування хвороби можливо тільки в разі своєчасної постановки точного діагнозу пацієнту. Для цього застосовуються різноманітні діагностичні інструменти, включаючи один з найбільш точних методів – комп'ютерну томографію (КТ).
Комп'ютерна томографія – це неінвазивний метод дослідження людського організму, заснований на формуванні та комп'ютерної обробки безлічі рентгенівських знімків («зрізів»).
На базі Чернігівської міської лікарні №2 функціонує кабінет (№209) комп’ютерної томографії.
Комп’ютерний томограф – це найсучасніший у місті та області 64-зрізовий апарат, що використовується для проведення діагностики, дозволяє обстежити всі органи тіла з товщиною зрізу всього в 0,7 мм. Ефективне використання випромінювання дозволяє при мінімальній дозі опромінення отримати зображення високої якості та роздільної здатності.
Комп‘ютерне дослідження дає змогу на значно вищому якісному рівні виконувати обстеження. На комп’ютерному томографі можна проводити обстеження з подвійним контрастуванням усіх част
ин тіла людини.

...

Пропускна спроможність томографа доволі висока – до 15 пацієнтів у зміну. Обладнання працює у дві зміни, а за потреби – цілодобово.
Кабінет томографії працює з 9.00 до 19.00, в суботу і неділю – за домовленістю. У ньому працюють два лікарі та два лаборанти, що мають великий досвід роботи й постійно вдосконалюють свої навички.
Під час дослідження існує постійний зв’язок між пацієнтом та лікарем за допомогою відео- та аудіосистем.
Направляють на обстеження всі лікарі – як сімейні, так і «вузькі» спеціалісти.
У кабінеті здійснюється комп'ютерна томографія наступних органів:

 

 

 • головного мозку
 • лицевого черепа
 • пазух носа
 • скроневих кісток
 • хребта
 • суглобів і кісток
 • органів грудної клітки
 • органів черевної порожнини
 • нирок і надниркових залоз
 • кровоносних судин (ангіографія)

Для отримання більш точних даних проводиться КТ із контрастом. Застосування спеціальних контрастних препаратів необхідно при вивченні головного мозку, м'яких тканин горла, органів грудної клітини, печінки, нирок, підшлункової залози, селезінки, надниркових залоз, слинних залоз, органів таза і судин.
При проведенні КТ із контрастуванням важливо переконатися у відсутності в пацієнта алергії на препарати.

🖥 Комп‘ютерна томографія

 м. Чернігів, вул. 1 Травня, 168-б
Чернігівська міська лікарня №2, 2 поверх поліклінічного відділення, кабінет №209

Режим роботи:
📌I зміна – ПН–ПТ з 9.00 –14.00
📌II зміна – ПН-ПТ з 14.00 – 19.00
📌Субота та неділя – за домовленістю
📌Невідкладна діагностика – ЦІЛОДОБОВО

Отримати додаткову інформацію або записатися на КТ ви можете за телефонами:
☎ (050) 103 103 3
☎ (073) 103 103 3
☎ (067) 103 103 9

Будьте здорові!

Як Друга лікарня готується до реформування стаціонарної медичної допомоги

Триває реформування первинної ланки галузі охорони здоров’я. Для здійснення поетапних реформ у медичній галузі один із наступних кроків – реформування спеціалізованої меддопомоги, так званої  вторинної ланки. Адже нинішня модель фінансування стаціонарної допомоги – коли заклад отримує фінансування на «ліжко-місце», – стимулює не якість та сервіс, а тривалі госпіталізації й надлишкове використання обмежених ресурсів. До того ж нема прив’язки до кількості та якості наданих медичних послуг пацієнтам. Тож в Україні активно запроваджується нова модель оплати послуг закладів охорони здоров’я на основі діагностично-споріднених груп (ДСГ). При переході до моделі оплати за пролікований випадок якість кодування лікарів буде напряму впливати на обсяг коштів, отриманих закладами охорони здоров’я від Національної служби здоров‘я України (НСЗУ). 

Рішенням Міністерства охорони здоров‘я  України від 20 березня 2014 року за базову прийнята австралійська система діагностично-споріднених груп (АR-DRG), яка з успіхом працює в ряді країн світу. Система найближчим часом (орієнтовно – з квітня 2020 року) буде імплементована як офіційна класифікація в Україні, відповідно до нових правил та стандартів кодування випадків у стаціонарі. Передує впровадженню пілотний проєкт. Серед 102 вітчизняних медичних закладів, які беруть участь у впровадженні нової системи, і 2-га міська лікарня.

Тематичний курс із питань забезпечення якості медичних записів та кодування медичних процедур для лікарів Чернігівської міської лікарні №2 провела 17 грудня лікар із багаторічним досвідом,  професор, доктор медичних наук зі спеціалізації «Акушерство та гінекологія» Ірина Могілевкіна.

– В Україні планують впровадити оплату медичним закладам за проліковані випадки. Щоб це сталося, мають скластися всі пазли: лікарі мають правильно кодувати основні та допоміжні діагнози і задля цього переходити на більш досконалу й визнану у світі  австралійську систему; інформація, що надходить, групується; і за цими даними вже будуть проведені економічні розрахунки, за якими буде налаштована система фінансування медичних закладів, що є дуже важливим, – прокоментувала сутність змін Ірина Могілевкіна.

Система австралійських покращених ДСГ, яку запровадять, – це система класифікації пацієнтів, яка забезпечує клінічно прийнятий та зрозумілий спосіб зв’язку між типами пацієнтів, які лікуються в лікарні з ресурсами, необхідними для їхнього лікування. Призначена програма для кодування випадків стаціонарної медичної допомоги.

Складається система із приблизно 800 однорідних груп, які об’єднують пацієнтів на основі діагнозів та процедур. Пілотним проєктом опрацьовується близько 400 груп, і ця кількість буде збільшуватись. Доцільність запровадження класифікаторів австралійської системи ДСГ у системі охорони здоров’я абсолютно очевидна, вважає фахівець. Адже вони досить прості у виконанні й не потребують якоїсь надсерйозної адаптації для застосування в Україні. Австралійська модель дозволяє швидко та оперативно осучаснювати поточну «материнську» класифікацію МКХ-10 ВООЗ – Міжнародну статистичну класифікацію хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я, з якою працюють вже багато років лікарі в Україні.

На думку Ірини Могілевкіної, новації сприятимуть забезпеченню спрощення та належної стандартизації кодування діагнозів, медичних інтервенцій і процедур. А також відтворюватимуть відповідну якість даних, необхідних для аналізу показників стану здоров’я населення. Це призведе до головного – формування адекватних даних про діяльність і витрати закладу охорони здоров’я, необхідних для запровадження фінансування лікарень на основі оплати за результат.

У Чернігівській міській лікарні №2 відмічають, що такі тренінги вкрай позитивні, адже вони дозволяють знайти відповіді на проблемні питання, почути думку інших фахівців  та отримати знання й навички для навчання інших спеціалістів свого закладу задля впровадження нової моделі кодування епізодів госпіталізації в українській медичній системі

Кардіохірургія Чернігівщини: понад 200 врятованих пацієнтів

Сьогодні в Україні серцево-судинні захворювання – одна з головних причин смертності. На цьому фоні тільки 12% тих, хто потребує кардіохірургічної допомоги, отримують її. На Чернігівщині кардіохірургічна служба існує вже понад три роки. Чого вдалося досягти та які перспективи розвитку кардіохірургії існують у нашому регіоні? Сьогодні про це говоримо із головним позаштатним кардіохірургом області, завідувачем кардіохірургічного відділення Чернігівської міської лікарні №2 Ігорем ВЕНГЕРОМ.

− Ігорю Васильовичу, тож з якими здобутками підсумовуємо рік?

