Підрозділи лікарні:

Пацієнта з аневризмою врятувала бригада досвідчених хірургів

В умовах Чернігівської міської лікарні №2 виконана одна з найскладних операцій. У пацієнта виникла аневризма (розширення просвіту аорти), локалізувалася вона в черевному відділі аорти з переходом на загальноздухвинну артерію.

Пацієнта турбував гострий біль у черевній порожнині, що й спричинило звернення до лікарні. Пацієнта рятувала бригада у складі досвідчених лікарів-хірургів та операційних сестер: лікар-хірург судинний, заступник головного лікаря з хірургічної роботи Едуард Рибачук, лікар-хірург судинний, завідувач центру кардіохірургії, судинної хірургії та малоінвазивної кардіології Микола Шульга,  лікар-хірург судинний В’ячеслав Рибачук, лікар-хірург судинний Андрій Нечипоренко, лікар-анестезіолог Дмитро Косуха, сестри операційні Катерина Вовнянко та Марія Лисенко.

«Пацієнтові 67 років. Йому під час операції виконана резекція аневризми, алопротезування (вшили штучний протез) аорти. Післяопераційний період протікає без ускладнень, пацієнт рухається самостійно, стан його задовільний», – розповідає Микола Шульга.

Як зазначають у медичному закладі, тогоріч таких операцій виконано шість. Пацієнти врятовані. Тож кадровий потенціал (а це 25−33-річний фаховий стаж хірургів вищої кваліфікаційної категорії!), наявність сучасного обладнання та інструментарію дозволяють виконувати оперативне втручання при широкому спектрі судинних патологій.

Як набиралися знань у Чернігівській «Школі здоров’я»

У Чернігові 9 липня відбувся другий сет медико-соціального проекту «Школа здоров’я», який стартував на базі поліклінічного відділення міської лікарні №2.
Захід зібрав майже сотню учасників. Цього разу у школі навчалися доглядати за лежачими хворими, скоректували свій раціон харчування на літо, вибудували чіткий алгоритм профілактики туберкульозу та дізналися про сучасні методи і можливості його лікування.
А ще виконали ряд фізичних вправ, які додають додають позитиву вранці і сприяють профілактиці багатьох захворювань опорно-рухового апарату.
Очолює «Школу здоров’я» заступник головного лікаря з поліклінічної роботи ЧМЛ №2 Інна Сорокіна.
Викладачами другого сета стали: лікар ЗПСМ Андрій Мохонько, лікар ЗПСМ Ніна Самойлова, лікар-терапевт дільничний Лілія Висоцька, лікар ЗПСМ Марина Вакулко. Незабутні позитивні моменти цієї зустрічі відображають фотографії.

Якби не лікарі, пацієнт залишився би без ноги

В умовах Чернігівської міської лікарні №2 здійснена складна гібридна операція. Її проведення дозволило зберегти людині нижню кінцівку. Гібридні хірургічні втручання – один із основних сучасних напрямків, що розвиваються в судинній хірургії XXI століття. Одномоментне поєднання реконструктивної хірургії (відкритої операції на артеріях) з ендоваскулярними (внутрішньосудинними, без розрізів) методиками доцільно в деяких складних випадках, а іноді є єдиним можливим способом оперування складних уражень.
Як зазначив завідувач відділення інтервенційної радіології (рентгено-хірургічний блок) та рентгенології – серцево-судинний, ендоваскулярний хірург відділення серцево-судинної хірургії Олександр Бараненко, до лікарні поступив пацієнт із розшаруванням (дисекцією) загальної здухвинної артерії. Вона знаходиться в області тазу, де аорта розділяється на дві судини, які йдуть у ноги. На фоні розшарування артерії в судині виник тромб, який перекрив кровотік у кінцівку. Виникла критична ішемія (тканеве голодування) нижньої кінцівки.
− Пацієнту за 60 років. Спочатку була виконана стандартна відкрита операція, під час якої було видалено тромб. Для подолання розшарування задіяний ендоваскулярний метод, сутність якого полягає в тому, що в артерію вставили стент. Лише комбінація цих двох втручань вирішила проблему – пацієнт залишився з нижньою кінцівкою, – розповідає Олександр Бараненко.
Склад бригади лікарів, що рятували пацієнта: лікар-хірург судинний Олександр Бараненко, асистував лікар-хірург судинний Іван Саввіді, лікар-анестезіолог Валентина Мельник, сестра медична-анестезист, рентгенолаборант Альвіна Цикал, сестри медичні операційні Ганна Василенко та Лариса Гринь. Післяопераційний догляд за пацієнтом здійснювали співробітники відділення серцево-судинної хірургії.
Прогноз для пацієнта цілком сприятливий. Він залишився з ногою. Без оперативного втручання йому, як мінімум, загрожувала б ампутація кінцівки. Операція пройшла успішно. На сьогодні пацієнт проходить період реабілітації вдома, ходить своїми ногами, соціально адаптований.

Травматологи другої лікарні врятували жінці ногу. Ходити буде!

.

Лікарі-травматологи Чернігівської міської лікарні №2 провели надскладну операцію та врятували жінці нижню кінцівку.
Як розповів про складний випадок лікар травматолог-ортопед Сергій Тітов, до травматологічного відділення нещодавно поступила 31-річна жінка. Вона постраждала внаслідок ДТП, потрапила під причіп вантажівки.
При огляді в пацієнтки виявлено осколкові переломи великої та малої гомілкових кісток, розрив м’язів та судин. Кінцівка трималася на м’язово-шкіряному лоскуті задньої поверхні. На медичній мові це називається «неповна травматична ампутація лівої гомілки на рівні верхньої третини».
Жінці здійснені противошокові заходи (знеболення, переливання крові, колоїдних розчинів тощо). Проведена зупинка кровотечі та ревізія рани. Під час операції м’язи зшили, кістку відновили шляхом накладення апарату зовнішньої фіксації та вшили рани.
− Пацієнтка швидко відновлюється. Буквально через день вона була переведена з реанімації до травматологічного відділення. Рана загоюється прогнозовано, без нагноєння. Жінка отримує профілактичну антибактеріальну терапію. Здійснена профілактика правця. Вона отримує судинні препарати для покращення мікроциркуляції та загоєння ран та антикоагулянти, – розповідає Сергій Тітов.
Стан пацієнтки залишається стабільним, гемоглобін піднявся до відповідних цифр, залишається незначне підвищення температури як реакція на таку серйозну травму. На рентген-контролі співставлення фрагментів кісток досягло задовільного стану, майже анатомічного. Апарат зовнішньої фіксації стабільний, виконує свою функцію. Проте він – як тимчасовий засіб.
У подальшому – коли пацієнтка у більшій ступені відновиться та в неї загоїться рана – їй буде запропоновано інтромедулярний остеосинтез. Це коли всередині кістки буде поставлено спеціальний штифт. Дана конструкція дозволить зростити місце переламу. Прогноз щодо зрощення перелому досить позитивний: ходити жінка буде самостійно.

