Підрозділи лікарні:

Рівень цукру в крові перевірили майже у двох сотень мешканців Чернігова

В умовах Чернігівської міської лікарні №2 пройшов Протидіабетичний марафон «Знай свій ризик». Захід відбувся 14 листопада в рамках Всесвітнього дня боротьби з цукровим діабетом та Всеукраїнського тижня профілактики діабету.

Під час акції чернігівці змогли безкоштовно здати експрес-аналіз на визначення рівня глюкози в крові, отримати консультації лікарів-ендокринологів, ознайомитися з брошурами для пацієнтів із детальною інформацією щодо того, як контролювати свій стан здоров’я за наявності хвороби, які ускладнення викликає цукровий діабет та як їх уникнути. Також учасники заходу мали можливість ознайомитись із переліком продуктів діабетичного столу, розкрити для себе букет цукрознизуючих рослин. Широку увагу аудиторії привернув асортимент продукції фармацевтичної індустрії, виставка якої відбулася під час Протидіабетичного марафону.

Крім того, у межах Школи цукрового діабету, яка функціонує в медзакладі на постійній основі, лікарі провели освітні лекції для громадськості щодо здорового способу життя та можливості профілактики ускладнень при діабеті.

За підсумками марафону рівень цукру в крові перевірили 180 мешканців Чернігова. Із них 35% складають пацієнти, у яких було виявлено підвищений вміст глюкози. При цьому у 20 осіб виявлено вперше. Підтримали суспільну акцію особистим прикладом і представники ЗМІ.

Як зазначила під час прес-брифінгу заступник головного лікаря з поліклінічної роботи КНП «Чернігівська міська лікарня №2» ЧМР Інна Сорокіна, на сьогодні в Україні налічується 1,3 мільйони хворих на цукровий діабет, близько 2000 осіб перебувають на обліку в поліклініці, з них 520 – на інсуліновій терапії. До 75% від загальної кількості інсулінозалежних хворих забезпечені препаратами коштом держави.

Найбільш актуальна проблема цукрового діабету – ускладнення, які розвиваються та призводять до значного погіршення якості життя, інвалідизації людини. Тож Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом – це ще одна можливість привернути увагу громадськості до повсякденної проблеми цукрового діабету, якою опікуються лікарі всіх рівнів. Цей день має два основні меседжі: скринінг цукрового діабету II типу, як невід’ємна частина раннього виявлення та лікування цієї патології, а також скринінг ускладнень цукрового діабету I та II типу задля покращення стану здоров’я та якості життя пацієнта.

На важливості раннього виявлення діабету наголосила й лікар-ендокринолог Вікторія Дякончук: ознаками вираженого діабету можуть бути спрага, часте сечовипускання, слабкість, втрата ваги, або ж, навпаки, її набір, сухість, висипання на шкірі. Ускладненнями діабету є: погіршення зору, оніміння стоп, схильність до частих простудних захворювань.

Втім лікарі наполягають: рівень цукру потрібно вимірювати навіть без цих ознак. Адже ознаки вираженого діабету проявляються деколи лише тоді, коли рівень цукру вже досить високий. Вік за 40 років, наявність у родині хворих на діабет, надмірна вага, підвищений артеріальний тиск – вагомі причини для того, щоб зробити дослідження. Людині, яка не має виражених симптомів, бажано вимірювати рівень глюкози у крові раз на рік.

Цукровий діабет – вкрай складна хвороба. Перший тип діабету – інсулінозалежний, він потребує обов’язкового введення інсуліну. Цей тип діабету небезпечний тим, що при різкому підвищенні рівня глюкози в крові   людина може впасти в діабетичну кому, є велика вірогідність і більш песимістичних прогнозів. Цей тип  діабету вражає молодих людей, дітей, підлітків.

Другий тип діабету більш притаманний людям середнього та старшого віку, розвивається поступово, небезпечний своїми віддаленими ускладненнями: враженнями судин очей, нижніх кінцівок, нирок, серця.

Як акцентувала увагу присутніх лікар-ендокринолог Надія Халімон, на сьогодні в Чернігівській міський лікарні №2 активно впроваджуються методики, які дозволяють виявити патологію, спричинену діабетом. Зокрема йдеться про сучасну офтальмологічну діагностику, мікроальбумінурію, яка дозволяє визначити ураження нирок на тій стадії, коли ще можна призначити лікування. Цукровий діабет – спадкове захворювання. При I типі діабету стовідсоткових рекомендацій відносно запобіганню хвороби не існує. Щоб вберегтися від діабету ІІ типу, необхідно: досягти нормальної маси тіла та підтримувати її, бути фізично активним, дотримуватись здорового харчування та зменшити кількість вживання цукру та насичених жирів, утримуватись від тютюнопаління.