Від моменту створення, а ми існуємо вже понад три роки, кардіологічна служба впевнено стоїть на ногах. Ми вже вийшли на певний потужний рівень надання медичної допомоги. Якщо раніше ми знаходилися у складі відділення судинної хірургії, то вже десятий місяць цього року на восьмому поверсі Чернігівської міської лікарні №2 функціонує окреме кардіохірургічне відділення. У ньому успішно проводять складні операції на відкритому серці. Відтепер, щоб отримати якісну медичну допомогу, не треба їхати до Києва. На базі нашої лікарні всі пацієнти проходять повний цикл медичних послуг: отримують якісну та кваліфіковану професійну кардіохірургічну допомогу, що містить у собі точну діагностику, розробку максимально ефективної схеми оперування та подальший супровід аж до реабілітації. Ми надаємо допомогу при всіх патологіях, які представлені в кардіохірургії – це і протезування клапанів, і пластичні операції на клапанах, і шунтування коронарних артерій та інше. Серед напрацювань і ряд складних операцій, які за рівнем виконання відповідають таким, що проводять у таких вузькопрофільних медичних закладах як Національний інститут серцево-судинної хірургії ім. М. М. Амосова, Київський міський центр серця або ж за кордоном. Не оперуємо ми лише маленьких дітей. У медичному закладі збільшується не лише спектр операцій, а й їхня кількість, яка обумовлюється потребою сьогодення. Адже серцево-судинні захворювання посідають одне з перших місць серед усіх захворювань не лише на Чернігівщині, а й в Україні. Впродовж першого року створення кардіохірургічної служби прооперовано 67 пацієнтів, другого – 180, поточний рік нараховує вже більш як  200 врятованих пацієнтів.

− Одна зі складових вдало проведеної операції − майстерність хірурга. Чи готові лікарі навчатися нового?

Як зазначив відомий усьому світові Микола Амосов, кардіохірург приречений все життя отримувати нові знання. Тому незалежно від віку, досвіду, якщо ти хочеш бути у тренді й надавати кваліфіковану допомогу, ти просто зобов’язаний вивчати літературу й опановувати нові методи. Якщо ти зупинився, то це означає одне – регрес. Тому – тільки вперед, тільки в ногу з часом і з тими вимогами, які пред’являє кардіохірургія! Тож наші думки та плани пов’язані з розвитком кардіологічної служби на Чернігівщині, із започаткуванням нових прогресивних технологій. Висококваліфіковані фахівці, котрі працюють на європейському рівні, роблять усе можливе, щоби подовжити життя хворих із недугами серця. Щорічно кардіохірургів об’єднує кардіохірургічна конференція. Це такий загальноукраїнський з’їзд кардіохірургів із міжнародною участю. Він відбувається під егідою Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М. М. Амосова. Сподіваємось, що один із таких потужних заходів відбудеться незабаром й у Чернігові, зокрема чернігівським кардіохірургам буде що і розказати, і показати. Понад те, у межах співпраці виробники обладнання зобов’язуються провести майстер-класи і стажування для лікарів, які працюють на апаратурі їхнього виробництва.

− Наскільки можливості матеріально-технічної бази медзакладу відповідають вимогам сучасної кардіохірургії?

− Операційна облаштована сучасним наркозно-дихальним апаратом, апаратом для лабораторної експрес-діагностики під час операції, апаратом штучного кровообігу, який виконує роль штучного серця й забезпечує життєдіяльність людини при частковій або повній неможливості виконання функцій серця. У цьому році, завдяки адміністрації медзакладу, придбана торакоскопічна стійка з діатермією, з гарною відеокамерою – що дозволяє здійснювати мініінвазивні операції на відкритому серці. Також придбано досить коштовний черезстравохідний датчик УЗД, за допомогою якого ми маємо можливість під час операції визначити якість «пластики», котру ми зробили на клапані. Тож у нас є стовідсоткове уявлення про структури серця. Цей метод є золотим стандартом в оцінці виконаної «пластики».

− У яких умовах перебувають кардіологічні хворі? Наскільки ці умові можна назвати комфортними?

− Кардіохірургічне відділення розраховане на 15 ліжок. Для пацієнтів створені покращені умови перебування. Є дво-, тримісні палати. Згодом довелося комплектувати й чотиримісні палати. Таке так зване «ущільнення» продиктовано потребою часу. Адже кількість пацієнтів, які звертаються до нас по допомогу, іноді перевищує 15. Ми з повагою ставимось до кожного пацієнта, тому йдемо назустріч. На даному етапі кількість ліжко-місць є цілком достатньою. У принципі впродовж року до 500 людей можуть перебувати після операцій на 15 ліжках. Палата для кардіохірургічних хворих, які проходять лікування на ранньому післяопераційному періоді, знаходиться у відділенні анестезіології та інтенсивної терапії. Там хворий перебуває від однієї до трьох діб. Кожне ліжко обладнане необхідною апаратурою – кардіомонітором з інвазивним датчиком вимірювання артеріального тиску, інфузоматами, перфузаторами – медичними пристроями, що використовуються для постачання рідин в організм пацієнта контрольованим чином, газовим аналізатором крові. Ми намагаємося максимально оновити матеріально-технічну базу. Це й нові ліжка, нові комплекти білизни, посуд, меблі, озеленення тощо. Комфортні обставини викликають естетичне й психологічне задоволення. Адже позитивний настрій – невіддільна складова на шляху до одужання пацієнта. Проте хотів би зазначити, що більшість пацієнтів першочерговим визначають для себе не стільки технічні й матеріальні блага, умови перебування, скільки ставлення медичного персоналу до них.

− За яким вектором плануєте розвивати кардіохірургічний напрямок?

− Завдяки всебічній підтримці адміністрації Чернігівської міської лікарні №2 намагаємося крокувати в ногу з напрацюваннями передових клінік як України, так і закордоння. Ми постійно тримаємо руку на пульсі сучасних технологій та методів оперативних втручань у кардіохірургічному світі. Вітчизняна кардіохірургія зробила потужний крок вперед. Одним із сучасних напрямів є проведення складних операцій на серці в мініінвазивний спосіб – тобто без традиційних великих розрізів та рубців після них. На сьогодні в умовах Чернігівської міської лікарні №2 виконано шість мініінвазивних оперативних втручань. Це протезування аортальних клапанів. Якщо раніше ми робили міні-інвазивні операції лише на аортальному клапані крізь маленький розріз, то на сьогодні є можливість проводити вже ширший спектр таких оперативних втручань, як то: багатосудинне коронарне шунтування, пластику та протезування клапанів аортального, мітрального, тристулкового тощо. Тож спектр досить великий – майже всі кардіохірургічні операції можна виконувати мініінвазивно. Подібні операції вже на потоці в деяких українських клініках. Наступного року ми плануємо більш широко виконувати мініінвазійні операції й в умовах нашого закладу. Проте не всі пацієнти підходять за медичними показниками для виконання мініінвазивних втручань. Серед протипоказань: комбіновані вади  серця, надмірна вага тощо. А якщо вади вже запущені, то зробити операцію крізь маленький отвір взагалі досить проблематично.

− Існує думка, що мініінвазивні операції не можуть розв’язувати дві проблеми одночасно. Наскільки це виправдано?

− Ми не порівнюємо наразі відкриту кардіохірургію і мініінвазивні методи. Тому що для кожного методу є свій пацієнт. Методика ведення операції обирається оптимальною для даного пацієнта.

− Мініінвазивні втручання відбуваються під місцевим наркозом чи це загальна анестезія?

− Анестезія не відрізняється від тієї, яка здійснюється при звичайних видах операцій. Проте може бути коротшою за часом. Реабілітація також відбувається набагато швидше, ніж при звичайних видах операцій. На п’ятий день пацієнт, як правило, вже може бути виписаний зі стаціонару. Тоді як при звичайному оперуванні – на сьомий-десятий.

Понад 200 чернігівців перевірили свій стан здоров’я

Цукровий діабет – це захворювання, яке може мати серйозні ускладнення та збільшує ризик передчасної смерті. Медики України всіляко намагаються привернути увагу до цієї проблеми в межах Всеукраїнського місячника протидії цукровому діабету.

Тематична акція «Цукор – під контролем!» відбулася 19 листопада і в поліклініці Чернігівської міської лікарні №2. Під час заходу всі охочі мали можливість безкоштовно пройти експрес-тест на виявлення рівню цукру в крові, виміряти тиск й отримати консультацію лікаря-ендокринолога.