 

Інсульт вразив майже 3 тисячі осіб на Чернігівщині

За даними Чернігівського обласного аналітично-інформаційного центру та здорового способу життя інсульт вразив 2792 особи. Дані поточного року.

...

Як прокоментувала завідувач неврологічного відділення Чернігівської міської лікарні №2 Ольга Федорова, інсульт – це гострий і невідкладний стан. Хвороба скошує людей більш похилого віку. Пізнє звернення за медичною допомогою та несвоєчасна профілактика призводить до того, що збільшується кількість пацієнтів, у яких виникає порушення мозкового кровообігу.

− Наслідки інсульту бувають непередбачувані. Тож при перших ознаках інсульту потрібно негайно звертатися за спеціалізованою допомогою. Її треба надавати якомога швидше, щоби зменшити кількість негативних наслідків, – зауважила фахівець.
Інсульт може викликати артеріальна гіпертензія (високий тиск). Сприяють виникненню цієї зловісної недуги серцеві захворювання, зокрема порушення серцевого ритму, цукровий діабет, нелади із жировим обміном. Фактором ризику виникнення інсульту може бути зловживання алкоголем, тютюнопаління, ожиріння, недостатнє вживання рідини під час спекотної погоди (адже вода сприяє розрідженню крові).
Специфічних обстежень щодо схильності до інсульту немає. Правильніше буде говорити про профілактику інсульту – як от корекція артеріального тиску (регулярний прийом гіпотензивних препаратів), прийом спеціальних препаратів при порушенні жирового обміну.
У 2017 році, наприклад, більш схильними до інсульту виявились чоловіки, у 2018-му – жінки. Прикрий факт, але інсульт помолодів.
За статистичними даними, 20% пацієнтів, які перенесли інсульт, повертаються до звичайного життя, 80% – потребують реабілітації. Серед пацієнтів, хто переніс інсульт, – третина працездатного віку.

...

Ознаки інсульту:
• інтенсивний головний біль;
• запаморочення;
• слабкість у руці або нозі (з одного боку);
• порушення мови;
• асиметрія обличчя.

При найменшій підозрі викликайте службу «103»!
Довідково:
Інсу́льт (від лат. insulto «скачу, стрибаю»; також «удар») − гостре порушення мозкового кровообігу (ГПМК), що спричинює ушкодження тканин мозку й розлади його функцій. До інсультів відносять:
– ішемічний інсульт (iнфаркт мозку);
– геморагічний інсульт (субарахноїдальний крововилив (САК) та внутрішньо мозковий крововилив).

 

Медсестра оперблока Юлія Чубенок увійшла у трійку найкращих професіоналів області

На базі Чернігівської обласної лікарні 23 травня відбувся обласний конкурс професійної майстерності «Кращий молодший спеціаліст із медичною освітою –- 2019». Захід зібрав понад три десятки найкращих медичних сестер області.
За результатами змагань двох турів призові місця вибороли:
І-ше місце – Альона Орлюк, сестра медична Чернігівської обласної лікарні;
ІІ-ге місце – Оксана Кареліна, сестра медична Ічнянської центральної районної лікарні;
ІІІ-тє місце – Юлія Чубенок, сестра медична Чернігівської міської лікарні №2.
Традиційний конкурс передбачав складання тестів, демонстрацію навичок надання першої долікарської медичної допомоги, набутих практичним досвідом. Більш того, медична сестра мала проявити й своє ораторське мистецтво – презентувати свою професію.
Як зазначили учасниці заходу, особливих складнощів у виконанні завдань не відчули. Всі конкурсантки продемонстрували гарні знання і навички у своїй професії. Адже це конкурс серед найкращих медичних сестер, котрі мають потужний досвід роботи.
Переможців конкурсу відзначили дипломами, цінними подарунками та грошовими преміями.

Друга лікарня прийняла естафету «Ліків від байдужості»

