Підрозділи лікарні:

Як Друга лікарня готується до реформування стаціонарної медичної допомоги

Триває реформування первинної ланки галузі охорони здоров’я. Для здійснення поетапних реформ у медичній галузі один із наступних кроків – реформування спеціалізованої меддопомоги, так званої  вторинної ланки. Адже нинішня модель фінансування стаціонарної допомоги – коли заклад отримує фінансування на «ліжко-місце», – стимулює не якість та сервіс, а тривалі госпіталізації й надлишкове використання обмежених ресурсів. До того ж нема прив’язки до кількості та якості наданих медичних послуг пацієнтам. Тож в Україні активно запроваджується нова модель оплати послуг закладів охорони здоров’я на основі діагностично-споріднених груп (ДСГ). При переході до моделі оплати за пролікований випадок якість кодування лікарів буде напряму впливати на обсяг коштів, отриманих закладами охорони здоров’я від Національної служби здоров‘я України (НСЗУ). 

Рішенням Міністерства охорони здоров‘я  України від 20 березня 2014 року за базову прийнята австралійська система діагностично-споріднених груп (АR-DRG), яка з успіхом працює в ряді країн світу. Система найближчим часом (орієнтовно – з квітня 2020 року) буде імплементована як офіційна класифікація в Україні, відповідно до нових правил та стандартів кодування випадків у стаціонарі. Передує впровадженню пілотний проєкт. Серед 102 вітчизняних медичних закладів, які беруть участь у впровадженні нової системи, і 2-га міська лікарня.

Тематичний курс із питань забезпечення якості медичних записів та кодування медичних процедур для лікарів Чернігівської міської лікарні №2 провела 17 грудня лікар із багаторічним досвідом,  професор, доктор медичних наук зі спеціалізації «Акушерство та гінекологія» Ірина Могілевкіна.

– В Україні планують впровадити оплату медичним закладам за проліковані випадки. Щоб це сталося, мають скластися всі пазли: лікарі мають правильно кодувати основні та допоміжні діагнози і задля цього переходити на більш досконалу й визнану у світі  австралійську систему; інформація, що надходить, групується; і за цими даними вже будуть проведені економічні розрахунки, за якими буде налаштована система фінансування медичних закладів, що є дуже важливим, – прокоментувала сутність змін Ірина Могілевкіна.

Система австралійських покращених ДСГ, яку запровадять, – це система класифікації пацієнтів, яка забезпечує клінічно прийнятий та зрозумілий спосіб зв’язку між типами пацієнтів, які лікуються в лікарні з ресурсами, необхідними для їхнього лікування. Призначена програма для кодування випадків стаціонарної медичної допомоги.

Складається система із приблизно 800 однорідних груп, які об’єднують пацієнтів на основі діагнозів та процедур. Пілотним проєктом опрацьовується близько 400 груп, і ця кількість буде збільшуватись. Доцільність запровадження класифікаторів австралійської системи ДСГ у системі охорони здоров’я абсолютно очевидна, вважає фахівець. Адже вони досить прості у виконанні й не потребують якоїсь надсерйозної адаптації для застосування в Україні. Австралійська модель дозволяє швидко та оперативно осучаснювати поточну «материнську» класифікацію МКХ-10 ВООЗ – Міжнародну статистичну класифікацію хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я, з якою працюють вже багато років лікарі в Україні.

На думку Ірини Могілевкіної, новації сприятимуть забезпеченню спрощення та належної стандартизації кодування діагнозів, медичних інтервенцій і процедур. А також відтворюватимуть відповідну якість даних, необхідних для аналізу показників стану здоров’я населення. Це призведе до головного – формування адекватних даних про діяльність і витрати закладу охорони здоров’я, необхідних для запровадження фінансування лікарень на основі оплати за результат.

У Чернігівській міській лікарні №2 відмічають, що такі тренінги вкрай позитивні, адже вони дозволяють знайти відповіді на проблемні питання, почути думку інших фахівців  та отримати знання й навички для навчання інших спеціалістів свого закладу задля впровадження нової моделі кодування епізодів госпіталізації в українській медичній системі