До уваги учасників були презентовані локації напрацювань фітотерапії та продуктів оздоровчого спрямування. Кожен міг отримати флаєри з інформацією щодо здорового способу життя. Мета заходу – не лише розповісти про хвороби та їхні наслідки, а й навчити пацієнта жити з ними якісно.

За дві години, які тривала акція, 164 чернігівці перевірили свій рівень цукру та 70 – дізналися про рівень артеріального тиску. У п’яти пацієнтів рівень цукру в крові був занадто високим (найвищий показник – 23,1), у 25 – підвищений. З десяток пацієнтів прийшли з високим тиском, про який навіть самі не знали.

Як зазначила лікар-ендокринолог Вікторія Дякончук, у Другій лікарні більш як 2,5 тисячі хворих на діабет, з них 500 – страждають  на інсулінозалежний діабет. Діабет I-го типу іноді може переходити й у II-й тип. Співвідношення I-го і II-го типу діабету має бути 1:10. Фактично – 1:5. На практиці другий тип діабету здебільшого залишається не виявленим. Тож мета цієї акції − привернути увагу людей до свого стану здоров’я та стимулювати їх до медичного обстеження.

Як акцентувала увагу лікар-ендокринолог Надія Халімон, цукровий діабет – це інвалідизуюча патологія, яка триває досить довгий час. Якщо хвороба не компенсова (це коли відмічаються високі рівні цукру), відбувається розвиток пізніх ускладнень. Такі пацієнти  перебувають у зоні ризику щодо інфаркту та інсульту. Дана патологія може призвести до інвалідності та інколи, на жаль, – і до передчасної смерті.

Медики навчались правильно комунікувати з пацієнтами

...

У стінах Чернігівської міської лікарні №2 колектив закладу навчався правильно комунікувати як із пацієнтами, так і між собою. Професійні корективи у спілкуванні здійснювала практикуючий психолог Інна Чистенко. Головний меседж зустрічі – мудрість плюс сучасні знання психології, від чого виграють усі – як пацієнти, так і медики.

Як зазначив заступник головного лікаря медзакладу Валерій Якунін, захід присвячений питанням повсякденного професійного життя, на які ми напевно не завжди звертаємо увагу. Проте питання комунікації з хворими, питання психологічного плану – вони надважливі. Справа в тому, що ми ставимося до пацієнта, як до рівного собі, не завжди розуміючи, що хворі, які надходять до медичного закладу, здебільшого не знаються на медицині.

...

− Тому питання взаємодії, підкреслюю, – вкрай важливе! Медику треба точно знати ту межу в спілкуванні з пацієнтом, яку не можна переступити ні у якому разі! На сьогодні, в період реформації, існує тенденція залучення медичних психологів до медичних закладів, особливо гостро тоді, коли стоїть питання реабілітації, паліативної допомоги. Тому що не лише ліками ми зцілюємо хворого! Вкрай важливий і психологічний стан пацієнта для досягнення позитивного ефекту,– зазначив Валерій Якунін.

...

У межах заходу психолог Інна Чистенко розповіла про існуючі стратегії, які дозволяють вибудовувати чіткий алгоритм спілкування та поведінки з пацієнтом, що особливо важливо при вирішенні конфліктних ситуацій, які є невід’ємною частиною цього життя.

Також психолог акцентувала увагу на соціальних та психологічних моделях, які слугують  для опису й аналізу поведінки людини як індивідуально, так і в складі груп. Предметом уваги став синдром професійного вигорання, яке вражає людей, чия робота пов’язана з постійним спілкуванням, − у лікарів, психологів, педагогів, менеджерів, робітників соціальних служб, операторів, які працюють у сфері «людина-людина» та ін. Звернула увагу психолог і на засоби підвищення адаптаційних можливостей медиків.

Пропустивши ці знання через себе, зауважила Інна Чистенко, медику буде легше виробляти правильні стереотипи поведінки в тих чи інших ситуаціях.

...

Запитання-відповіді та елементи тренінгу були змістовними й корисними для учасників. Медики наводили приклади зі свого професійного спілкування з пацієнтами, ставили запитання психологу й уважно слухали поради щодо поведінки в тій чи іншій ситуації.

Захід пройшов у невимушеній позитивній атмосфері.

Наприкінці зустрічі медики  подякували Інні Чистенко за цікаву зустріч та висловили сподівання на подальшу продуктивну співпрацю.

Друга лікарня приєдналася до Глобального тижня безпеки дорожнього руху

В Україні відбувся другий етап V Глобального тижня безпеки дорожнього руху ООН в Україні. Тривала ініціатива з 11 по 18 листопада. Проблема безпечності руху вкрай нагальна, адже в Україні через ДТП щодоби гине 10−11 людей, серед них − одна дитина. Це один із найвищих показників у Європі!
Тільки за дев’ять місяців цього року в нашій країні зафіксовано понад 108 тисяч дорожньо-транспортних пригод, у яких загинуло 2 266 осіб.
У межах широкої низки заходів Тижня в Києві відбувся “круглий стіл” з основних аспектів медицини транспорту та медичного страхування. Організатором виступила адміністрація Київської міжрегіональної філії Державного підприємства Українського науково-дослідного інституту медицини транспорту Міністерства охорони здоров’я України. Захід зібрав понад 100 учасників з усіх регіонів України.
Широкого обговорення набула проблема контролю за станом здоров’я водіїв. Підсумовуючи хід зустрічі, медична спільнота дійшла висновку, що дієвим важелем у вирішенні низки питань є адаптація законодавства у сфері безпеки дорожнього руху до європейських стандартів, створення єдиної державної бази даних медичних оглядів водіїв та впровадження медичного страхування.
У складі чернігівської делегації – заступник головного лікаря з поліклінічної роботи Чернігівської міської лікарні №2 Інна Сорокіна,
яка зазначила на солідарності з пропозиціями медичного зібрання щодо посилення моніторингу системи безпеки дорожнього руху, зокрема за видачею медичних довідок для водіїв, особливо в секторі приватного медичного бізнесу.
Чернігівська міська лікарня №2 – державна медична установа, яка здійснює повноцінний медичний огляд для кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів і має на це юридично закріплене право.
– При зверненні водіїв або кандидатів у водії у приватну фірму, яка «спеціалізується» на медичних довідках, а по суті «штампує» їх – програє все суспільство.
Водії або кандидати в них виграють у часі, але вони програють у головному – адже стан здоров’я так і залишається під великим запитанням. Тоді як під час обстеження в державній лікарні водій має можливість пройти комплексне обстеження, отримати фахову консультацію, своєчасно виявити проблеми свого здоров’я. Програють й інші громадяни, бо не можуть бути впевнені, що за кермом перебуває здорова та відповідальна людина. За статистикою, 70 % постраждалих – це пішоходи! Внаслідок критичної ситуації на дорогах – коли велика кількість молодих людей та дітей лишається життя, – країна втрачає людські ресурси в цілому.
Тож ми закликаємо наших громадян завжди свідомо проходити медичні огляди! – підкреслила Інна Сорокіна.

 

Діабет: захисти свою родину

Починаючи з 2000 року Міжнародна діабетична федерація  вимірює поширеність діабету на національному, регіональному та глобальному рівнях.

За даними експертів, кількість людей з діабетом зросла з 108 млн у 1980 році до 451 млн у 2017 році. Очікується, що до 2045 року ці цифри зростуть до 693 млн.  Кожні 17 секунд одній людині в світі ставлять діагноз «цукровий діабет». Крім того у 2017 році близько 5 мільйонів смертей в світі були пов'язані з діабетом.

Але вчені кажуть, що реальна поширеність порушень вуглеводного обміну у дорослих жителів значно вища. Тобто кожен четвертий дорослий має переддіабет або наявний діабет, але поки не знає про це. Майже половина людей (49,7%), що живуть з діабетом – не діагностовано. Страшні, але реальні цифри. В Чернігівській області налічується понад 28 тисяч людей із цукровим діабетом і кількість хворих збільшується. Наприклад, минулого року в області виявлено близько 2 тисяч випадків вперше діагностованого цукрового діабету.