Чернігівська міська лікарня №2 прийняла естафету Всеукраїнської акції «Ліки від байдужості», яка є даниною пам’яті померлих від СНІДу та відбувається в межах Європейський тижня тестування на ВІЛ та гепатити B і С.
Як зазначила PR-менеджер Благодійна організація «Чернігівська Мережа» Катерина Соломко, яка передавала естафету другій міській лікарні, акція відбувалася в кожній із областей України. Всіх нас об’єднує ідея привернути увагу до проблеми.
Учасникам акції роздавали ліки від байдужості – символічні інструкції із сердечком: пам’ятку не бути байдужими до стану людей, які мають ВІЛ-інфекцію.
 – По-перше, не дискредитувати їх, не стагнувати. А по-друге, не бути байдужими до стану свого здоров’я та своїх близьких – вчасно проходити тестування на ВІЛ, – підкреслила активістка.
Як зазначила лікар-епідеміолог Чернігівської міської лікарні №2 Лариса Лугова, колектив закладу без вагань прийняв естафету всеукраїнського масштабного проекту «Ліки від байдужості», адже це − ще одна можливість привернути увагу спільноти до глобальної проблеми.
– Про проблему треба говорити, проблему ВІЛ/СНІДу треба вирішувати щоденно. Адже спостерігається не стільки байдужість суспільства, скільки байдужість деяких хворих. На жаль, деякі з них все ще сподіваються, що хвороба минеться сама собою, починають по декілька разів обстежуватись, не переймаючись тим, щоби терміново розпочати лікування, – підкреслила фахівець.
За останні два десятки років, додала Лариса Лугова, технології лікування просунулися вперед, з’явилися перспективи обстеження, лікування, реалізації себе в соціумі.
НА СЬОГОДНІ У ЧЕРНІГОВІ ПЕРЕБУВАЄ НА ОБЛІКУ 944 ВІЛ-ІНФІКОВАНИХ.
Як зробити тестування на ВІЛ
Необхідно звернутися до свого сімейного лікаря/терапевта дільничного за консультацією або ж безпосередньо до:
• Благодійної організації «Чернігівська мережа» (вул. Харківська, 8 – район «Масани»). Тут також можна безкоштовно отримати засоби чоловічої контрацепції бар’єрного типу;
• Чернігівського обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом (вул. І. Мазепи, 3);
• Чернігівського районного центру первинної медико-санітарної допомоги (вул. Шевченка, 114);
• Чернігівської районної лікарні (вул. Шевченка, 114);
Тестування проводять впродовж 15 хвилин. Людина отримує не лише результат, а й дотестове та післятестове консультування.

 

Як отримати ліки за програми «Доступні ліки» (покрокова інструкція)

  • Пацієнт записується та приходить на прийом до сімейного лікаря, терапевта або педіатра, з яким у нього підписана декларація. Важливо! Пацієнт має звернутися саме до свого лікаря. Якщо ви ще не підписали декларацію, це варто зробити. Без декларації скористатися програмою "Доступні ліки" буде неможливо.
  • Лікар проводить прийом і виписує рецепт.
    Під час виписування електронного рецепту лікар разом із пацієнтоммають перевірити, чи номер мобільного телефону, зазначений в декларації є актуальним і належить пацієнту.
  • Лікар повинен назвати вам код мобільного оператора та останні цифри номера.
  • Після перевірки номера телефону лікар виписує рецепт в електронній системі охорони здоров’я.
  • На мобільний телефон пацієнта приходить смс з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці. Зміст СМС: "Ваш рецепт : ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ".
  • Пацієнт йде у будь-яку зручну для нього аптеку, що бере участь у програмі "Доступні ліки". Називає працівнику аптеки номер рецепта.
  • Працівник пропонує пацієнту лікарські засоби, які є в цій аптеці і входять в програму "Доступні ліки".
  • Пацієнт обирає один із лікарських засобів і називає чотиризначний код підтвердження та отримує свої ліки. Якщо необхідного препарату немає, пацієнт може піти в іншу аптеку і отримати ліки там.

 

У Чернігові щороку обстежують на ВІЛ понад 5000 людей

На початок 2019-го в місті на обліку перебуває 944 ВІЛ-інфікованих. Приблизно така ж кількість хворих нараховувалася й торік. Раніше приріст інфікованих міг становити більше 100% на рік. Серед зазначеного числа ВІЛ-інфікованих 60 – діти, народжені ВІЛ-інфікованими матерями. Майже третина цієї малечі має підтверджений статус. У п’ятьох дітей – СНІД.

Як зазначила лікар-епідеміолог Чернігівської міської лікарні№2 Лариса Лугова, найпоширеніший шлях інфікування – статевий. Також вона акцентувала увагу на тому, що виявлена лише незначна частина ВІЛ-інфікованих осіб. При обстеженні населення на антитіла до ВІЛу щорічно виявляється до 1% позитивних результатів. І це лише ті особи, які активно звернулися для обстеження, або виявлені з різних причин.

...

− Крім обстеження на антитіла до ВІЛу методом імуноферментного аналізу, нині є можливість обстеження швидкими тестами, що скорочує період очікування до хвилин. Усі обстеження на ВІЛ-інфекцію проводяться безкоштовно, у будь-якому медичному закладі міста. Зокрема у Чернігівській міській лікарні №2 щороку  здійснюється до 5000 обстежень, із них позитивних результатів припадає десь на 50 осіб, – поінформувала фахівець.

Чим раніше виявити ВІЛ – тим більше шансів на подовження тривалості життя. Наразі всім ВІЛ-інфікованим особам призначається антиретровірусна терапія, що покращує стан пацієнтів, якість життя, зменшує вірусне навантаження, відтак, ВІЛ-інфікований не зможе інфікувати інших.

Довідково

Всесвітній день пам’яті померлих від СНІДу – 19 травня. У Чернігові за останні 22 роки з моменту спостереження за захворюванням виявлені 2982 ВІЛ-інфікованих, з них пішли з життя вже 674 особи, від СНІДу – 305 осіб.

Друга лікарня підтримала національні традиції

День вишиванки в Україні цьогоріч припадає на 16 травня. Починаючи з 2006 року, це свято відзначається в третій четвер травня. Тоді ще, 13 років тому, його започаткували студенти Чернівецького національного університету.
День вишиванки – це своєрідне свято-флешмоб, коли українці у звичайний будній день одягають вишиванку на роботу, школу чи в дитсадочок. Національні традиції підтримав і колектив Чернігівської міської лікарні №2.
Як зазначають у медичному закладі, вишита сорочка – органічна складова життя та культури українців. Одягнувши вишиванки, медики показали свою єдність і солідарність з усім українським народом

 

Ольга ПЕКУР: «Найскладніше, коли не вдається врятувати чиєсь життя»

..

 Спільнота 12 травня вітає з професійним святом медичних сестер. День обрано не випадково – це дата народження англійської громадської діячки Флоренс Найтінгейл, яка організувала першу службу сестер милосердя під час Кримської війни. Милосердя до хворої людини не знає часу, воно не має меж, його неможливо виміряти в жодних одиницях. Це – світло, яке ллється із серця, вважають її послідовувачки. Сьогодні ми говоримо з однією з найкращих і досвідчених медичних сестер нашої сучасності – старшою медичною сестрою травматологічного відділення Чернігівської міської лікарні №2 Ольгою Пекур.

