Підрозділи лікарні:

24 березня — Всесвітній день боротьби з туберкульозом

Біля 25% населення світу мають латентний туберкульоз, при якому люди інфіковані бактеріями туберкульозу, але (поки ще) не захворіли на хворобу та не можуть її передавати. Ризик того, що це може статися протягом життя складає 5-15%. Однак люди з ослабленою імунною системою: з ВІЛ-інфекцією, недостатністю харчування, деякими хронічними захворюваннями та діабетом або люди, що палять, вживають наркотики більш схильні до захворювання.

Коли у людини розвивається активна форма туберкульозу, хвороба тривалий час може мати прихований перебіг, в наслідок чого захворівший не звертається своєчасно за медичною допомогою та інфікує інших людей (за рік людина, хвора на туберкульоз, може заразити до 10-15 інших людей, з має контакт). В цей період мікобактерія туберкульозу, яка потрапила в організм людини, починає розмножуватися (в легенях або інших органах – нирках, хребті, мозку, лімфатичних вузлах, кишківнику, шкірі, статевих органах), а імунна система намагається зупинити або сповільнити цю агресію. Через деякий час людина починає відчувати нездужання – кашель, лихоманку, слабкість, рясне потовиділення вночі, безпричинну втрату ваги та ін.). Поява двох або більше ознак – привід звернутися до лікаря. Кровохаркання, виражена задишка, біль в грудній клітці – більш пізні симптоми.

Туберкульоз можна лікувати та виліковувати. У разі активної, чутливої до ліків форми хвороби проводиться стандартний шестимісячний курс лікування чотирма протимікробними препаратами. При захворюванні на туберкульоз, людина повинна приймати ліки за схемою, призначеною лікарем.

Успішність боротьби з епідемією, зниження захворюваності та смертності від туберкульозу залежить від особистої позиції окремої людини. Необхідно пам’ятати, що кожна людина відповідальна за своє здоров’я, за свою якість життя і все треба починати з себе, зі свого способу життя: намагатися вживати корисну та збалансовану (білками та жирами) їжу, займатися фізичною культурою та спортом, відмовитися від шкідливих звичок, дотримуватися правил особистої гігієни тощо. Перебування на свіжому повітрі, особливо, серед хвойних дерев, дуже негативно впливає на збудника туберкульозу. Необхідно щорічно проходити флюорографічне обстеження та пам’ятати, що тривалий (спочатку сухий) кашель, який посилюється вночі та вранці являється приводом відвідування сімейного лікаря та обстеження мокротиння на наявність мікобактерії туберкульозу.