Цукровий діабет – група ендокринних захворювань, що розвиваються внаслідок абсолютної чи відносної недостатності гормону інсуліну, появи інсулінорезистентності, через що виникає гіперглікемія – стійке підвищення рівня глюкози у крові. Люди з діабетом мають підвищений ризик розвитку ряду серйозних ускладнень, які несуть загрозу життю та призводять до підвищення вартості медичної допомоги, зниження якості життя та збільшення смертності. Постійно високий рівень глюкози в крові викликає генералізоване ушкодження судин, що вражає серце, очі, нирки та нерви і призводить до таких ускладнень, як: діабетична ретинопатія, мікро- та макроангіопатія, полінейропатія, нефропатія, артропатія, офтальмопатія та діабетична стопа.

Розрізняють дві основні форми захворювання:

 • I типу – коли в організмі не виробляється достатньо інсуліну і пацієнти змушені постійно робити ін'єкції гормону;
 • II типу – коли інсулін виробляється в нормальних або навіть підвищених кількостях, проте організм не може ефективно його використовувати, так як механізм взаємодії з клітинами порушений. Пацієнтам з діабетом II типу прописують дієту і цукрознижувальні препарати.

Незважаючи на те що сьогодні цукровий діабет є однією з основних причин інвалідності та смертності поряд з раком і серцево-судинними захворюваннями, навколо нього існує велика кількість помилкових думок. Найчастіше люди недостатньо обізнані про реальні причини та наслідки захворювання.

Через назву багато хто вважає, що до виникнення діабету призводить вживання великої кількості цукру. Це не зовсім вірно. Немає ніяких доказів, що цукор сам по собі викликає діабет. Однак пристрасть до солодкого сприяє ожирінню, яке в свою чергу підвищує ризик розвитку діабету II типу. Що стосується діабету I типу, тут любов до цукру ні при чому, так як цей тип є генетичним захворюванням.

Деякі вважають, що люди з зайвою вагою неодмінно рано чи пізно захворіють на цукровий діабет, а худим – діабет не загрожує. Переїдання та малорухливий спосіб життя дійсно збільшують ймовірність захворіти діабетом II типу, проте на це впливають і інші фактори, наприклад генетика або вік. Тому повнота не означає, що у людини обов'язково буде діабет. Хвороба може вражати людей з будь-яким типом статури. Діабетики I типу, як правило, мають нормальну вагу.

Ознаки та симптоми цукрового діабету не завжди яскраво проявляються. У деяких випадках людина, що страждає від захворювання, може бути не в курсі свого стану. Тому дуже важливо регулярно проходити профілактичний огляд і здавати аналізи крові. Якщо вас постійно мучить спрага, турбує часте сечовипускання і швидка стомлюваність, свербіж шкіри та слизових оболонок, запальні ураження шкіри, які важко піддаються лікуванню чи порушення зору – краще перевірити кров на цукор. Все це є симптомами цукрового діабету.

Більшість хворих на діабет або тих, хто має серед рідних та близьких хворіючих, побоюються, що їхні діти успадкують захворювання, і не без підстав. Кращий спосіб знизити цей ризик – всією сім'єю вести максимально здоровий спосіб життя. В цілому, від того, що ви підтримуєте здоровий спосіб життя та контролюєте діабет найкращим чином, виграють саме ваші діти. З ними краще всього бути чесними і розповісти їм про це захворювання. А здорове харчування, якого ви повинні дотримуватися, дітям піде тільки на користь. Якщо ви хворієте на діабет, то у певному віці ваших дітей зацікавить питання чи означає це, що і у них він буде. Звичайно, не можна сказати напевно, але все ж у ваших дітей ризик розвитку діабету вищий, ніж в родині без такої спадковості. Але багато чого залежить від них самих. Вони можуть значно знизити для себе ризик діабету 2 типу, якщо будуть правильно харчуватися, займатися спортом та підтримувати нормальну вагу.

На жаль, кількість молодих людей з діабетом 2 типу стрімко зростає. В останні роки в школах менше займаються спортом, а різні активні заняття після уроків замінили комп'ютерні ігри та телевізор. Фаст-фуд став дешевше і доступніше, а калорій в ньому дуже багато. В результаті люди їдять більше, ніж їм потрібно, з відомими наслідками. Якщо ви набираєте зайву вагу, тоді у вас починає розвиватися інсулінорезистентність, і організму доведеться виробляти більше інсуліну, щоб підтримувати нормальний рівень глюкози. Через декілька років, в такому режимі, ваша підшлункова залоза перестане справлятися з підвищеними вимогами і рівень глюкози крові почне рости. На цій стадії ви почнете помічати симптоми розвиваючогося діабету такі, як спрага та часте сечовипускання.

 П’ять кроків, що захистять від діабету

 1. Оцінити ступінь ризику:
 • вік. Зазвичай діабетом 2-го типу хворіють після 40 років. Симптоми проявляються поступово, тому людина довгий час не підозрює, що хвора;
 • спадковість. Якщо у когось з батьків є діабет, ризик захворіти більше;
 • зайва вага. Більшість людей з діабетом 2-го типу довгий час мали надлишкову вагу. Жирова тканина, по суті, є ще одним гормональним органом, що впливає на обмін речовин. Клітини жирової тканини погано засвоюють інсулін, і в результаті рівень глюкози в крові підвищується;
 • нездорове харчування, гіподинамія. Це прямий шлях в товстуни з відповідними наслідками;
 • стреси, куріння, погана екологія. Все це збільшує ризик захворіти. Двоє з трьох хворих на діабет – городяни.
 1. Подбати про правильне харчування:
 • їжа повинна бути різноманітною, з необхідною кількістю повноцінних білків, в тому числі тваринного походження – нежирне м'ясо, риба, молоко, кисломолочні продукти;
 • норма овочів і фруктів – п'ять порцій в день. Порція – обсяг, що уміщається в жмені. Це одне маленьке або половинка великого яблука, пара мандаринів, невелика чашка салату;
 • насичених жирів повинно бути не більше 1/3 від денної норми, решта – рослинні масла. Треба обмежити кількість сметани, вершкового масла, жирного сиру, ковбаси з сосисками, адже в них багато «прихованого» жиру;
 • «швидкі» вуглеводи шкідливі – цукор, цукерки, випічка, морозиво, солодка газована вода – чим менше, тим краще;
 • нормальний темп схуднення: 0,5-1 кг в тиждень, це не шкодить здоров'ю.
 1. Не забувати про фізичні навантаження. Фізична активність – один з кращих способів стабілізувати рівень глюкози в крові. Головне завдання – без фанатизму, але регулярно. Вимотувати себе тренуваннями не потрібно. А ось підібрати приємну активність і займатися не менше 30 хвилин 3-4 рази на тиждень – саме те, що рекомендує ВООЗ. Регулярні помірні заняття – це набагато корисніше, ніж інтенсивні, але рідкісні. Тобто краще 5 разів на тиждень по півгодини, ніж 2,5 години за один раз. Виберіть активність до душі: займатися потрібно з задоволенням, а не з-під палиці. Якщо немає компанії – заведіть собаку і вигулюйте її вранці та ввечері. Заодно «вигуляйтеся» і самі.
 2. Прислухатися до свого організму. Є симптоми, на які ми можемо довгий час не звертати уваги, але вони, як червоні прапорці, вказують, що, можливо, у вас діабет. Треба насторожитися, якщо у вас: часто виникає сильна спрага; прискорене сечовипускання; якщо ваші подряпини або ранки гояться довше звичайного; погіршився зір; ви відчуваєте розбитість, слабкість, млявість, немає сил ні на що.
 3. Не відкладати візит до лікаря. Якщо у вас виник хоча б один з перерахованих симптомів, записуйтесь на прийом до ендокринолога. Лікар проведе необхідні дослідження, встановить діагноз та розпочне лікування. Своєчасно розпочате лікування допомагає уникнути таких важких ускладнень, як втрата зору, діабетична стопа тощо.

Найкраща профілактика грипу – вакцинація

Грип – гостре респіраторне захворювання, викликане вірусом. Легко передається від людини до людини переважно через кашель, чхання або ж близький контакт. Захворіти на грип може будь-хто і в будь-якому віці. Симптоми грипу виникають раптово і можуть тривати від кількох днів до кількох тижнів.