− Ольго Миколаївно, як давно Ви працюєте?

− Працюю вже 38 років поспіль. Після закінчення медичного училища в 1981 році розпочала свій професійний шлях у третьому педіатричному відділенні Чернігівської обласної дитячої лікарні, де про колег залишилися найтепліші спомини. Так склалася доля, що з 11 травня 1993 року працюю в Чернігівській міській лікарні №2 – теж у чудовому колективі.

− Скільки пацієнтів пройшло через ваші руки?

 Навіть й уявити важко. Напевно, це вже тисячі. Щодня у травматологічному відділенні лікуються близько 60 пацієнтів.

− Чи пам’ятаєте свого першого хворого?

 Так. І пам’ятаю дуже добре, бо цього фізично забути неможливо! Першими моїми пацієнтами були дітки з тяжкими формами бронхіальної астми та запальними процесами легень. Цього забути не можна ніколи, коли у дитини серед ночі виникає тяжкий напад астми, дитина задихається. Часу на роздуми не було – у нас були лічені секунди!  Тому до приходу лікаря починали самостійно надавати невідкладну медичну допомогу. Повірте, коли на твоїх очах напад стихає, дихання приходить до норми, серце починає битися знову в нормальному ритмі – це найбільша нагорода Господа за твою роботу!

− Що, на Вашу думку, найскладніше в роботі медичної сестри?

 Це коли не вдається врятувати чиєсь життя. А ще (і гірко про це говорити!), коли мимоволі стаєш свідком глибокого непорозуміння між хворими та їхніми рідними. Буду відвертою: працювати стало важче − на превеликий жаль, люди стають жорстокими, гублять людяність, проявляють агресію. Можливо, їх такими зробило життя, можливо, ще щось. Проте вкрай важко осмислити і пропустити крізь себе ситуацію, коли пацієнтами є люди похилого віку, про яких забувають відразу, як тільки за ними закриваються двері лікарні. Просто серце щемить, дивлячись на цих бабусь та дідусів. Вони ж увесь час чекають на своїх рідних та близьких їм людей – а ті все не приходять… Мабуть, соромляться своїх стареньких і хворих батьків. Під час своєї роботи ти стаєш не лише свідком, а й відповідальним  учасником багатьох доль. Складна професія, проте я ніколи не пошкодувала, що обрала саме її. Бути медичною сестрою – моє покликання.

− Якою має бути медична сестра?

...

 На мою думку, медсестра – це, перш за все, взірець порядності, людяності та чистоти. Медик – одна з найгуманніших професій на Землі і в той же час одна з найтяжчих. Таку професію може обрати лише по-справжньому добра, терпляча, відповідальна та чутлива до чужого горя людина. Медичні сестри уособлюють одну з найшляхетніших професій, адже оберігається найбільший дар Божий – людське життя! У надважкий час вони на цілодобовій сторожі людського життя. У цьому жертовному щоденному служінні вони часто не мають права на спокій, відпочинок, власні емоції, чи навіть  страх. І вдень і вночі вони поруч  – готові прийти на допомогу хворому. І мабуть, це не випадково, що важка місія медичної сестри здебільшого лягає на тендітні жіночі плечі. Бо саме жіноче чутливе серце, добрі руки та велике терпіння так необхідні у цій професії.

− При такому щільному графіку де знаходите час та сили для хобі? Подейкують, що у Вас не лише легка професійна рука, а і взагалі золоті руки майстрині, яка дуже гарно в’яже.

 Головне моє хобі – це моя родина, якій я вдячна за все – за розуміння, любов, підтримку, турботу. Я вдячна Богові, що вони в мене є, вони завжди поруч. Моя родина – моя гордість, моє життя. Тому відпочинок у родинному колі – то моє найбільше щастя! Як кожна турботлива матуся, намагаюсь їх зігріти теплом – і  не лише душевним, а й в’язаними речами, виготовленими власноруч. Я не можу просто так дивитися телевізор – обов’язково щось в’яжу. Створюю речі, потім їх дарую. Дуже люблю робити подарунки. І роблю це від чистої душі і від щирого серця. А захопилася в’язанням ще в юнацькі роки.

− У день професійного свята щоб Ви хотіли побажати своїм колегам?

 По-перше, хочу привітати всіх своїх колег, особливо колектив травматологічного відділення, де я працюю, з Міжнародним днем медичної сестри. Прийміть мої щирі вітання та безмежну вдячність за ваші чуйні серця! Нехай усе добре, зроблене з душею та натхненням, повертається до вас сторицею! Нехай кожна мить життя радує своєю неповторністю! Миру, здоров’я, добра та любові вам та вашим родинам! І нехай клятва Гіппократа ніколи не буде обтяжливим обов’язком, а лише приємною місією! Нехай береже вас Господь! Зі святом вас!

Інтервенційні хірурги опанували європейській досвід

На базі відділень інтервенційної кардіології та інтервенційної радіології Чернігівської міської лікарні №2 10−11травня відбувся міжнародного рівня майстер-клас, присвячений виконанню ендоваскулярних реканалізацій хронічних оклюзій коронарних артерій. У перекладі з медичної мови йшлося про малотравматичне втручання на серці пацієнтів, хворих на стенокардію.
Стенокарді́я (застаріле грудна жаба) − захворювання, симптомами якого є напади раптового болю в грудях внаслідок недостатності кровопостачання міокарду.
Досвідом ділився керівник Різької клініки серця та судин (Латвія) Артіс Калніньш, один із провідних інтервенційних кардіологів Європи. Аудиторію учасників, які переймали напрацювання, склали інтервенційні кардіологи Запоріжжя, Києва, Полтави, Чернігова.
Руки досвідчених хірургів рятували життя пацієнтів зі складними випадками захворювання у віковій категорії від 42 до 76 років. Оперативні втручання здійснювалися в режимі онлайн-трансляції з операційних. Тривали операції від трьох до шести годин. Такого роду хірургічні втручання усувають симптоми стенокардії, виключають ризики повторного інфаркту, значно покращують прогноз пацієнта.
Як зазначив завідувач відділення інтервенційної радіології (рентгено-хірургічний блок) та рентгенології – серцево-судинний, ендоваскулярний хірург відділення серцево-судинної хірургії Чернігівської міської лікарні №2 Олександр Бараненко, майстер-клас такого масштабу – дебютний проект, який відбувся за ініціативи київських колег та був підтриманий адміністрацією та інтервенційними кардіологами нашого медичного закладу.
− Наші інтервенційні кардіологи вже виконують подібні операції. Під час майстер-класу ми мали обмін досвідом із досвідченими колегами. Адже технології виконання розвиваються, вимагають постійного професійного росту, – підкреслив хірург.

 

Професія – милосердя

.

12 травня − Всесвітній день медичної сестри. Професійний день відзначають із 1971 року за ініціативи Міжнародної ради медсестер. Свято приурочили до дня народження англійської сестри милосердя Флоренс Найтінгейл, яка під час Кримської війни організувала в Туреччині догляд за пораненими солдатами. В Україні це професійне свято відзначають з 1997 року. Час спливає. Які ж вони, сучасні сестри милосердя, і чи гідно несуть це почесне звання? Про це ми запитали у Світлани Леоненко, заступника головного лікаря з медсестринства Чернігівської міської лікарні №2.

– Світлано Анатолієвно, де взяло витоки Ваше бажання, а згодом і рішення стати медичним працівником?

– Стати медичною сестрою – це, напевно, мрія з дитинства. Як і багато хто з дівчат, я бавилася в лікарню: «лікувала» ляльок, рідню, робила їм уколи, вислуховувала серце, виміряла тиск, перев’язувала рани. Вигляду крові і ран я не боялася ніколи. З кожним роком підростала я, а разом зі мною і мрія присвятити себе професії, яка дозволяє рятувати людині життя. По закінченню школи вступила до Чернігівського медичного училища, яке закінчила з червоним дипломом. Свій професійний шлях розпочала медичною сестрою по догляду за хворими в неврологічному відділенні. Потім була переведена старшою медсестрою урологічного відділення. Із 2008 року працювала головною медичною сестрою, а у 2014 році закінчила Тернопільський національний медичний університет ім. І.Я. Горбачевського (Інститут медсестринства), після чого переведена на посаду заступника головного лікаря з медсестринства КНП «Чернігівська міська лікарня №2».

– Якщо говорити про сучасний портрет медичної сестри, то який він сьогодні?

– Існує думка, що робота медичної сестри – доля тих, у кого не хватило ані сили, ані часу, ані коштів, щоби продовжити медичну освіту після медичного училища та отримати диплом лікаря. Мовляв, повсякденні обов’язки цих фахівців дуже прості. Здавалося, ну що там складного: роздавати пігулки, прописані лікарем, вимірювати температуру, тиск, робити ін’єкції... Вважаю, що це дуже поверхнева думка про професію медичної сестри. Працюючи багато років поспіль, я можу сказати, що цей кусок хліба – важкий. Сучасний рівень розвитку сестринської справи потребує від медичної сестри вміння самостійно оцінювати стан хворого, вести правильний нагляд за ним, приймати відповідальні рішення, які знаходяться в її компетенції, надавати першу допомогу на догоспітальному етапі. Медичні сестри своєю працею щоденно рятують тисячі людських життів, отже, не мають права на професійну помилку. Найменша неточність може призвести до непоправних наслідків. Хоча медична сестра самостійно й не лікує хворого, а лише виконує призначення лікаря, її роль в одужанні пацієнта надвелика. Перебуваючи весь час біля хворого, вона фіксує всі зміни, що відбуваються в його стані, вона повинна вміти заспокоїти та полегшити його страждання. Позитивний результат всього процесу лікування залежить не лише від правильно проведеної операції, а більшою мірою й від догляду за хворим у післяопераційному періоді. Тож жоден лікувальний процес неможливо завершити без участі медичної сестри, її професійного догляду.

.

– Щоби відповідати високій планці сьогодення, потрібно постійно вдосконалювати свої навички. Як підвищують свій професійний рівень медсестри другої міської лікарні?

– У нашій лікарні з моменту відкриття було обрано Раду медичних сестер, до складу якої входять висококваліфіковані медичні сестри медичного закладу. Рада медичних сестер здійснює керівництво роботою середнього та молодшого медичного персоналу (проводить профільні конференції, готує середній медичний персонал до атестації, рекомендує медичну літературу, здійснює постійне анкетування серед пацієнтів, яке дозволяє оцінити  рівень надання допомоги медичними сестрами). Кожні п’ять років медичні сестри проходять курси удосконалення на базі Чернігівського базового медичного коледжу. Велика робота з підвищення кваліфікації проводиться як на загальнолікарняному рівні, так й у відділеннях.

– Щоби зберегти соціальний статус медичного працівника та довіру в очах пацієнтів, доводиться докладати багато зусиль. А чи маєте Ви, Світлано Анатолієвно, професійне кредо?

– Дійсно, робота важка. Адже заступник головного лікаря з медсестринства  медичного закладу повинен бути стратегом і тактиком, організатором і контролером в одній особі, забезпечуючи ефективність роботи всього колективу середнього медичного персоналу. Сестринська справа – головна опора практичної медицини. Доглядати за хворими часом буває важче, ніж встановити діагноз або прооперувати. Ми робимо все можливе. Особисто я вважаю, що ставитись до пацієнта треба так, я ти хотів би, щоби ставилися до тебе! Це – головний принцип у моїй роботі. Про це я нагадую і своїм колегам. Думаю, що в будь-якій ситуації треба залишатися, перш за все, порядною людиною і керуватися людськими настановами. У наше складне сьогодення вкрай важливо не втратити людяність, що особливо важливо для представника медичної сфери, де людський фактор є пріоритетним.