За даними МОЗ України, більше 90% інфекційних хвороб припадає на грип та ГРВІ. Проте лікарі наголошують: хворобі легше запобігти, чим її лікувати. Адже грип може мати важкий перебіг та тяжкі ускладнення.

Профілактика грипу є неспецифічна та специфічна. Неспецифічна – це підняття загального імунітету, закалювання організму та насичення його вітамінами. Окрім того, у період епідемії слід уникати переохолодження, контактів із хворими на респіраторні захворювання тощо. Специфічною профілактикою є щеплення.

Вакцинація від грипу не виключає захворювання, проте захищає людину від ускладнень, які викликає грип. Щеплення від грипу не є обов’язковим і належить до рекомендованих. Людина сама приймає рішення щодо необхідності вакцинації. Робити щеплення рекомендується у жовтні–листопаді, аби в людини встиг виробитись імунітет до початку піку активності грипу, який зазвичай припадає на зимові місяці.

...

Як зазначила завідувач амбулаторії №1 поліклініки КНП  «Чернігівська міська лікарні №2» Світлана Юльчиєва, одним із грізних ускладнень грипу є пневмонія. Лікування від даного захворювання, яке спричинене вірусом грипу, досить складне і вартісне.

− Процедура вакцинації проста: пацієнт повинен зателефонувати своєму сімейному лікарю або дільничному терапевтові, з яким уклав декларацію, щоб обговорити всі питання щодо щеплення проти грипу. Під час прийому здійснюється огляд пацієнта, вимірюється температура, лікар слухає пацієнта, дивиться горло. Якщо пацієнт здоровий, йому надається направлення на щеплення, – розповідає Світлана Юльчиєва.

Пацієнт за рецептом лікаря власним коштом отримує вакцину від грипу в аптечній мережі та спрямовується до кабінету щеплень. Йому видається під заставу спеціальний бокс для транспортування вакцини. У такий спосіб зберігається «холодовий ланцюг» – безперервно функціонуюча система, що забезпечує оптимальний температурний режим зберігання і транспортування на всіх етапах переміщення вакцин від виробника до споживача.

Передусім щеплення рекомендується людям, які входять до груп ризику: це діти у віці до 5 років, люди з хронічними захворюваннями,  літні люди та працівники професій, які безпосередньо контактують із людьми – лікарі, педагоги, продавці…

В аптеках міста доступні якісні та безпечні вакцини. Це – вакцина «Ваксигрип Тетра» (Франція) та «ДжиСи Флю» (Південна Корея). «Ваксигрип» захищає від чотирьох штамів, так звана квадрівалентна. А «ДжиСи Флю» – від трьох, тобто тривалентна. Обидві вакцини містять у собі інактивований спліт-вірус грипу штамів А та В, зокрема Н1N1 («свинячого грипу») та Н3N2 («азіатського» грипу), які проявляють себе найбільш агресивно.

Вакцина проти грипу може бути введена з будь-якою іншою вакциною як в один день, так і з будь-яким інтервалом.

При перших ознаках грипу слід звернутися до лікаря та не займатися самолікуванням. Адже впродовж дня хворий на грип може інфікувати до 100 осіб.

Дифтерія наступає. Як захиститися?

 За даними Центру громадського здоров’я України, зареєстровано 21 випадок дифтерії, зокрема п’ять підтверджених лабораторно: по одному випадку у мешканців Закарпатської, Луганської, Тернопільської, Хмельницької областей та м. Київ. Тож через близькість до джерела інфекції для Чернігова стан досить тривожний. У місті назріває паніка. Як убезпечити себе від страшного захворювання і кому першочергово слід зробити щеплення та й чи є ті вакцини в наявності – на всі нагальні питання відповідає заступник головного лікаря з поліклінічної роботи Чернігівської міської лікарні №2 Інна Сорокіна.

Про дифтерію

...

− Інно Володимирівно, як проявляє себе дифтерія?

– Як правило, захворювання виникає за типом схоже на ангіну (виникає біль у горлі, підвищується температура, інтоксикація). Треба терміново звернутися до лікаря. Вам зроблять забір матеріалу із носа та зеву, які спрямують до лабораторії. Чим раніше вони зроблені, тим швидше вам встановлять діагноз і розпочнуть лікування. Характеризується дифтерія вираженою інтоксикацією, температурною реакцією і спеціфічними нальотами на мигдалинах. Вони брудно-сірого кольору, кровоточать, тому що фібринові кірки досить щільні. Найсумніше те, що при зволіканні з медичною допомогою у хворого виникає виражене ураження слизової оболонки та нябряк гортані, які призводять до задухи. І людина може загинути…

– І з чим пов’язаний такий спалах дифтерії в Україні? Чи то люди такі несвідомі щодо необхідності вакцинації, чи то нема чим щепитися?

– Хочу зазначити, що наш медичний заклад виконує  покладені на нього функції щодо вакцинації населення, проте за умови наявності вакцини. На жаль,  так склалося в Україні, що впродовж останніх років  були серйозні проблеми з постачанням вакцини в медичні заклади. Зокрема, впродовж 20152016 років  в Україні вакцини проти дифтерії не було взагалі – ані закупленої, ані зареєстрованої. Причини такого жахливого стану лежать на поверхні: дорослі люди, на яких покладена відповідальність за здоров’я суспільства і які мають можливість вирішити питання, займаються цим несвоєчасно. В країні нема глибокого розуміння, що щеплення від дифтерії, поліомієліта, кашлюка  та правця має бути обов’язковим для кожного з нас. Адже дифтерія – страшнее захворювання з тяжкими ускладненнями і величезним ризиком летальності, якщо людина звернулася за медичною допомогою запізно. Тож наразі ми пожинаємо плоди безвідповідальності…

Відсутність вакцин  призвела до суттєвого збою в строках вакцинації. Зокрема медики міста отримали вакцину лише в другому півріччі 2017-го. Показники ревакцинації  склали 50 %; вакцинації – 30 %. Тобто 2017-й рік у плані вакцинації знову непродуктивний. І лише у 2018-му, коли відновилося повноцінне постачання вакцини, показники вакцінації зросли до 120%, першої  ревакцінації – до 140%, другої – до 170%. Фактично ми наздоганяли Календар вакцінації. На сьогодні спостерігаються теж досить високі показники ревакцінації, тому що ми й  по цей день надолужуємо втрачений час.

– Чи можна зараз говорити про епідемію дифтерії?

– Наразі можна говорити про підйом захворюванності на дифтерію, якого не спостерігалося багато років поспіль.

– Чи був спалах дифтерії в Чернігові?

– Ми пережили величезний спалах у 90-х роках.  Причина  та ж – відсутність або неефективність вакцини. Робили по 1012 тисяч щеплень на рік!  Навіть ходили по домівках. Вважається, що колективний імунний прошарок населення, який не призводить до спалаху дифтерії, має скласти 95% щеплених. Лише 5% допускається нещеплених. Ми отримали листа від МОЗ, фахівці якого зробили кореляцію статистичних даних вакцінації за віковими групами в Україні. Вони – не ідеальні.

– Кому першочергово слід зробити щеплення?

– Кожному пацієнту необхідно зв’язатися зі своїм сімейним лікарем, уточнити інформацію щодо щеплень та обсудити з фахівцем питання про необхідність вакцинації. Особливо це актуально  для людей у віці 26, 36 та 46 років, які знаходяться на піку своєї життєвої активності, проте не завжди опікуються наслідками такого страшного захворювання як дифтерія.

Дуже важливо для людей, які контактують з великою кількістю людей, а отже відносяться до групи ризику. Це представники сфера освіти, торгівлі тощо.

– Як бути тим, у кого нема можливості отримати інформацію про щеплення? Адже серед нас є й люди, які змушені були полишити окуповану територію і приїхали взагалі без документів…

– Баклабораторія нашої лікарні отримала тести, за якими можна перевірити імунний захист. Це буде коштувати дешевше ніж у приватних медзакладах.