–Що Ви можете сказати про медсестринський колектив лікарні?

– Колектив – дуже великий та дружній, у ньому лише середнього та молодшого медперсоналу налічується більш ніж 800 осіб. Показником нашої роботи є багаточисельні позитивні відгуки про наше ставлення до пацієнтів і нашу участь в їхньому одужанні.

– Допомагати хворим людям – величезна відповідальність. Про що б ви хотіли попередити тих, хто збирається опанувати професію медичної сестри. Чи потрібні якісь особливі якості людині?

– Вважаю, що лише світлі та добрі душею люди у змозі допомогти людині впоратися з важкою недугою. Доброта, чуйність, милосердя, співчуття, поєднані з професіоналізмом, досвідом, навичками, – напевно, найголовніші риси медичної сестри. Приходячи на роботу, медичні сестри повинні залишити за порогом усі свої проблеми, особисті турботи. Відносно хворих не повинно бути образ, антипатій. Не можна бути медичною сестрою без постійної готовності прийти на допомогу!

– Якою, на Вашу думку, є універсальна корисна порада дійсним та потенційним споживачам медичних послуг?

– Головна порада – це мати величезне бажання бути здоровим. Адже здоров’я – одна з найголовніших цінностей у житті людини. Якщо в людини нема здоров’я – будь то фізичне або, що не менш важливо, здоров’я душевне, – то говорити про високу якість життя і гармонії не доводиться. На жаль, у нашому суспільстві прийнято замислюватися про своє здоров’я тоді, коли воно вже неабияк похитнулося. Лише тоді, коли тіло або душевний стан не дозволяє людині повноцінно жити, виявляючи ті чи інші проблеми, – тоді людина починає замислюватися про те, що треба, мабуть, щось робити. Однак набагато легше займатися профілактикою, ніж лікуванням. Тож розпочніть шлях до оздоровлення вже сьогодні! Крім того, хочу наголосити пацієнтам: медичні працівники – ваші партнери в боротьбі з недугою і успіх лікування залежить від ваших взаємовідносин.

– Щоб Ви хотіли побажати з нагоди професійного свята?

– Користуючись нагодою, хочу привітати всіх медичних сестер із професійним святом та висловити найтепліші слова вдячності представникам найгуманнішої у світі професії, тим, хто, не жаліючи зусиль і часу, приймає на себе важкий тягар людського болю і страждань, оберігає найцінніше, що є в людини, – її життя. Адже здоров’я нації є базовою умовою нормального розвитку країни, її благополуччя. Прийміть побажання міцного здоров’я і добробуту вам, вашим рідним і близьким! Нехай здійсняться всі ваші задуми, а віра й оптимізм завжди залишаються з вами!

 

Друга лікарня вшанувала пам’ять загиблих у Другій світовій війні

8-9 травня – дні, які символізують перемогу над нацизмом у Другій світовій війні.
Колектив Чернігівської міської лікарні №2 низько схиляє голови та вшановує тих, хто під час німецько-радянської війни своїм життям проклав дорогу до перемоги та поклав край нацистського злочину проти людства.
У межах урочистостей представники адміністрації медичного закладу здійснили покладання вінків на братську могилу, яка знаходиться в урочищі «Яловщина» на території закритого міського кладовища, та вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання.
В урочищі захоронено близько 7500 мирних жителів єврейської національності, яких фашисти ростріляли в ярах Чернігівської Швейцарії в період з 1941 по 1943 роки (район 11-ї школи-ліцею і колишнього Юридичного технікуму).
Як зазначив головний лікар Чернігівської міської лікарні №2 Володимир Фаль, у ці дні ми віддаємо шану всім тим, хто у жорстокій битві виборював нашу свободу, хто захищав рідну українську землю від нацизму. Війна – це наш біль, війна – це наша гірка пам’ять, яка повинна передаватися з покоління в покоління, щоби це страшне лихо більше ніколи не повторилося.
– Наш земний уклін усім, хто пережив роки окупації та пекло концтаборів, хто піднімав з руїн і відроджував рідний край. Нехай зігріває нас всіх незгасне світло перемоги над нацизмом, додає сил та наснаги для добрих справ в ім’я щасливого майбутнього нашої країни! Час невладний над щирою вдячністю людських сердець, і скільки б не минуло років, пам’ять про величний подвиг воїнів-захисників житиме!
Хай мир і злагода панують на нашій землі! Вічна пам’ять загиблим, низький уклін живим! – промовив Володимир Фаль.

 

Друга лікарня отримала вищу акредитаційну категорію

Чернігівська міська лікарня №2 отримала вищу акредитаційну категорію, про що свідчить сертифікат від 3 квітня цього року. На сьогодні ЧМЛ №2 – перша з лікарень Чернігова, що отримала такий високий статус.
За словами заступника головного лікаря з медичної роботи Валерія Якуніна, робота над проектом розпочалася у грудні минулого року. Акредитації передувала велика й копітка робота всього колективу лікарні.
Рішення про відповідність медичного закладу вищій категорії приймала акредитаційна комісія Управління охорони здоров’я Чернігівської обласної державної адміністрації. Рішення затвердило МОЗ України.
Критерії акредитації обумовлені Міністерством охорони здоров’я. Під час роботи в лікарні акредитаційної комісії було проінспектовано роботу закладу за різними напрямками: від організації роботи лікарні в цілому, контролю якості, кадрового забезпечення закладу, діяльності відділень аж до санітарно-епідеміологічного благополуччя, метрологічного забезпечення тощо.
Неодмінною умовою отримання вищої категорії є відповідність медичного закладу ДСТУ ISO 9001:2015 «Системи управління якістю. Вимоги ISO 9001:2015, IDT». Нагадаємо: Чернігівська міська лікарня №2 отримала сертифікат 12 грудня 2018 року.
‒ Отримання вищої акредитаційної категорії свідчить про престиж лікувального закладу, у якому здійснюється вищий рівень надання медичних допомоги, котра відповідає всім стандартам, гарантується якість надання медичних послуг тощо, – прокоментував Валерій Якунін

 