Якщо нема жодної інформації, то згідно з постановами, які затверджені МОЗ України, таку людину вакцинують повним циклом. Якщо ж людина, скажімо, до досяжності 20 років отримувала щеплення від дифтерії, а потім стався збій вакцінації за сроками, то можна зробити аналіз РПГА – перевірити реакцію напруження імунної системи до дифтерії й  подивитись, які захисні титри. Це можна зробити лише у приватних клініках, тому що реактиви досить дороговартісні. Захисним  вважається показник від 1 до 40 – і вище. При захисному показнику, якщо людина й захворіє на дифтерію, вона пройде в легкій формі та без ускладнень. Отримавши результати РПГА, лікар розробить тактику подальших дій і прийме рішення щодо необхідності вакцинації. Слід зазначити, що є такі люди, котрі хоч і вакцинуються, проте їхній організм не виробляє антитіла до збудника дифтерії. Лякатись цього не треба. Це така особливість організму. Проте таких людей взагалі досить мало. І щоби стовідсотково стверджувати це, треба пройти цикл вакцинації.

– Який алгоритм отримання щеплення?

– Пам’ятаємо, що щеплення є профілактичною роботою. А профілактика є плановою. Треба запланувати свою зустріч із лікарем. Під час прийому лікар робить огляд пацієнта, якщо протипоказань немає – спрямовує пацієнта до кабінету щеплень, де він абсолютно безкоштовно отримує матеріал для щеплень, шприць, спирт, вату. Підкреслюю, абсолютно безкоштовно! Після щеплення необхідно впродовж 40 хвилин залишатися в поліклініці – для контролю вашого стану на випадок невідкладних станів. Протягом двох-трьох діб треба тримати зв’язок зі своїм сімейним лікарем з приводу можливих реакцій оганізму (підвищення температури, почервоніння, висипання).

– А якщо людина так і не уклала декларацію з лікарем, як щепитися тоді?

 Для того, щоби отримати щеплення, потрібно записатися до лікаря, який ще має можливість набрати пацієнтів. Проте слід знати, що прийом лікаря синхронізований з електронною системою, яка забезпечує чітку скоординовану роботу лікаря з пацієнтом. Чергових лікарів у поліклініці більше не існує. З урахуванням активності сезонних захворювань у більшості лікарів графік прийому заповнений бува так, що й на тижденьдва наперед. Тому пацієнту без декларації треба бути готовим до того, що йому доведеться очікувати «вікна» в запису. Це абсолютно не залежить від лікаря – а цілком від електронної системи. Крім того можуть виникнути  ускладнення після щеплення. І якщо у вас нема свого лікаря, то вам нікому буде зателефонувати. Таким чином, такий  пацієнт зволікає себе на очікування і створює сам собі ряд проблем. Декларацію з лікарем можна укласти на короткий термін.

– А чи вакцинуються лікарі?

– Медичні працівники обов’язково всі роблять щеплення!

– Для багатьох постає питання зайнятості на роботі. Чи співпрацюєте ви з організованими колективами населення?

– Ми можемо прищеплювати організовані контингенти населення лише в тому випадку, якщо вони мають медичні пункти, оснащені за вимогами МОЗу. Йдеться про державні навчальні заклади, загальноосвітні школи. Терміни вакцинації мають буди погоджені між адміністраціями.

Про вакцину

– Що за вакцина є в наявності? Чи достатня її кількість?           

– Вакцини в місті – достатньо. Вакцина надходить виключно в медичні заклади. Придбана вона за бюджетні кошти. Центром розподілу вакцин є Чернігівська дитяча поліклініка №1. Вакцина індійського виробництва. Ми вакцинуємо нею другий рік поспіль. Побічних ускладнень практично нема. За рік її використання був один випадок ускладнення, який проявився підвищенням температури тіла до 39 градусів. Зустрічаються почервоніння в місті ін’єкції, печіння, незначне висипання. Панікувати – не слід! Адже організм повинен відреагувати на чужерідний білок. І до цього слід поставитись із розумінням.

– Чи є альтернатива індійській вакцині? Наприклад, вакцина від європейського виробника?

– Свого часу –  а це будо вже досить давно – до нас надходила французька вакцина. Вона булла досить ослабленою. Через те, що французи регулярно всі щеплються, там не виробляється вакцина більш активна. У нашій практиці була вакцина й вітчизняного, зокрема харківського виробництва, яка мала більш високі показники активних речовин в одній дозі. Тож імунітет більш інтенсивно реагував на неї. Проте питання закупівлі вакцин – прерогатива МОЗ України, ми впливу на ці рішення не маємо.

– До використання будь-якої вакцини є перелік протипоказань? Які вони? – Є тимчасові протипоказання. Як-то гіпертонічний криз, гостре респіраторне захворювання, взагалі гострі інфекції, загострення хронічних хвороб. У такому випадку приблизно за два тижні ремісії можна робити щеплення. А є й постійні протипоказання: активний туберкульоз, онкологічне захворювання та інші. Окреме слово про алергічні реакції або аутоімунні захворювання. Рішення про можливість щеплення в такому випадку приймається комісією, яка складається з декількох лікарів.

– Скільки формується імунітет після щеплення від дифтерії?

– На виробіток імунітету потрібно, як мінімум, три–чотири тижні. Отже, саме час зробити щеплення від дифтерії. Проте в пік захворюванності ГРВІ проводити щеплення завжди небезпечно: адже людина може вже бути в інфікованому стані, проте  ще без клінічних проявів.

Будьте здорові!

Школу здоров’я відвідала майже сотня учнів

Близько сотні людей прийшли 29 жовтня на заняття «Школи здоров’я» до поліклінічного відділення  Чернігівської міської лікарні №2.

Про це повідомила  заступник головного лікаря з поліклінічної роботи Інна Сорокіна. Захід відбувся в межах просвітницької діяльності, присвяченої Всесвітньому дню боротьби з інсультом. Тема вкрай актуальна, підкреслюють лікарі.

Адже щороку в Україні діагностують близько 140 тисяч випадків інсультів, і лише 20% українців після хвороби повертаються до нормального життя. За десять місяців поточного року в другій лікарні виявили ознаки інсульту в 323 осіб. П’ята частина з них – працездатного віку.

Перед початком лекцій у холі поліклініки Чернігівської міської лікарні №2 можна було перевірити тиск, здати кров на цукор, послухати рекомендації лікарів про корисну їжу та позитивну дію траволікування.

Теми лекцій –  профілактика та лікування гіпертонічної хвороби, методи виявлення перших ознак інсульту. Також під час «Школи здоров’я» розповідали про те, як правильно доглядати за тими, у кого інсульт вже виявили. Зокрема, яким має бути харчування, як можна зробити найпростіший масаж та як уникати пролежнів.

Як зазначила Інна Сорокіна, ознаки інсульту помітні ззовні  у людини з’являється асиметрія обличчя, опущена повіка та кут рота, мова нечітка або ж людина взагалі не може говорити, з’являється оніміння, мурашки в руці. Якщо описати ці ознаки під час дзвінка до швидкої, людину можна убезпечити від подальших ускладнень. Прогноз подолання наслідків  інсульту може бути оптимістичним, якщо в перші три години  при діагностуванні ішемічного інсульту зробити  тромболізис  це визнана в усьому світі методика розчинення тромбу, що сприяє відновленню у хворого нормального кровотоку при інсульті та підвищує його шанси вижити й уникнути інвалідності. Проведенням цієї методики повністю володіють фахівці Чернігівської міської лікарні №2.

Як зазначила завідувач неврологічного відділення, лікар-невролог Ольга Федорова, на жаль, показник смертності від інсультів в Україні досить високий. Держава – в числі лідерів у плані інвалідизації від наслідків інсульту. Тож лекційні заняття передбачають не лише інформування населення, а й відповіді на запитання та консультації у форматі живого спілкування.

Серед слухачів були люди, які перенесли інсульт та повернулися до життя – це найкраща реклама ефективності лікування.

Мета медико-соціального проекту – попередити хворобу,  а в разі її виникнення – отримати допомогу від лікарів;  навчити людей, що перенесли хворобу та мають певні проблеми зі здоров’ям, як свій рівень життя зробити більш якісним.

Ваше серце. Що треба знати про ішемічну хворобу?

За статистикою, чоловіки в Україні помирають раніше за жінок. Основна причина – це хвороби серця. Одна з них – ішемічна хвороба. Тож сьогодні говоримо з лікарем-кардіологом Людмилою Борисенко. Вона розповість про небезпечність ішемічної хвороби, основні критерії, за якими вона визначається, та як лікувати і проводити профілактику підступної недуги.

– Ішемічна хвороба. Розкажіть, будь ласка, доступною мовою, що відбувається із серцем і чим вона так небезпечна?
– Ішемічна хвороба серця виникає внаслідок порушення кровопостачання міокарда (серцевого м’яза). В артеріях, через які кров надходить до серця, виникають звуження, тобто просвіт судини звужується внаслідок росту атеросклеротичної бляшки, що складається з холестерину. Холестерин закупорює артерії – і, як наслідок, виникає ішемічна хвороба серця. У спокої або при фізичному навантаженні – кисень серцевому м’язу потрібен завжди. А через звужені місця в судині кров не надходить у тій кількості, яка необхідна для повноцінного функціонування. Тож виникає кисневе голодування клітин серця.

– Які перші симптоми? Як розпізнати, що це ішемічна хвороба? Яким чином це відчувається в тілі?
– Ця хвороба підступна тим, що може багато років поспіль існувати, не проявляючи симптомів. Тож людина, коли в її організмі в судинах починають відкладатися холестеринові бляшки, так званий «поганий» холестерин, спочатку може цього не відчувати. Може цілком почувати себе комфортно як в період спокою, так і під час фізичного навантаження. З часом атеросклеротичні бляшки прогресують, просвіт судини суттєво зменшується і їх присутність починає давати про себе знати. Під час фізичного навантаження, при швидкій ходьбі, піднятті важких речей – людина відчуває такі симптоми, як біль за грудиною або в ділянці серця, який може віддавати в ліву руку, ліве плече, ліву лопатку або шию. Характерно, що при стабільній формі стенокардії біль виникає при фізичному навантаженні та зникає у спокої. Пацієнта повинно насторожити, коли при фізичному навантаженні болі за грудиною виникають, а коли навантаження припинилося, зникають. Це свідчить про те, що із серцем щось негаразд. Якщо болі виникли при навантаженні та чітко зникають у спокої – на це необхідно звернути увагу обов’язково. Під час навантаження потрібна кількість крові не може протекти через звужені місця в судинах серця та забезпечити його киснем, клітини міокарда не отримують необхідну кількість кисню і виникає біль. Больовий напад – це сигнал того, що серцю некомфортно, тож терміново слід припинити навантаження.

– А чи є можливість перевірити схильність до ішемічної хвороби?0
– Так, можна і навіть потрібно проводити первинну профілактику цієї проблеми. Особливо треба звернути на себе увагу пацієнтам, які мають спадкову схильність до ішемічної хвороби. Якщо у старших членів сім’ї були якісь судинні захворювання, такі як інфаркт, інсульт, то людям із такою спадковістю треба більше уваги звертати на себе. Зокрема у віці за 50 років рекомендовано регулярні медичні огляди. У віці за 40 років треба регулярно робити електрокардіографію.
– Багато хто чув, що можна здати кров на холестерин – наскільки цей аналіз інформативний?
– Аналіз ліпідного спектру крові обов’язково здійснюється людям, які перебувають у зоні ризику. Серед зазначених – і ті, хто мають підвищений рівень цукру в крові, підвищену вагу, артеріальну гіпертензію, захворювання щитоподібної залози тощо. Цей аналіз можуть зробити і здорові люди, які мають бажання дослідити свій рівень холестерину. Пацієнти можуть здати більш розширений аналіз – ліпідограму, до складу якого входить не лише загальна цифра холестерину, а ще й показники тригліцеридів, ліпопротеїдів, на які розщеплюється сама фракція холестерину. Якщо діагностовано підвищений рівень холестерину в крові, спочатку призначається дієтотерапія, рекомендується зміна способу життя на більш здоровий, регулярні фізичні навантаження, повноцінний сон, кинути палити. За декілька місяців пропонується здати повторний аналіз. Якщо рівень холестерину залишається підвищеним, призначають медикаментозне лікування.
– Якщо людина відчула больовий синдром, чи варто відразу викликати швидку?
– Пацієнти з діагностованою ішемічною хворобою серця, такою, як стабільна стенокардія, вже знайомі з ангінозним болем і знають, в яких ситуціях виникають напади. Тож про всякий випадок носять із собою нітрогліцерин, або ж таблетований, або спреї, які на сьогодні є більш комфортними для використання. Ці пацієнти вже навчені та знають: якщо виник напад загрудинного болю, вони мають зупинитися, припинити навантаження та покласти під язик пігулку з групи нітропрепаратів. Якщо біль вщух за дві–три хвилини, швидку викликати не потрібно. А якщо людина вперше в житті відчула давлючий, стискаючий біль за грудиною, що супроводжується пітливістю, серцебиттям, відчуттям страху, нестачею повітря, – це безумовно привід відразу викликати швидку допомогу. Пацієнтам зі стабільною стенокардією, у яких стався напад загрудинного болю, що не проходить впродовж 15−20 хвилин після прийому нітропрепаратів, теж необхідно викликати швидку допомогу.

– Яка тактика дії лікаря, коли пацієнт потрапляє у відділення?
– Пацієнт госпіталізується в палату інтенсивної терапії, де він знаходиться під цілодобовим спостереженням медперсоналу та кардіомоніторів. Знімається ЕКГ, виконується ехокардіографія, забір усіх загальноклінічних аналізів. У залежності від об’єктивного стану пацієнта, його скарг, даних додаткових обстежень, особливо ЕКГ, приймається рішення про тактику лікування. Якщо пацієнт скаржиться на болі за грудиною, які виникли раптово, декілька годин тому, а на ЕКГ ми маємо дані за ішемію міокарду (гострий коронарний синдром з елевацією сегменту ST), то цим пацієнтам в екстренному порядку виконується коронаровентрикулографія з наступним стентуванням коронарних артерій за потреби.

Ця операція рятує людині якісне життя, повертає працездатність.

«Школа здоров’я» знову відкрила свої двері

"Школа здоров’я" знову відкрила свої двері. Захід – масштабний медико-соціальний проект, спрямований на просвітницьку діяльність серед пацієнтів. І 24 вересня відбувся черговий осінній cет. Збиралися вже втретє. Заняття тривають щокварталу, опрацьовуючи найрізноманітніші теми.
Цього разу слухачам школи розповіли про імунопрофілактику інфекційних хвороб, акцент зробили на шляхах передачі гепатиту та методах, які дозволяють убезпечити себе від страшного захворювання, яке ще називають «тихим вбивцею». Широке коло учасників зібрав урок оздоровчих вправ. Багато запитань було від слухачів під час уроку, присвяченому темі сезонного харчування.
Викладачами в школі стали лікарі загальної практики сімейної медицини: Олена Левченко, Олександр Янчук, Олена Суслова та лікар-терапевт дільничний Лілія Висоцька.
Як зазначила завідувач відділення первинної медичної допомоги населенню Наталія Шиліна, яка очолила захід, такій своєрідний лекторій та практичні завдання дозволяють покращити стан здоров’я та уберегтися від недуги. Про це свідчать позитивні відгуки пацієнтів.
– Робота лікарів спрямована на те, щоби люди стали уважніше ставитись до свого здоров’я. Захворювання легше попередити, аніж лікувати. У «Школі здоров’я» ми особливу увагу приділяємо профілактиці гіпертонічних, передракових захворювань та їхнього раннього виявлення, цукрового діабету, − прокоментувала фахівець.

Застуда в міжсезоння: поради лікаря

Найпоширеніші захворювання міжсезоння – це грип, гострі респіраторні вірусні захворювання та застуда. Ця трійця у весняно-осінній період викликає нездужання майже в 90% населення – від легких до важких проявів з ускладненнями. Чим же застуда відрізняється від вірусних захворювань, які її прояви та засоби лікування і профілактики, дізнаємось від лікаря-пульмонолога Чернігівської міської лікарні №2 Світлани Боклаг.

Верхні дихальні шляхи та взагалі вся дихальна система – це ворота для всіх інфекцій. Бо ж усі ураження відбуваються крізь слизову оболонку, яка контактує з повітрям, де циркулюють віруси та інші збудники. Великий ризик захворіти виникає саме в міжсезонний період. Адже більшість із нас морально ще не налаштована на сезонну зміну, різкий перехід до холодної погоди з теплої застає нас зненацька, ми не завжди можемо зорієнтуватися, як треба одягатися, інколи переохолоджуємось, сидячи під кондиціонерами.