Більш ніж 100 пацієнтів пройшли навчання в новоствореній «Школі здоров’я»

Четвертого квітня – напередодні Всесвітнього дня здоров’я – у поліклініці Чернігівської міської лікарні №2 стартувала «Школа здоров’я». Перше заняття провели лікарі відділення первинної допомоги.
 Охорона здоров’я пацієнтів, поширення серед населення знань щодо профілактики, ранньої діагностики та можливостей сучасного лікування захворювань в умовах Чернігівської міської лікарні №2 – пріоритетний напрямок діяльності новоствореної школи. Проект зібрав  більше 100 пацієнтів. Темами для занять стали гіпертонічна хвороба, передракові захворювання та цукровий діабет. Слухацька аудиторія мала можливість стати учасниками тематичних лекторіїв, поспілкуватися з лікарями, пройти безкоштовне обстеження на вміст цукру у крові та отримати корисні фахові поради й рекомендації.  Серед викладачів – завідувач амбулаторії Оксана Кальдяєва, лікарі семейні Ірина Зозуля, Олена Прохорова і лікар-терапевт дільничний Наталія Сусло.
 Як зазначила заступник головного лікаря з поліклінічної роботи Інна Сорокіна, багато пацієнтів, на жаль, мають хронічні захворювання. Тож завдання лікарів – навчити, як жити з тим чи іншим захворюванням, знати про його можливі ускладнення, зорієнтувати у пріоритетах харчування, ведення фізичної активності. Застосовані знання дозволять пацієнтам покращити своє життя.
Заняття у школі планують проводити раз на три місяці.

 

4 квітня стартує «Школа здоров’я» для пацієнтів

О 12.00 4 квітня 2019 року в поліклініці Чернігівської міської лікарні №2 для пацієнтів свої двері відкриє «Школа здоров’я». До Всесвітнього дня здоров’я, якій відзначається щороку 7 квітня, відділення первинної медичної допомоги поліклініки проводить перше заняття. У пацієнтів в межах заходу буде можливість поспілкуватися з лікарями, прослухати цікаві доповіді, поставити запитання та отримати на них фахові відповіді. «Школа здоров’я» спрямована на активну просвітницьку діяльність, поширення серед населення знань щодо профілактики, ранньої діагностики та можливостей лікування захворювань. Діалог із пацієнтом є прямим обов’язком медичних працівників, тим більш – лікарів сімейних.
Маршрутизатор пацієнта
1. «Гіпертонічна хвороба: вимоги до прийому ліків, дієтотерапія, фізична активність» – доповідь із презентацією лікаря сімейного Зозулі І. В., конференц-зал, ІІ поверх, над реєстратурою.
2. «Гіпертонічна хвороба, її ускладнення, перша допомога» – доповідь із презентацією лікаря-терапевта дільничного Сусло Н. В. – кабінет №31, ІІ поверх, над реєстратурою.
3. «Передракові захворювання шкіри» – доповідь із презентацією лікаря сімейного Прохорової О. О. – кабінет №35, ІІ поверх, над реєстратурою.
4. «Цукровий діабет ІІ типу: дієтотерапія, траволікування» – заняття завідувачки амбулаторією Кальдяєвої О. М. – хол поліклініки, І поверх.
-------------------------------------------------------------------------------------

 

У Другій лікарні вирішено питання з КТ-діагностикою

У Чернігівській міській лікарні №2 обслуговується майже 75 тисяч пацієнтів. Успішне лікування хвороби можливо тільки в разі своєчасного встановлення пацієнтові точного діагнозу. Для цього застосовуються різноманітні діагностичні інструменти, включно з найточнiшим методом – комп’ютерною томографією (КТ). Відтепер така можливість у пацієнтів є! Цього тижня на базі міської лікарні №2 відкрився кабінет (№209) комп’ютерної томографії. Комп’ютерний томограф – це найсучасніший у місті та області 64-зрізовий апарат. Устаткування – запозичене, воно не є власністю лікарні, бо своїми силами вона не в змозі придбати таке дороговартісне обладнання. Томограф інстальовано, відкалібровано та запущено в роботу.
− КаТе дає змогу на значно вищому якісному рівні виконувати обстеження. Крім того, цей апарат може здійснити обстеження з подвійним контрастуванням усіх частин тіла людини, – зазначив головний лікар Чернігівської міської лікарні №2 Володимир Фаль.
Пропускна здатність КТ досить висока – до 15 осіб у зміну. Планується, що томограф буде працювати у дві зміни, а за потреби – цілодобово. Тож він повністю задовольнить потреби лікарні. Наразі кабінет працює з 9.00 до 19.00, в суботу і неділю – за домовленістю. У кабінеті працюють два лікарі та два лаборанти, які мають великий досвід роботи і постійно вдосконалюють свої навички.
Як розповіла адміністратор кабінету комп’ютерної томографії Оксана Березинець, комп’ютерний томограф розрахований на обслуговування пацієнтів вагою до 200 кг. Для тих пацієнтів, хто не дуже комфортно почувається в закритому просторі, проводиться психологічний тренінг. Під час дослідження існує постійний зв’язок між пацієнтом та лікарем за допомогою відео- та аудіосистем. Направлятимуть на обстеження всі лікарі – як сімейні, так і вузькі спеціалісти.
Довідково: Комп’ютерна томографія – це неінвазивний метод дослідження людського організму, заснований на формуванні та комп’ютерній обробці безлічі рентгенівських знімків («зрізів»).