...

− Світлано Петрівно, ознаки грипу та застуди бувають дуже схожими. Що спільного у цих захворювань, чим відрізняється грип від ГРВІ та як навчитися їх розрізняти?

 • Одна з перших і основних відмінностей застуда і грип викликаються різними вірусами (вірус грипу, вірус парагрипозної інфекції, аденовірусні інфекції, риновірусні інфекції тощо). Грип виникає різко і завжди гостро. Як правило, людина може назвати навіть час, коли захворіла. А ГРВІ проявляється поступово, посилюючись із кожним днем. Застуда характеризується незначним підвищенням температури тіла (рідко вище 38,5°С). Різкий підйом температури протягом декількох годин до 39-40°С і збереження її впродовж трьохчотирьох днів притаманне грипу. Грип викликає ломоту у всьому тілі, озноб, пітливість, сильний головний біль, різь в очах і світлобоязнь. При ГРВІ також присутня розбитість, але без яскраво вираженого болю. Застуда часто супроводжується сильним нежитем. При грипі його, як правило, не буває. При грипі нерідко виникає болісний кашель і біль за грудиною по ходу трахеї на другу добу хвороби. При застуді ж кашель помірний. Для грипу характерне виникнення епідемій, що охоплюють значну частину населення. Ця хвороба протікає важче, частіше дає ускладнення і може навіть закінчитися летальним наслідком.
 • А кого в першу чергу уражає інфекція?
 • У першу чергу дихальна система уражається в людей, які мають знижений імунітет, хронічні захворювання, зокрема хронічний бронхіт, астму. Досить часто при застуді виникають й ускладнення. Серед них – загострення хронічних бронхітів, бронхіальні астми, хронічні обструктивні захворювання легенів тощо. Якщо пацієнти із хронічними захворюваннями ліки приймають регулярно, то загострення якщо і трапляється, то протікає не так гостро. Якщо ж не дотримуються призначень лікаря, то в пацієнтів може виникнути ряд симптомів, які призведуть до госпіталізації.

− А що сигналізує про крайню потребу звернення до лікаря?

 • Є так звані «червоні прапорці», які сигналізують про необхідність звернутися до лікаря. Якщо температура тримається вище 39 градусів і вона не спадає, спостерігаються судоми, задуха, ціаноз шкіри – треба викликати швидку допомогу або своїм ходом добиратися до лікарні. Відмовлятися від госпіталізації в цьому випадку вкрай небажано.
 • Як би лікарі не спонукали до професійного лікування, завжди є ті, хто сам собі призначає ліки. Що б Ви порекомендували робити? 
 • Самостійне лікування при застуді обмежується прийманням льодяників для горла, крапель у ніс та рясного теплого пиття. Більше ніяких ліків самостійно приймати я б не рекомендувала. Взагалі призначати будь-які медикаменти – це прерогатива лікаря. І ні в якому разі не пацієнта! Бо всі ліки, які надходять в організм, мають як позитивну дію, так і побічні негативні ефекти.
 • Як Ви ставитесь до вислову «Застуда, якщо її лікувати, минає за тиждень, а якщо не лікувати – за сім днів»?

− Існує так званий патогенез хвороби – механізм розвитку хвороби та її проявів. Механізм налаштований на певний час ы скоротити його неможливо. Проте якщо людина відчуває дискомфорт, то чому б і не прийняти ліки, які покращать її стан? Прийняття жарознижувальних препаратів цілком виправдано тоді, коли обставини вимагають вкрай бути здоровим.

 • Чи варто завчасно приймати якісь імуномодулятори, щоби підвищити рівень захисту власного імунітету?
 • Підвищувати рівень захисту власного імунітету не потрібно жодними імуномодуляторами! Люди, котрі не отримують гормональну терапію, не мають онкологічних захворювань, мають цілком нормальний імунітет, який сам може впоратися із захворюванням. Тож якщо людина захворює на гостру респіраторно-вірусну інфекцію, їй достатньо пройти курс симптоматичного лікування, вона не потребує якихось допоміжних препаратів. Якщо ж ви будете приймати імуномодулятори самостійно – цим ви тільки нашкодите своєму організму. Також слід зауважити, що при температурі до 38 градусів організм мобілізується, він на свій захист викидає інтерферони. І коли при цьому людина приймає жарознижувальні, вона лише уповільнює процес одужання.
 • Як тоді у природний спосіб підвищити імунітет?
 • Сприяють підвищенню імунітету вживання свіжих ягід, фруктів, овочів. Якщо є можливість вживати їх цілий рік це вірний шлях до міцного імунітету. Спротив організму інфекції буде більш вираженим, аніж при вживанні консервованих. З приводу таблетованих вітамінів – їх я б теж рекомендувала вживати лише за призначенням лікаря. Повноцінне здорове харчування, фізична активність, свіже повітря, позитивний настрій стимулюють вироблення нормального імунітету.
 • Є деякі люди, хто панікує й починає вживати антибіотики під час застуди. Чи це виправдано?
 • Антибіотики категорично забороняється приймати без призначення лікаря. Антибіотик ще ніколи не знижував температуру – його завданням є боротьба з бактерією. Антибіотик не вбиває вірус, не здійснює профілактику ускладнень. Досить часто стикаємось із ситуацією, коли люди самостійно призначають собі антибіотик, і вже потім, коли виникає дійсна необхідність лікування бактеріального захворювання, лікар вимушений давати антибіотик другого ряду, який буде вже більш «важкою артилерією». Тож наголошую: не треба бути в цьому плані самостійним!

– Як же убезпечити себе від міжсезонних захворювань?

– Вживання пігулок не є профілактикою захворювань. Профілактика – це коли людина має 8-годинний сон. Коли вона нормально спить, її імунна система готова боротися. Інфекція боїться протягу! Тож людина не повинна знаходитись у закритому приміщенні, воно повинне бути провітреним. У будівлях необхідно робити вологе прибирання підлоги, підвіконь, ручок дверей тощо. При підвищеному інфекційному фоні треба частіше мити руки з милом, промивати сольовими розчинами слизові носа. На вулиці ходити в масках не потрібно. Там можливість підхопити інфекцію значно знижена, бо повітря постійно циркулює. Під час підвищення інфекційного порогу люди не повинні відвідувати місця масового скупчення. Якщо хвора людина прийшла із кашлем та нежитем у поліклініку або ж будь-яке інше приміщення, вона повинна одягати маску. Тому що під час кашлю, чхання разом зі слиною вилітає і збудник інфекції, який заражує тих, хто знаходиться поруч. Маскового режиму повинен дотримуватись вдома й інфікований член родини. А люди, котрі мешкають із ним разом, повинні промивати слизову носа, мити руки. Якщо є можливість, то потрібно ізолювати інфікованого члена родини.

Дуже б попросила матусь, які приходять до поліклініки з маленькими дітьми з надією якнайшвидше потрапити до лікаря, не робити цього. Тому що вони сприяють підхопленню своїми дітьми інфекції, що є вкрай небезпечним для дитячого організму. І будьте здорові!

Статистика:

Людина у віці від 18 років переносить за рік від двох до чотирьох застудних захворювань.

ОРТОПЕДИЧНЕ ВІДДІЛЕННЯ ОНОВИЛИ

У відділенні ортопедії та центрі ендопротезування Чернігівської міської лікарні №2 завершили ремонтні роботи. Як прокоментував завідувач відділення, заслужений лікар України Володимир Фриз, ремонт відбувся коштом міського бюджету та за власні кошти лікарні. Під час будівельних робіт замінена сантехніка, облаштовані душові кабіни, на стіни покладена плитка, на підлогу – новий лінолеум.
Останній раз відділення оновлювалося близько 10 років тому.
Ортопедичне відділення та центр ендопротезування розраховані на 30 ліжок.
Головні напрямки функціонування медичного підрозділу:
 • ендопротезування,
 • реконструктивні операції,
 • артроскопічні операції й оперативні втручання на хребті.