Як вітали жінок зі святом у другій міській лікарні

Напередодні жіночого дня  8 Березня чоловічий колектив Чернігівської міської лікарні №2 щиро вітав cвоїх представниць прекрасної половини людства зі святом. Як зазначив головний лікар медичного закладу, заслужений лікар України, лауреат Державної премії Володимир Фаль, щоб там не говорили опоненти й критикани жіночого свята, воно має бути! Він  щиро подякував жінкам  за благородну та нелегку працю, за вміння та натхнення, за терпіння та терпимість, за самовідданість та самопожертву! У своєму привітанні Володимир Фаль зокрема зазначив, що жінки заслужили подяку і вдячність − немає місії благороднішої, ніж повертати хворому радість одужання і життя.
Найкращі представниці лікарні під час урочистої частини були відзначені за сумлінну працю й чуйне ставлення до хворих грамотами та грошовими преміями, їм були вручені квіти. Про це було зазначено у Святковому Березневому Наказі, котрий озвучив заступник головного лікаря з хірургічної роботи Едуард Рибачук.  
Чоловіки  побажали жінкам залишатись завжди молодими, бадьорими, вірними своїм мріям. І неодмінно бути здоровими, успішними і щасливими!
Яскравим акцентом святкового заходу прозвучали вірші, власноруч написані та продекламовані завідувачем відділення гн. хірургії Владиславом Аландаренком. Нікого не залишив без  настрою фольк-гурт «КАЛИТА», який виконав віночок українських народних пісень.

Глаукома полює за твоїми очима! Обстежуйся!

Березень, 6 число – Всесвітній день боротьби з глаукомою. Цей день започаткований 2008 року за ініціативи Всесвітньої асоціації товариств глаукоми – WGA і Всесвітньої асоціації пацієнтів з глаукомою – WGPA. Як акцентує увагу лікар-офтальмолог, завідувач офтальмологічного відділення Чернігівської міської лікарні №2 Світлана Стратілат, захворювання, що розпочинаються непомітно, без симптомів – особливо підступні. Це стосується й глаукоми.
Підступність глаукоми
Глаукома – це хронічне прогресуюче захворювання, що уражає зоровий нерв і характеризується змінами в полі зору. У ряді випадків хвороба супроводжується періодичним або стійким підвищенням очного тиску. Хвороба за пізнього виявлення та без адекватного лікування призводить до неминучої сліпоти. Глаукома є однією із основних причин слабозорості та сліпоти у світі. Існують десятки форм захворювання, найбільш поширеною серед населення є первинна відкритокутова глаукома.
− При глаукомі зоровий нерв гине. Відбувається це непомітно й безболісно для людини. Вона не помічає, що поле зору в неї поступово звужується. Спочатку вона перестає бачити те, що знаходиться ліворуч і праворуч, а згодом страждає і центральний зір. У якийсь момент настає повна сліпота, – розповідає фахівець.
 
Фактори ризику
Чинники ризику, що впливають на виникнення та прогресування глаукоми, поділяють на загальні та місцеві.
До перших належать вік – старше за 60–65 років, несприятлива спадковість, цукровий діабет, артеріальна гіпотонія та гіпертензія, гіпотиреоз.
Місцеві фактори включають зміни в оці, викликані міопією, гіперметропією, дистрофією райдужки, вродженими аномаліями розвитку на фоні зрілої катаракти, посттравматичних та післяопераційних змін.
Існує низка симптомів, на які потрібно звертати увагу:
·       райдужні кола при погляді на джерело світла;
·       періодичний туман перед очима;
·       тиснучий біль в оці;
·       погіршення орієнтації в темряві.
За таких симптомів потрібно зразу звертатися до фахівця.
Як лікувати
Метою лікування глаукоми насамперед є припинення або сповільнення її прогресування для максимального збереження зорових функцій, констатує лікар-офтальмолог Світлана Стратілат. Дуже важливо для збереження зору як вчасно виявити патологію, так і якісно контролювати за станом зорового нерву та змінами в полі зору. Для цього є необхідне найновітнє обладнання. У Центрі мікрохірургії ока Чернігівської міської лікарні №2 є сучасна апаратура, що дає змогу на високому рівні контролювати зміни в зоровому нерві та вимірювати товщину шару нервових волокон.
– Якщо людина вчасно звернулася до лікаря і хвороба виявлена на ранній стадії, то зір буде збережено,– наголошує лікар-офтальмолог.
Розпочинають лікування найчастіше з медикаментозного. За відсутності або недостатньому ефекті переходять до лазерних операцій. За браком стабілізації глаукомного процесу показане хірургічне втручання. Мікрохірургічні методи лікування – це фільтруючі операції, спрямовані на створення штучного відтоку внутрішньоочної рідини. Після хірургічного втручання глаукома залишається, тому в подальшому, якщо підвищується очний тиск, виконуються повторні операції.
Слід памятати, що глаукома – це хронічне захворювання, яке потребує постійного контролю та спостереження лікаря. Запорукою успішного лікування є суворе дотримування призначень та рекомендацій лікаря-офтальмолога щодо лікування (місцевого, загального), режиму праці, способу життя тощо. Хворий не повинен самостійно змінювати режим, кратність прийому ліків. Усі хворі на глаукому потребують довічного контролю за очним тиском, станом зорового нерву та полем зору. Пацієнти кожні три місяці повинні проходити повне офтальмологічне обстеження, за необхідності – частіше. Дуже важливо дотримуватися здорового способу життя: не палити та відмовитися від алкоголю, раціонально харчуватися, надавати переваги овочам та фруктам, частіше бувати на свіжому повітрі, більше рухатися, уникати нервових перевантажень, слідкувати за зоровими навантаженнями, особливо при роботі за комп’ютером.
 Невтішні тенденції
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), на планеті нараховується 12,5 мільйони людей осліплих внаслідок глаукоми. В Україні ж глаукома займає 2-е місце серед причин первинної інвалідності. На території, що обслуговує поліклінічне відділення Чернігівської міської лікарні №2, мешкає приблизно 1000 хворих на глаукому. Щорічний приріст хворих складає близько 100 нових випадків. Глаукома останнім часом має тенденцію до поширення та значно помолодшала. Якщо раніше хворобу виявляли, починаючи з 50–55 років, то зараз зустрічаються випадки, коли хворіють 35-річні. Усім людям у віці старше 40 років необхідно регулярно відвідувати офтальмолога та вимірювати очний тиск. Якщо ж є фактори ризику, то потрібно обстежуватися, починаючи з 35-річного віку.
Будьте здорові! Бережіть свій зір змолоду!